جشنواره ملی نمایشنامه‌نویسی «میرزاآقا تبریزی»؛ دوره نخست

74

سیروس مصطفی دبیر نخستین جشنواره ملی نمایشنامه نویسی “میرزاآقاتبریزی” جایزه ایوب آقاخانی است. برند جشنواره، میرزا آقای تبریزی است، در این رویداد تلاش شده تا جایزه صرفاً به نام فردی که مرحوم شده نام‌گذاری نشود، و شورای سیاست‌گذاری جشنواره جوایز جشنواره را به نام ایوب آقاخانی نهادند که یکی از ارکان نمایش‌نویسی ایران است.

بر اساس پیش بینی مقرر شده تا در همه حوزه‌ها ۵ نامزد انتخاب شود که حداقل یک کتاب چاپ شود تا وقتی کارگردان‌ها می‌خواهند یک نمایش بومی را اجرا کنند از آن کتاب به عنوان مرجع بهره ببرند.

این جشنواره توسط انجمن مردم نهاد دانش آموختگان تئاتر تبریز با محوریت تبریز و آذربایجان، در دو بخش ترکی و فارسی برگزار می‌شود. در اهداف این جشنواره آمده است که «تاکید بر نقش تاریخی-فرهنگی تبریز در شکل گیری ادبیات نمایشی مدرن ایران و تولید محتوا بر اساس فرهنگ آذربایجان.»

رویکردهای جشنواره نیز دو رویکرد تاریخی و معاصر عنوان شده است. موضوع نمایشنامه ارسالی باید در یکی از رویکردهای تاریخی یا معاصر درباره پدیده‌های تاریخی، جغرافیایی، فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، اقتصادی، مدیریتی، زیست محیطی، مذهبی، آیینی، اسطوره‌ای، حماسی، علمی، هنری، فلسفی، ادبی و ورزشیِ تبریز یا آذربایجان باشد.

هر نویسنده می‌تواند حداکثر دو نمایشنامه به دبیرخانه ارسال کند. نمایشنامه‌های ارسالی از نظر زمان نگارش، چاپ، اجرای عمومی و جشنواره‌ای محدودیتی ندارد.

نمایشنامه‌ها باید به دو صورت ورد Word یا پی‌دی‌اف PDF با قلم BMitra و سایز ۱۶ به همراه فرم شرکت در جشنواره به نشانی الکترونیکی ۱st.TDF@Gmail.com ارسال کنند.

جایزه رتبه اول در هر دو بخش ترکی و فارسی تندیس جشنواره و دیپلم افتخار و پنج میلیون تومان وجه نقد است. رتبه‌های دوم هر بخش سه میلیون تومان و رتبه‌های سوم یک میلیون تومان جایزه خواهند گرفت. دبیرخانه جشنواره پنج نمایشنامه نامزد از هر بخش ترکی و فارسی را پس از طی مراحل لازم و بدون حق تالیف به صورت «مجموعه نمایشنامه» منتشر خواهد کرد.

آخرین مهلت ارسال نمایشنامه‌ها پایان اردیبهشت ماه است. پنج نامزد دریافت جایزه در هر بخش ترکی و فارسی ششم تیرماه اعلام می‌شوند و روز قلم (چهاردهم تیر) اختتامیه جشنواره برگزار خواهد شد.

سایت جشنواره: http://tabrizdrama.ir

لینک مشاهده فراخوان / لینک دانلود فرم شرکت در جشنواره

تبلیغات

دیدگاه‌تان را بنویسید

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید