مسابقات نویسندگی

مسابقه ملی افسانه‌ها: دوره پنجم

فراخوان پنجمین دوره مسابقه ملی افسانه‌ها با محوریت گونه‌های فانتزی، علمی‌تخیلی و وحشت منتشر شد. مسابقه این جشنواره در دو بخش اصلی و جنبی برگزار می‌شود.

در بخش اصلی، آثار کوتاه و بلند در سه ژانر فانتزی، علمی‌تخیلی و وحشت برای دبیرخانه مسابقه ملی افسانه‌ها ارسال می‌شود و درنهایت در هر شاخه یک نفر برگزیده اعلام خواهد شد. (اثر کوتاه فانتزی، اثر بلند فانتزی، اثر کوتاه وحشت، اثر بلند وحشت، اثر کوتاه علمی‌تخیلی و اثر بلند علمی‌تخیلی)

در بخش جنبی هم، آثار در این شاخه‌ها رقابت می‌کنند:

 • فیلمنامه و نمایشنامه (درام) که در سه ژانر نام‌برده رقابت می‌کنند و یک برنده خواهد داشت.
 • بخش جنبی نویسنده‌ نوجوان که یک نفر برنده خواهد داشت و نفرات دوم و سوم نیز دارد. (برای نویسندگان ۱۵ سال به پایین) گفتنی است برنده‌ این بخش تحت آموزش و راهنمایی تا زمان چاپ اولین اثر قرار خواهد گرفت.
 • بخش جنبی تصویرگری (تمامی سبک‌ها و انواع) در سه ژانر نام‌برده که یک برنده خواهد داشت.

دبیر مسابقه ملی افسانه‌ها پوریا شرح‌دهی و آخرین مهلت ارسال اثر ۳۱ فروردین ۹۸ است.

آثار ارسالی (داستان کوتاه، داستان بلند، فیلمنامه/نمایشنامه، تصویر) باید حتماً متعلق به یک یا بیش از یکی از گونه‌های علمی‌تخیلی و وحشت و فانتزی باشد.

 • بنا به تعریفْ گونه علمی‌تخیلی شامل آثاری است که به مفاهیم علمی یا فناوری‌های دور از دسترس بشر بپردازد.
 • بنا به تعریفْ گونه وحشت شامل آثاری است که هدف آن‌ها ایجاد حس ترس، دهشت، دلهره و نظایر آن در مخاطب باشد یا توانایی پدیدآوری چنین احساساتی را داشته باشد.
 • بنا به تعریفْ گونه فانتزی شامل آثاری است که در بدنه آن‌ها از عناصر فراطبیعی، جادو و نظایر آن استفاده شده باشد.

آثار رسیده به دبیرخانه مسابقه ملی افسانه‌ها (در بخش اصلی مسابقه)، در دو بخش کوتاه و بلند بررسی می‌شوند. داستان‌هایی که حجم آن‌ها ۲ هزار تا ۱۵ هزار واژه باشد، داستان کوتاه محسوب می‌شوند. داستان‌هایی که حجم آن‌ها بیش از ۱۵ هزار واژه باشد، داستان بلند محسوب می‌شوند. برای داستان‌های بلند حدّاکثر واژه درنظر نیست.

دبیرخانه پنجمین دوره مسابقه ملی افسانه‌ها  پذیرای آثار داستانی منثور به‌زبان فارسی و همچنین آثار ادبیات نمایشی، شامل فیلمنامه و نمایشنامه (بخش جنبی) و نیز تصویرگری در سبک‌های گوناگون با موضوع یکی از سه ژانر خواهد بود.

آثاری که به موضوعات بومی و ملی و ایرانی بپردازند، یا از بن‌مایه‌های مرتبط با فرهنگ و تمدن بهره برده باشند، حائز اهمیّت ویژه تلقّی خواهند شد.

آثار نوشتاری در قالب DOC یا DOCX  و آثار تصویری خود را در قالب RAR و ZIP ارسال شوند. به آثار ارسال‌شده خارج از این قالب‌ها رسیدگی نخواهد شد.

شرکت‌کنندگان می‌توانند تعداد نامحدود اثر کوتاه و حداکثر ۵ اثر بلند ارسال کنند.

آثاری که پیش از این در نشریات کاغذی یا اینترنتی، جراید و روزنامه‌ها، یا در قالب کتاب منتشر شده باشند، بررسی نخواهند شد.

با ارسال اثر به دبیرخانه پنجمین دوره مسابقه ملی افسانه‌ها گروه فرهنگی‌هنری افسانه‌ها حق این را خواهد داشت که اثر را  با حفظ نام و حقوق فرستنده به‌عنوان خالق اثر، چاپ یا منتشر کند.

صفحه ارسال آثار به مسابقه افسانه‌ها

مهدی صالح پور

مهدی صالح‌پور هستم. حدود پانزده سال وبلاگ نوشتم، دوازده سال خبرنگاری کردم، ده سال در تلویزیون نوشتم، در حال نگارش نخستین کتابم هستم. تجربه کارگردانی و تهیه‌کنندگی در تلویزیون دارم. این روزها مدیر مجموعه تولید محتوای شنیداری قناری هستم و در حوزه کتاب و کتاب صوتی فعالیت می‌کنم. خوشحالم که اینجا، میم‌صاد آنلاین، خانه امن مجازی من را دنبال می‌کنید...

نوشته های مشابه

۱۶ دیدگاه

 1. دو سال پیش شرکت کردم. فینالیست شدم. رفتم اونجا چشمتون روز بد نبینه! نه یادواره ای نه لوحی نه پرینت گواهی شرکتی حتی یک عکس هم ازمون نگرفتن!!!! به جز چند نفر انتخاب نهایی بقیه باقالی بودیم! بماند که یک نفر همه جوایز رو برد! (از شهرستان رفتم تهران واسه اون مراسم واقعا درد داشت)
  یک سال بعد بهم زنگ زدن که می خوایم داستان فینالیست هارو چاپ کنیم و پرسیدن شما داستانتون رو چاپ کردیم منم گفتم نه اونا هم قول دادن که چاپ کنن اما چاپ نشد. سال بعد دوباره زنگ زدن همین توضیح با همین سوال! نتیجه هم همون!!!
  خلاصه کنم. وقتتون رو برای مسابقه ای بزارید که ارزش داشته باشه. به نظرم بهترین شاخص هم میزان هدیه مسابقه است.

  1. اینجور که شما میگین همه این جشنواره ها کلک بازی و دزدی هست که به اسم خودشون آثار رو میدزدن. الان نه جایزه ای تعیین کردن نه هیچی. اگه اینجور باشه متاسفم برای کسی که این جشنواره رو معرفی کرده

  2. همه جشنواره ها ضعیف نیست برخی جشنواره ها واقعا عالی هستن مثل جشنواره خاتم ، خودنویس و … . تجربه به من نشون داده جشنواره ای ارزش وقت گذاشتن داره که:
   ۱- جوایز دقیق مشخص شده باشه (ارزنده)
   ۲- حامی قدرتمندی پشت جشنواره باشه (جوایز معیار خوبی برای توان و قدرت سازمان یا شخص است)
   ۳- دوره های متوالی داشته باشه که برنده های هر دوره ، اون جوایز ارزنده رو گرفته باشن (چون بعضی موقع ها جوایز ارزنده ای اعلام می شه ولی موقع اهدا اعلام می کنن کسی رو لایق نفرات اول تا سوم نمی دونیم! و به برخی به رسم یادبود گواهی می دیم!!!)

 2. سلام من هم دل خوشی ندارم چون خواهر زاده ام را تشویق کردم مسابقه نقاشی یکی از بانک ها شرکت کنه نتایج اعلام شد واسمش در لیست ۲۲ برگزیده ای بود که قرار بود جایزه دریافت کنند الان چند ماهه گذشته هیچ خبری از جایزه نیست واون که یک بچه ۱۲ ساله است مدام می پرسه کی جایزه میدن چی میخوان بدن من هم تنها امیدواریم برای نوروز بود که اون بی فایده بود فکر کنم باید خودم جایزه ای بخرم وبه بچه بدم ودیگه هیچوقت این مسابقات رو به کسی خبر ندهم

  1. البته که این خاطره شما ارتباطی به مسابقه افسانه ها نداره… شرایط فعلی مسابقات داستان نویسی کاملاً متفاوت از این چیزیه که شما نوشتید. الان در فراخوان شرایط و جوایز شفاف اعلام میشن

 3. سلام من علاقه زیادی به نویسندگی دارم یعنی از بچگی داشتم می تونم فیلمنامه ای بنویسم وحتی اونو به بهترین نحو کارگردانی کنم حمل بر خود ستایی نباشه توانایی نوشتن فیلمنامه ای رو دارم که بتونه پر مخاطبترین فیلم سال یا حتی اگه در منطقه هم دیده بشه بیشترین فروش و بیننده رو به خودش اختصاص بده موفق باشه ولی راهی برای رساندن خودم وفیلمنلمه به یک رسانه ملی یا معتبر رو که بتونم این حرف رو ثابت کنم تا حمایت بشه ندارم به نظرتون من باید چکار کنم کسی میتونه راهنمایی کنه
  البته میتونم یک فیلم نامه برای کسی حرفمو قبول نداره تا ثابت کنم فقط حرف نیست بفرستم .

 4. سلام مهتاب هستم ممنون از این که نظر من رو هم درج کردید لازم دونستم اطلاع بدم چهار روز پیش بامن تماس گرفته شده وتا در مورد ارسال جایزه و برگشت خوردن آن به دلیل دقیق نبودن آدرس وااصلاح آن صحبت بشه خوشبختانه حالا میدونم جایزه حتی برای بار دوم ارسال شده ومن منتظر دریافت اون هستم هم از پست بانک سپاسگزارم وهم از شما به امید موفقیت همه دوستان

 5. سلام
  ممنون از همه که نظاراتتون رو گفتین راستش من هم مردد شدم یکم
  دیروز تو کانال تلگرام نوشتن مهلت ارسال آثار تمدید شده. درسته؟

  1. سلام در ادامه فرمایش خانم مهتاب، هنوز ماه قبل جشنواره اسامی راه یافتگان مرحله مقدماتی رو اعلام نمودن تا برسیم مرحله نهایی، آن وقت مهتاب خانم بیست فروردین جایزه از کجا واسشان آمده، یک حرفهایی میزنید ها

 6. سلام
  الان بیش از یک ماه از پایان مسابقه گذشته ولی نتیجه ای اعلام نشده
  چرا با این اطمینان می گید تردید نکنیم؟:(

 7. برندگان نهایی افسانه ها را چرا اعلام نمیکنن فقط در مرحله مقدماتی امتیاز به آثار ما دادن و نقد و دیگر هیچ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا