قسمت اول: نیت

مقدمه: از امروز، در n قسمت (مشخص نیست تا کجا پیش خواهیم رفت؛ انتخاب همسرِ مناسب و ازدواج، جاده ای بی انتها ست که تا مراسم خواستگاری نوه و نتیجه تان -در صورت توفیق حضور و امتداد عمر- می تواند ادامه داشته باشد) در خدمت شما خواهیم بود با سلسله مطالبی با عنوان «راهنمای گام به گام ازدواج؛ از ایده تا اجرا»

قدم اول در ازدواج، نیت است. یعنی شما باید مشخص کنید دقیقاً برای چی می خواهید زن بگیرید یا شوهر کنید. یک نفر بیکار است، می خواهد به نان و نوایی برسد، از یک پدرزن/پدرشوهر پولدار به یک همسر پولدار می رسد؛ مثل خیلی از فیلم های آبکی سینما و تلویزیون. یکی خودش کار دارد، اما اعضای خانواده اش بیکارند، می گردند برایش همسر پیدا کنند که از بیکاری دربیایند. یکی ازدواج می کند که ببیند آن سوی مرزهای تجرد، چه خبر است که از زیانکاران است. علی ای حال، دلایل زیاد است؛ مهم این است که در ابتدای راه نیت و هدف شوم و احیاناً خیرخواهانه خود را از این امر خیر مشخص کنید.

یک توصیه مهم! بهتر است که به خاطر خودش، انتخابش کنید… البته این مرحله انتخاب، چند قدم جلوتر است. بهتر است که به خاطر خودتان این مسیر را انتخاب کنید. چون مقوله ازدواج، مقوله گرانی است و مثل خرید گوشی موبایل نیست که بشود خیلی راحت عوضش کرد. این فقط خودِ شمایید که باید تا آخر عمر، همسر محترمتان را تحمل کنید. دوستان و خانواده، هفت درصدِ زمانی که شما با همسر آینده‌تان خواهید بود، نخواهند بود. از همین رو، یک زشتِ خوش اخلاق مسلماً بهتر از یک زیباروی گند اخلاق است که لذتش برای دیگران است و عذابش برای شما.

اگر متاسفانه به خاطر پول می خواهید ازدواج کنید، نکنید بهتر است. اعتراض هم وارد نیست. چون کسی اگر عقلِ پولدار شدن داشته باشد که با شما ازوداج نمی‌کند. اگر هم عقل پولدار شدن نداشته باشد و شانسکی پولدار شده باشد، باز هم فرزندش را به شما نمی دهد.

اگر به خاطر احکام دینی و مسائل اجتماعی و ازدیاد جمعیت می خواهید ازدواج کنید، من دیگه حرفی ندارم!

نتیجه: نیت شما در طول روند ازدواج، تاثیر بسیار زیادی دارد. مسلماً پسری که به خاطر افزایش جمعیت ازدواج می کند، نمی تواند خیلی روی کسر خدمت حساب کند؛ چون به نیتِ بچه دار شدن نمی شود   سربازی را پیچاند! کسی هم که به خاطر مسائلی خارج از این مباحث مطروحه می خواهد ازدواج کند، راه های ارزان تری برای مسائل خارج از مباحث مطروحه وجود دارد که در صورت لزوم، مطرح می گردد.

مطلب قبلیسلامی دوباره
مطلب بعدیاز سری پست های ویرایش نشده همینجوری!
مهدی صالح‌پور هستم. حدود پانزده سال وبلاگ نوشتم، دوازده سال خبرنگاری کردم، ده سال در تلویزیون نوشتم، در حال نگارش نخستین کتابم هستم. تجربه کارگردانی و تهیه‌کنندگی در تلویزیون دارم. این روزها مدیر مجموعه تولید محتوای شنیداری قناری هستم و در حوزه کتاب و کتاب صوتی فعالیت می‌کنم. خوشحالم که اینجا، میم‌صاد آنلاین، خانه امن مجازی من را دنبال می‌کنید...

43 دیدگاه‌ها

 1. آقای صالح پور شما که انقدر میتونید راهنمای ازدواج خوبی باشید خوب یه آستینی هم برا این رفیقتون آقای روا بالا بزنید.

 2. خوب ایشالا همگی ببینیم.حالا چرا به جای همین یکی دو سال همین یکی دو روز تا قبل از محرم ماه صفر مجبورش نمیکنید؟انقده ثواب داره که خدا بدونه

 3. البته بعضی مجریا بهشون زن نمیاد:|
  تکرار میکنم برخی نه همشون..هنوزم دلیلشو دانشمندا کشف نکردن
  پس باید اول دید مجری مورد نظرچه جوریان ؟؟
  در مورد آقای آذری هم فقط یه انسان خاصیست که میتونه راضیش کنه که بنده نمیگم کین؟[بدجنس]

  • بعضی مجری ها هستن که اگر زن بگیرن ضرر می کنن! 😀 اسمایلی شیطنت
   در مورد آقای آذری هیچ آدم خاصی وجود نداره که بتونه رگ خوابشون رو به دست بیاره.

 4. حس میکنم از کامنتم برداشت بدی میشه بعدا [ناراحت]
  پس همین الان معذرت و اینکه منظوربدی نداشتم
  میدونید آخه بعضی از این عزیزان یه جورایی حالا چه خوب چه بد الگوی بقیه جوونا شدند

 5. نباید ازدواج کنه چونکه…
  مشخصه که جناب 😐
  یا نکنه یا از همون اول باید ازدواج کنه
  راستش من این خاله رویا و عمو مهربانو خیلی بیشتر از بقیه مجریا ی کودک دوس دارم:))

 6. میگم بهتر نیس از همین الان سفت و سخت البته طوری که ناراحت نشن آقای روا رو هم به راه بیارین:)
  حیفه آخه؟!!
  فکر کنم آدم خیلی خوبین؟(آخه من فقط از تلویزیون دیدمشون که به نظرم خیلی خوب و مهربونن)
  آدم اگه که یکی باشه ضعفای خودشو نمیبینه ..زندگیش افقی نداره:(
  استاد ما تو کلاسمون همش این قصه رو میگه که پیغمبر جوونایی که ازدواج نکرده بودند رو به قول امروزیا زیاد تحویل نمیگرفت و بهشون میگفت از چشمم افتادین[بچه مثبت]:)

 7. آقای صالح پور واقعا دستتون درد نکنه بابت صبوری کردن و جواب دادن به کامنتا.یه درخواست دیگه هم داشتم میشه پست بعدیتون در این باره باشه که واسه ازدواج چه شرایطی باید فراهم باشه.آخه خیلی ذهنمو مشغول کرده که این شرایط شامل چه چیزایی هست؟

 8. با عرض احترام باید بگم سه جلسه آقای بانکی پور رو ذهنمون کار کرد که چند گروه اصلا نباید ازدواج کنند و بنده هم بهتر از هرکسی میدونم ازدواج زوری غلطه ولی آدم ۲۹ نزدیک به ۳۰ !والا این دیگه یه کم … باید خودش این قابلیتو در خودش بوجود بیاره مسئولیت پذیر بشه درکش بره بالا ..خب بعدا نمیتونن توقع داشته باشن میرن سراغ یه دختر ۲۰ ساله بهشون جواب بده (من الان بین همکلاسیام دارم میبینم خواستگاراشون سنشون همه بالا ۲۸ این چه وضعشه؟؟ مگه دخترا دل ندارن [عصبی] رد میکنن با اینکه خونه دارن زندگی دارن) انعطاف پذیری خودشونم کمتر میشه اصن احساس و عواطف کم میشه و خیلی مشکل دیگه !!حالا کی گفت زوری جناب ؟یعنی اینقدر اوضاع وخیمه که میگین زوری؟من فقط امیدوار بودم که جناب روا حسابشون از بقیه جداس؟؟ پس باشه آقا من دیگه حرفی ندارم این خودتون اینم رفیق گلتون:)) باشد که به راه راست هدایت گردیم
  ..ای بابا حالا کی گفت معروف شد نباید ازدواج کنه :|فکر کنم دوباره بد منظورمو رسوندم نه؟
  آدمای معروف خیلیاشون با معروفیتشون ازدواج میکنن و به عبارتی مغرورن و هیشکی نمیتونه تحمل این غرور کاذبو بکنه مگه اینکه خیلی از خود گذشته باشه!خیلیاشون میترسن ازدواج کنن به قول شما ضرر کنن و یه قشری از مخاطبشونو ازدست بدن که واقعنم اگه فقط بخاطر تیپ و قیافشون اومده باشن از دست میدن!!:| یه گروهم که این وسط معلوم نیس چشونه؟ برادر مام تو همین گروهه چون نه مغروره نه میترسه البته فکر کنم مگه اینکه کسی رو …:)

  • خب شما یک مسئله مهم (زیرساخت های ازدواج سالم) رو در نظر نمیگیری. طرف برای ازدواج درست و منطقی، باید اول نیاز به ازدواج و بعد نیازهای مادی اولیه مثل شغل مناسب، حقوق مکفی، منزل مسکونی و… داشته باشه یا حداقل بتونه اینا رو مدیریت کنه. نا اینها جور نشه، ازدواج سالم نخواهد بود. مثل خیلی از ازدواج هایی که الان اتفاق میفته و منجر به طلاق میشه.
   + اینکه با سن ۲۸ بیان سراغ دختر ۲۰؛ برمیگرده به آماده سازی زیرساخت ها طی سن ۲۲ تا ۲۸ ؛ اما دختری حاضر میشه به پسر ۲۲ ساله ای که هیچی نداره، جواب مثبت بده و طاقت بیاره و توی مشکلات حرف طلاق نزنه؟
   + در مورد “روا” و باقی ستاره ها همه ی این مسائل متفاوته. شغل خاصش باعث میشه زیرساخت های دیگه ای برای ازدواج داشته باشه.
   + ولی کامنت قبلی تون اصن این منظور رو نمی رسوند! 😀

 9. شرایطم خود به خود بشینی تا از آسمون فراهم بشه فراهم نمیشه ..خوبه ماها محدودیم نمیتونیم بریم خواستگاریا:|
  ..یکی دوسال دیگه نشه مث بعضیا که کلا قیدشو بزنه
  (اصن به من چه خو!![عصبی])مدیونید یه لحظه هم فکر کنید نگران آقای روام من نگران هم جنسای خودمم

 10. من چه قدر حرف میزنم
  آقای روا
  نیان بخونن ناراحت شن؟:(
  اصن عصبی میشم نمیدونم دارم چی میگم؟:(
  تاییدشون نکنین لطفا:((

 11. حرفتونو قبول دارم ولی خب دیدگاه ها متفاوته به زندگی؟یکی با کمترین میسازه یکی نه
  راس میگین من خودمم بلافاصله بعد کامنتم پیش خودم فکر کردم واقعا سختی این دوره زمونه رو درک نکردی که همچین حرفی میزنی:|یه پسر تا بخواد یه شغلی برا خودش داشته باشه و یه حقوق کم حتی خیلی طول میکشه ولی میدونید تو جامعه امروز خانوما هم پابه پای مردا کار میکنن و خرج زندگیشونو میدن
  به هر حال حق باشماس و حرفی نمی مونه

 12. سلام
  هی هی هی
  با چه ذوقی داشتم یادداشتتان را می خواندم
  اما ذوقم کور شد..
  دختر معلول رو هم میشه گاهی بگذارید جز زشت رویان خوش اخلاق!!!!!!!!!!!!!
  وقتی معلول شد حق ازدواج نداره؟ نامردی نیست؟؟؟؟؟؟

پاسخی ارسال کنید

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.