فعالیت‌های مطبوعاتینوشته‌های وبلاگی

راهنمای خرید بخاری برقی؛ گرما در غیاب نفت!

 این روزها مردم علاوه بر بخاری یا شوفاژهای خانگی، دنبال وسیله گرمایشی مکمل هستند که بتوانند فضای خانه را گرم‌تر کنند؛ فرقی هم نمی‌کند آپارتمان زیر ۶۰متری داشته باشید که به تجهیزات شوفاژ یا پکیج مجهز نباشد یا در خانه‌ای ۱۸۰متری با تجهیزات شوفاژ زندگی کنید که اتاق هایش به سختی گرم می‌شوند.  يكي از بهترين وسيله‌هاي گرمايشي، به‌خصوص براي مغازه‌ها يا اتاقك‌هاي كوچك، بخاری برقي ترجيحا پرتابل (قابل حمل) است كه بتوانيد با آنها، در هر زمان و هر مكان، بدون توجه به مشكل گاز يا مشكلات شوفاژ، به گرماي بيشتري دست پيدا كنيد. قرار است شما را با خريد انواع اين بخاري‌هاي برقي كوچك آشنا كنيم.

 

  • رادياتور برقي

ظاهرشان، شبيه رادياتورهاي معمولي است اما داخل پره‌ها به جاي آبي كه از موتورخانه مي‌آيد، از روغن مخصوص استفاده مي‌شود. المنت‌هاي موجود در كف اين دستگاه، روغن را گرم كرده و آن را در پره‌هاي رادياتور به حركت درمي‌آورد و با گرم شدن پره‌ها، محيط گرم مي‌شود. اتفاق خوبي كه در اين رادياتورها افتاده اين است كه روغن، سوخت دستگاه نيست و صرفا به‌عنوان ناقل گرما استفاده مي‌شود و به همين علت، نياز به تعويض ندارد. ظرفيت گرمايي روغن در اين دستگاه‌ها باعث شده تا نسبت به آب، جذب انرژي بيشتر باشد؛ ضمن اينكه از نظر ايمني، اين مدل مطمئن‌تر است و در اتاق‌هاي خواب كه امكان نصب بخاري (حتي بدون دودكش) وجود ندارد، مي‌تواند مورد استفاده قرار گيرد.اين رادياتورها، معمولا 5تا 15پره دارند و مصرفشان هم 900تا 2000وات است؛ اكثرا ترموستات خاموش و روشن شدن خودكار دارند و مدل‌هايي هم هستند كه مجهز به فن (پخش‌كننده هوا) شده‌اند.

قيمت: از 250هزار تومان شروع مي‌شود و با توجه به تعداد پره‌ها و امكانات اضافه، تا 500هزار تومان هم مي‌رسد.

  • بخاری هاي تابشي

از مدل‌هاي قديمي يا سنتي بخاري برقي، مدل‌هاي تابشي است كه گرماي ايجاد شده از لامپ يا المنت (كه 86درصد انرژي دريافتي خود را به گرما تبديل مي‌كند) به سطح سرد تابيده مي‌شود و موجبات گرم‌شدنش را فراهم مي‌كند. در اين مدل، از المنت، لامپ يا كوارتز مقاوم در برابر گرما استفاده مي‌شود كه با استفاده از سطح بازتابنده كه پشت بخاري قرار دارد، گرما را منتقل مي‌كند. عموما مصرف برق هر لامپ بخاري‌هاي تابشي، 400وات است و مدل‌هاي 3تا 5لامپه، 1200تا 2000وات مصرف برق دارند و مناسب فضاهاي كوچك مثل اتاقك‌هاي نگهباني و… هستند. البته مدل‌هاي بزرگ (تا 3000وات) هم در بازار موجود است.

قيمت: از حدود 100هزار تومان براي مدل‌هاي كوچك سه‌لامپه شروع مي‌شود تا 350هزار تومان براي مدل‌هاي بزرگ‌تري كه فن مرطوب‌كننده هم دارند.

  • بخاری هاي فن‌دار

از آنجا كه تقريبا تنها راه ايجاد گرما از طريق جريان الكتريكي، استفاده از المنت‌هاست، باز هم در اين بخاري‌ها پاي المنت در ميان است و با همان سازوكار بخاري‌هاي مشابه، المنت‌ها به كمك برق گرما ايجاد مي‌كنند. اما در اين نوع از بخاري‌ها، گرماي توليد شده از طريق فن، به محيط منتقل شده و فضا را گرم مي‌كند. مزيت بخاري‌هاي برقي فن‌دار، قابليت حمل آسان، ايمني مناسب، امكان گرم كردن يك منطقه مشخص و بازدهي بالا نسبت به ساير مدل‌هاست. اين بخاري‌ها، معمولا ترموستات تنظيم و سنسور خاموش شدن درصورت گرم‌شدن بيش از حد دستگاه دارند كه مي‌توانيد دماي مدنظر خود را روي آن تنظيم كنيد تا شب‌ها، اتوماتيك خاموش – روشن شوند و گرماي محيط بيش از حد نشود. با توجه به شيوه گرمايش اين بخاري‌ها، بهتر است در محيط‌هاي مرطوب يا با رطوبت بالا از آنها استفاده نكنيد.

قيمت: مدل‌هاي كوچك اين بخاري از 90هزار تومان شروع مي‌شود و متناسب با حجم و امكانات، تا 300هزار تومان و بيشتر هم در بازار پيدا مي‌شود.

  • انتخاب متناسب با محيط

اگر براي اتاق‌هاي زير 15متر، به‌دنبال يك وسيله گرمايشي مكمل هستيد، بخاري برقي فن دار گزينه مناسبي است. در اين اتاق‌ها، بخاري‌هاي تابشي، نور زيادي ايجاد مي‌كنند و مانع خواب مي‌شوند و رادياتورهاي برقي هم حجم زيادي از اتاق را اشغال مي‌كنند.

براي‌سقف حدود 3متر، در اتاق 8تا 10متري، رادياتور 5تا 7پره‌اي نياز است. براي اتاق 10تا 15متر، به رادياتور 7تا 10پره‌اي نياز داريد و براي اتاق‌هاي بزرگ‌تر از 15متر هم بايد از بخاري‌هاي بزرگ 12پره‌اي استفاده كنيد.

بخاري‌هاي ديواري فن‌دار يا مدل‌هاي كوچك روميزي هم براي اتاق‌هاي كوچك مناسب هستند اما بايد موقع خريد حواستان به صداي فن باشد كه هر شب، از صداي زيادش گلايه نكنيد.

فرمول ديگري كه در اين مورد وجود دارد، 100وات توان گرمايي براي هر مترمربع است؛ يعني اگر اتاق 12متري شما عايق بندي مناسبي دارد، به بخاري برقي با توان گرمايشي 1200وات نياز خواهيد داشت.

براي محيط‌هاي بزرگ، مثل سالن پذيرايي يا محيط‌هاي اداري، هرچند بخاري گازي هزينه‌هاي كمتري به همراه دارد اما اگر اصرار بر خريد بخاري برقي داريد، رادياتورهاي برقي فن دار بهترين گزينه هستند كه بتوانند گرماي توليد‌شده را در تمام محيط پخش كنند.

اگر مي‌خواهيد در فضاي باز يا سوله كه امكان گرم كردن وجود ندارد، خودتان را گرم كنيد، بهترين پيشنهاد، بخاري‌هاي تابشي هستند كه مي‌توانند افراد نزديك به بخاري را به راحتي گرم كنند.

  • بخاری جيبي يا سفري

همانطور كه در فصل تابستان، پنكه‌هاي جيبي و بسيار كوچك براي استفاده در داخل ماشين يا محيط‌هاي كوچك مورد استفاده قرار مي‌گيرد، بخاري‌هاي جيبي مناسب سفر هم براي فصل سرد ساخته شده كه بسيار مورد استقبال قرار گرفته است. اين بخاري‌ها، در اندازه يك گوشي هوشمند معمولي (10در 6 در يك‌سانتي‌متر)، با استفاده از انواع سوخت‌هاي مايع مثل بنزين و گازوئيل طراحي شده‌اند كه بعضي مدل‌هاي آن با ظرفيت مخزن سوخت 12ميلي‌ليتر، به‌مدت 12ساعت قابل استفاده هستند و براي سفرها، ورزش‌هاي زمستاني، كوهنوردي و مشاغل در محيط باز بسيار مناسب هستند. قيمت اين مدل از بخاري‌ها كه البته برقي نيستند، حدود 100تا 150هزار تومان است.

همشهری دو – مهدی صالح‌پور

مهدی صالح پور

مهدی صالح‌پور هستم. حدود پانزده سال وبلاگ نوشتم، دوازده سال خبرنگاری کردم، ده سال در تلویزیون نوشتم، در حال نگارش نخستین کتابم هستم. تجربه کارگردانی و تهیه‌کنندگی در تلویزیون دارم. این روزها مدیر مجموعه تولید محتوای شنیداری قناری هستم و در حوزه کتاب و کتاب صوتی فعالیت می‌کنم. خوشحالم که اینجا، میم‌صاد آنلاین، خانه امن مجازی من را دنبال می‌کنید...

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا