سال‌های 92 تا 94نوشته‌های وبلاگی

کپی رسانه ملی از روی شبکه های ماهواره ای

یکی از ابتکارات شبکه های ماهواره ای فارسی زبان که در مدت کوتاهی موفق شدند مخاطبان سریال های خود را چند برابر افزایش داده و ایرانیان را پای شبکه هایشان نگه دارند، تکرار چند باره سریال ها در ساعت های مختلف شبانه روز بود. به طوری که در ۲۴ ساعت شبانه روز حداقل ۴ بار و در بعضی شبکه ها و برای بعضی سریال های ۶ بار بازپخش یا تکرار در نظر گرفته می شد. امسال صداوسیما تلاش کرد تا به جنگ سریال های ترکیه ای ماهواره برود؛ یکی از اتفاقات متفاوت این روزهای تلویزیون، بازپخش چندین باره سریال ها در ساعات مختلف شبانه روز است؛ به شکلی که مخاطبان تلویزیون با هر نوع سبک زندگی می توانند سریال ها را از شبکه های مختلف ببینند.

به عنوان مثال سریال نفس گرم ساعت ۲۲ هر شب از شبکه یک پخش می شود. کمتر از سه ساعت بعد، در ساعت ۱.۱۰ بامداد تکرار اول این سریال پخش شده و ساعات ۱۰.۱۵ صبح و ۱۴.۵۰ دقیقه نیز دو بار دیگر از شبکه یک بازپخش می شود. علاوه بر این ساعت ۱۸.۴۵ هر روز نیز از شبکه اچ‌دی پخش می شود که با توجه به اینکه هر برنامه این شبکه ۴ بار در هر روز بازپخش خواهد شد، بدون احتساب پخش اول، هر قسمت سریال نفس گرم در هر شبانه روز ۷ بار از رسانه ملی برای مخاطبان تکرار می شود! همین اتفاق برای سریال های دیگر از جمله کیمیا هم می افتد و هر کدام حداقل ۷ بار از دو شبکه تلویزیونی پخش می شوند تا هیچ مخاطبی دیدن یک قسمت از این سریال ها را از دست ندهد.

با توجه به اینکه این اتفاق به تقلید از شبکه های بزرگ تلویزیونی، اولین بار در شبکه های ماهواره ای فارسی زبان اتفاق افتاد و سریال های ترکیه ای این شبکه ها علاوه بر ساعت ۲۱؛ ساعات ۱ و ۷ بامداد و ۱۱ و ۱۷ هم تکرار می شدند، می توان پخش هفت باره سریال ها را کپی رسانه ملی از روی دست شبکه های ماهواره ای دانست. کپی ناقضی که در مورد سریال معمای شاه به کمدی تلخی تبدیل شده است و هر هفته، هر قسمت از این سریال بیش از ۱۰ بار به رایگان در تلویزیون پخش می شود اما با این حال، تعداد مخاطبانش به سریال شهرزاد در شبکه نمایش خانگی و با قیمت ۴ هزار تومان نمی رسد.

کاش مدیران رسانه ملی به این درک می رسیدند که تکرار بیش از حد سریال های ضعیف نه تنها کمکی به جذب مخاطب نمی کند، که ضد تبلیغ حساب می شود و مردم را از شعارهای این سریال ها، دلزده و خسته می کند.

مهدی صالح پور

مهدی صالح‌پور هستم. حدود پانزده سال وبلاگ نوشتم، دوازده سال خبرنگاری کردم، ده سال در تلویزیون نوشتم، در حال نگارش نخستین کتابم هستم. تجربه کارگردانی و تهیه‌کنندگی در تلویزیون دارم. این روزها مدیر مجموعه تولید محتوای شنیداری قناری هستم و در حوزه کتاب و کتاب صوتی فعالیت می‌کنم. خوشحالم که اینجا، میم‌صاد آنلاین، خانه امن مجازی من را دنبال می‌کنید...

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا