گزارش ویژه مسکن مهر

 خانه دار شدن همه ایرانیان، به گفته وزیر مسکن تا سال ۹۰ به وقوع می پیوندد؛ اما آیا ماجرا به همین سادگی است؟

در آرزوی یک سقف!

طی سال های اخیر، با توجه گران شدن مسکن و اینکه خرید مسکن و زندگی زیر سقفی که برای خود عروس و داماد باشد، به آرزوی محال زوج های جوان تبدیل شده و از طرفی، توانایی پرداخت اجاره بها هم دارد به سرنوشت خریدش دچار می شود، دولت نهم طرح مسکن مهر را پیشنهاد داد. هدف اصلی طرح، خانه دار کردن زوج های جوانی بود که آرزوی یک سقف مشترک داشتند و استقبال خوبی هم از طرح کردند. نزدیک سه میلیون نفر ثبت نام کردند. اما نیمی از آنها واجد شرایط نبودند و نیمی دیگر هم هنوز منتظر زندگی زیر سقفی هستند که برای خودشان باشد. طرح مسکن مهر که با وعده های رویایی مسئولین، ۴ سال از آغازش می گذرد اما، کسانی که در آرزوی رسیدن به مسکن، در این طرح ثبت نام کردند. کم کم دلسرد می شوند. این را می شود از آمار انصرافی ها و کم شدن متقاضیان این طرح متوجه شد. با توجه به وعده وزیر مسکن، به سراغ این موضوع رفتیم؛ آیا جشن خانه دار شدن همه ایرانیان نیمه اول سال ۹۰ برگزار می شود؟!

«ما در نیمه اول سال ۹۰ متقاضی فاقد مسکن نخواهیم داشت و به زودی می توانیم جشن خانه دار شدن همه ایرانیان را برگزار کنیم و تنها باید به نیاز های سالانه ازدواج پاسخ دهیم.» وزیر مسکن به طرح مسکن مهر امیدوار است. او با امیدواری از سرانجام این طرح صحبت می کند و حتی بحث جشن خانه دار شدن را هم پیش می کشد. اما واقعیت کمی با رویاهای آقای وزیر تفاوت دارد. در حالی که تعدادی از واحدهای این طرح، آماده بهره برداری اند اما به علت مشکلات زیربنایی نظیر مشکلات تامین آب و برق و گاز امکان سکونت ندارند و آنهایی هم که مشکلات زیربنایی ندارند، مشکل در ارائه خدمات حداقلی برای زندگی نظیر بانک و بیمارستان و مدرسه و رفت و آمد دارند. پای درد دل های متقاضیان مسکن مهر در شهرهای جدید که بنشینی، هیچ امیدی به آینده ندارند. “اصلا فرض کنیم واحدها آماده شده و بخواهیم برویم در واحدهای مسکن مهر ساکن بشویم. آنجا اصلا شرایط زندگی وجود ندارد. شما به شهر جدید پرند سر بزنید. مرکز شهر مشکلات خدماتی و کمبود امکانات دارد. واحدهای مسکن مهر که در فاز ۴ و ۵ و در حاشیه هستند، اصلا امکانات ندارند که بخواهد امکاناتش کم باشد!” روح الله، ۲۸ ساله کسی بود که همان ابتدای طرح از طریق سایت مسکن مهر، ثبت نام کرده و هزینه های اولیه را هم پرداخت کرده، اما بعد از چند سال انتظار، سال گذشته انصراف داده است.

یک میلیون یا ده میلیون؟!

در حالی که متقاضیان مسکن مهر، با توجه به تبلیغات این طرح، با این امید که یک میلیون تومانی که ابتدا بابت آماده سازی زمین پرداخت کرده اند، تمام هزینه خانه دار شدنشان است و مابقی را دولت به صورت تسهیلات در اختیارشان می گذارد، در طرح ثبت نام کردند اما در عمل با هزینه های بیشتری مواجه شدند. “همان اول که ۱ میلیون تومان برای آماده سازی زمین دادیم. بعد گفتند باید ۲.۵ میلیون دیگر بدهید. چند ماه بعد ۲ میلیون دیگر از ما گرفتند. به ما گفتند باید طی دو سال، ۱۰ میلیون تومان را نقدا پرداخت کنیم و ۲۰ میلیون هم وام بگیریم.” روح الله که حالا از طرح انصراف داده، دل پری از این طرح داشت. به گفته او، پرداخت ۱۰ میلیون برای خانه ای که بعد از ۵ سال هنوز مشخص نیست کجاست و چه زمانی آماده خواهد شد، عقلانی به نظر نمی رسد. بحث هزینه های مسکن مهر، در ثبت نام همان یک میلیون تومان قید شده، اما اگر به تعاونی های مجری این طرح مراجعه کنید، روی دیگر سکه را هم به شما نشان می دهند! مسئولین تعاونی های مسکن مهر، با اظهار بی اطلاعی از قیمت تمام شده واحدها، تمام هزینه ها را به متقاضیان اعلام نمی کنند. قیمت هر مترمربع هر واحد طبق اعلام وزیر مسکن بین ۳۷۰ تا ۴۷۰ هزار تومان است و اگر میانگین هر واحد را ۷۰ متر در نظر بگیریم، قیمت تمام شده واحدها حدود ۳۰ میلیون خواهد بود که با ۲۰ میلیون تسهیلات دولتی، ۱۰ میلیون را باید نقدا پرداخت کنند.

ثبت نام با یک کلیک؛ انصراف اما…

ثبت نام در این طرح ساده است. طبق شرایطی که اعلام شده، متقاضیان مسکن مهر می توانند از طریق سایت وزارت تعاون در طرح ثبت نام کنند و از همین سایت هم پرونده خود را پیگیری کنند. شرایط ثبت نام متقاضیان را هم همین بالای صفحه آورده ایم. بعد از ثبت نام و قبولی شرایط شما توسط سایت، زمین شما آماده شده و یک میلیون بابت آماده سازی و حدود ۱۰ میلیون برای ساخت باید به مرور زمان پرداخت کنید. حالا اگر قصد انصراف داشته باشید و نتوانید این ۱۰ میلیون تومان را پرداخت کنید، باید به تعاونی هایی که ثبت نام کردید مراجعه کنید و پول خود را دریافت کنید. وزارت مسکن قول داده ظرف دو هفته پول شما را به شما برگرداند اما… از انصرافی ها که سوال کنید اوضاع اینقدر هم منطقی و آرام نیست. “من دو سال دنبال پولم بودم. یک میلیون تومان را خیلی زود پس دادند اما ۴-۵ میلیونی را که بابت هزینه های ساخت پرداخت کرده بودم، بیشتر از یک سال طول کشید تا به دستم برسد.” انصرافی ها که تعدادشان کم هم نیست، اکثرا با این مشکل مواجه بودند.

تحویل واحدها؛ آغاز ماجراهای جدید

اگر خیلی خوش شانس باشید و بعد از ثبت نام و غربالگری، شما در اولویت در اختیار قرار دادن زمین قرار بگیرید. و بعد تعاونی و پیمانکار، کار را آغاز کنند و شما هم ۱۰ میلیون هزینه ساخت را بپردازید و دولت هم تسهیلات ساخت را در اختیار پیمانکارِ پروژه قرار دهد، می شوید جزو معدود کسانی که از راه مسکن مهر صاحب خانه شد اند. این، تازه شروع ماجرای جدیدی است و مشکلات طرح وارد فاز جدیدی می شود! مکان قرار گیری خانه های مسکن مهر، اکثرا در حاشیه شهرهای جدید قرار گرفته است. مشکلات مرکز شهرهای جدید هنوز حل نشده است. به عنوان مثال، تهران که یک پنجم کل ثبت نام کنندگان را در خود قرار داده است، واحدهای مسکن مهر آن در شهرهای جدید هشتگرد و پردیس و پرند، قرار گرفته که هر سه شهر مشکل رفت و آمد دارند. از طرفی امکانات این شهرهای جدید، با شهرستان های کوچک هم قابل قیاس نیست. هنوز مردم پرند مشکل آب و گازرسانی دارند. اما با این همه، واحدهای مسکن مهر که در فاز۴ و در حاشیه این شهر ساخته شده اند، به عنوان واحدهای تمام شده به متقاضیان واگذار شده اند. واحدهایی که هنوز مشکل آب دارند و به علت عدم تامین آب آشامیدنی شان، غیرقابل استفاده اند. علاوه بر مشکلات آب و گازرسانی، تزئینات داخلی واحدها هم بر عهده متقاضی است. نادر یکی از افراد خوش شانسی است که واحدش تقریبا آماده تحویل است. “واحد ما در شهر پرند بوده و آماده تحویل است. فقط تنها چیزی که هست، بحث تزئینات داخلی است. به ما گفته اند تزئینات داخلی با خودمان است اما نمی دانیم منظورشان از تزئینات داخلی چیست؟ فعلا فقط منتظریم واحدها به ما واگذار شود، تا بعدا در مورد تزئینات داخلی ش هم فکر کنیم.” سرنوشت واحدهای آماده شده هنوز مشخص نیست. در حالی که واحدهای آماده شده در شهر پرند قرار بود در هفته دولت تکمیل شوند، به علت مشکلات زیربنایی، به آذر ماه موکول شد و حالا نورصالحی مدیرعامل شهرهای جدید از تعویق دو ماه دیگر برای تامین امکانات زیربنایی نظیر آب و برق و گاز خبر می دهد.

جامعه هدف؛ جوانان!

جوانان اولویت اول طرح مسکن مهر هستند. البته بذرپاش، رئیس سازمان ملی جوانان از طرح جدید مسکن جوانان که جدا از مسکن مهر است و تسهیلات بیشتری دارد در آینده نزدیک خبر می دهد. اما فعلا در همین طرح مسکن مهر، قول دراختیار قرار دادن ۴۰ درصد واحدها به جوانان را می شود از لا به لای حرف های مسئولین شنید. در حال حاضر مسکن مهر از معدود راه های خانه دار شدن جوانان است، راهی که تا حالا، تعداد زیادی را خانه دار نکرده است. با این حال نیکزاد وزیر مسکن توصیه های جالبی هم برای زوج های جوان و خانواده هایشان دارد: «جوانان به جای آنکه در رستورانهای گران قیمت شام بدهند و هزینه گزافی را برای مراسم عروسی و تزئین ماشین عروس و هزاران مورد دیگر خرج کنند بهتر است این پول را برای خانه دار شدن از طریق مسکن مهر صرف کنند. تنها می‌ماند باز پرداخت تسهیلات که آن هم در حدود ۲۲۰ هزار تومان در ماه تخمین زده می‌شود. وقتی دیگر لازم نیست زوج جوان خانه اجاره کنند و در خانه زندگی می‌کنند به جای پرداخت اجاره بهای آپارتمان ۵۰ متری در تهران که در حدود ۲۲۰ هزار تومان در ماه در می‌آید اقساط خانه شان را پرداخت می‌کنند.» اما گویا جوانان عطای خانه دار شدن را به لقایش را بخشیده اند و اجاره نشینی را به ثبت نام در این طرح ترجیح می دهند. به گفته صومعلو معاون وزیر مسکن فعلا متقاضی جدید برای طرح مسکن مهر وجود ندارد و بنابراین استان‌ها پیش بینی کرده‌اند که چون متقاضی کم است، فعلا ثبت‌نام نکنیم. از همین روست که زوج هایی که تازه ازدواج کرده اند، نمی توانند روی این طرح حساب کنند. جوانان کاری که می توانند بکنند تهیه پول پیش پرداخت و یا رهن خانه است. وگرنه پول ریختن به حساب مسکن مهر که برایشان خانه نمی شود! مخصوصا اینکه نگاه کردن به سرنوشت کسانی که قبلا ثبت نام کرده اند، هیچ انگیزه ای برای آنها ایجاد نمی کند.

رویاهای مسئولین…

“بعد معنوی مسکن از نظر مسئولان خیلی گسترده است و تاثیرات وسیعی دارد زیرا با اسکان افراد، دیگر مسئولان نگران آمار بخشی از مشکلات و معضلات اجتماعی مانند طلاق نخواهند بود.” وزیر مسکن با رویای خانه دار کردن همه ایرانیان، به فکر جشن خانه دار شدن همه و بُعد معنوی طرح مسکن مهر فکر می کند. صحبت های مسئولین برای یک سال آینده، بسیار امیدوار کننده است. “براساس برنامه ریزی های انجام شده تا پایان آذرماه امسال ۱۴۰ هزار واحد مسکونی، تا پایان زمستان ۳۰۰ هزار  واحد و طی نیمه اول سال آینده ۵۰۰ هزار واحد مسکونی مهر دیگر نیز به بهره برداری می رسند که با این حساب کار ساخت ۹۴۰ هزار واحد مسکونی مهر تا شهریور ماه سال آینده به اتمام می رسد.” این وعده های وزیر مسکن هر چند شبیه وعده های یکی دو سال گذشته کمی دور از ذهن و رویایی است اما با توجه به سرعتی که روند اتفاقات بوجود آمده، کمی امید را در دل متقاضیان زنده کرده است. نادر ۳۱ ساله، در حالی که در یکی از مناطق جنوبی شهر اجاره نشین است، از طرح دفاع می کند. “در شرایط فعلی که من حتی در مناطق حاشیه ای شهر هم نمی توانم خانه ای بخرم، این طرح خیلی به نفع من و امثال من است. من به جای اینکه ۱۰ میلیون تومان را به رهن خانه بدهم، به این طرح دادم، تا حداقل مطمئن شوم تا چند سال آینده صاحبخانه خواهم شد.” با توجه به بالا رفتن میزان رهن خانه در اکثر مناطق حتی مناطق حاشیه ای شهرها، خیلی ها به این طرح امیدوارند. طرحی که اگر خیلی سریع تر به انجام برسد، یکی از مشکلات و دغدغه های مهم مسئولین و خانواده ها و زوج های جوان را حل خواهد کرد.

+ کتاب تعاونیهای مسکن مهر (آنچه متقاضیان و اعضاء باید بدانند) در کتابفروشیهای تهران عرضه گردید. جهت تهیه می توانید به آدرس تهران – خیابان انقلاب – خیابان ۱۲فروردین – شماره ۱۱ طبقه دوم – انتشارات پیام مراجعه نمائید.

+ طبق شرایط اعلام شده توسط سایت وزارت تعاون و تعاونی های زیرمجموعه وزارت مسکن، متقاضیان مسکن مهر می توانند از طریق سایت وزارت تعاون به آدرس http://taavonportal.com به صورت اینترنتی در طرح ثبت نام کنند و از همین سایت هم پرونده خود را پیگیری کنند. البته از طریق تعاونی های مناطق هم می شود ثبت نام کرد. برای ثبت نام هم سکونت در شهری که تقاضا داده اید و متاهل بودن (البته نخبگان بدون این شرط هم می توانند ثبت نام کنند) و توانایی بازپرداخت اقساط کافی است. بعد از استعلام از وزارت تعاون در خصوص محل سکونت و استعلام از وزارت مسکن در مورد اجاره نشینی متقاضی، شرایط شما تایید شده و باید یک میلیون و پنجاه هزار تومان بابت آماده سازی زمین پرداخت کنید. به این ترتیب یک واحد مسکونی برای ۹۹ سال به اجاره شما در می آید. دولت هم، علاوه بر اینکه از شما پولِ زمین را دریافت نمی کند، هزینه های ساخت را که ۲۰ میلیون تومان است (والبته برای صنعتی سازی ۲۵ میلیون تومان) به صورت تسهیلات پرداخت می کند. به این شکل شما با کمترین هزینه صاحب یک واحد مسکونی می شوید. اما باید ۱۰میلیون تومان دیگر که مابقی هزینه های ساخت است را نقدا پرداخت کنید.

مطلب قبلیما وقتی ازان را می شنویم چکار می کنیم؟!
مطلب بعدیروشنفکرنمایی!
مهدی صالح‌پور هستم. حدود پانزده سال وبلاگ نوشتم، دوازده سال خبرنگاری کردم، ده سال در تلویزیون نوشتم، در حال نگارش نخستین کتابم هستم. تجربه کارگردانی و تهیه‌کنندگی در تلویزیون دارم. این روزها مدیر مجموعه تولید محتوای شنیداری قناری هستم و در حوزه کتاب و کتاب صوتی فعالیت می‌کنم. خوشحالم که اینجا، میم‌صاد آنلاین، خانه امن مجازی من را دنبال می‌کنید...

پاسخی ارسال کنید

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.