حقوق مادی ۱۰ داستان کوتاه برگزیده برای اقتباس خریداری می‌‌شود

انجمن سینمای ‌جوانان ایران حق انتشار ۱۰ اثر شرکت کننده در مسابقه «داستان‌‌های ‌کوتاه برای اقتباس» را برای تولید فیلم اقتباسی خریداری می‌‌کند.

صبح دیروز (شنبه) جلسه جمع‌بندی مسابقه داستان‌نویسی «داستان‌های ‌کوتاه برای اقتباس» با حضور یزدان سلحشور، مهدی روشن‌روان و حمید‌رضا منایی اعضای هیأت داوران این بخش و سیدجواد میر‌هاشمی مدیر انتشارات انجمن سینمای‌ جوانان ایران، در بنیاد شعر و ادبیات ‌داستانی ایرانیان برگزار شد.

در این جلسه میر‌هاشمی با تأکید بر این موضوع که انجمن‌ پنج سال است که بخش رقابتی «کتاب و سینما» را با همکاری خانه کتاب به عنوان بخش ویژه در جشنواره فیلم کوتاه تهران برگزار می‌کند، گفت: «در سال اول برگزاری تنها یک سانس به فیلم­‌های داستانی مرتبط با این موضوع اختصاص داشت، اما امسال در پنجمین سال برگزاری چهار سانس به فیلم‌های اقتباسی اختصاص پیدا کرده‌ که همین موضوع نشان دهنده اهمیت این جریان است. طی تفاهم‌نامه دو جانبه با بنیاد شعر و ادبیات داستانی داشته‌ایم، قرار شده تا حق انتشار ۱۰ داستان به پیشنهاد هیات داوران انجمن سینمای ‌جوانان ایران از صاحبان اثر خریداری شود. همچنین در صورت قابل چاپ بودن داستان‌ها؛ ۴۰ اثر پیشنهادی هیات داوران و بنیاد شعر و ادبیات فارسی برای ارائه در کتاب ویژه‌ای انتخاب خواهند شد.»

وی ادامه داد: «به طور مثال امسال در سی‌وششمین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران دو فیلم تجربی اقتباسی از کتاب «کمدی الهی» دانته یا نمایشنامه «هملت» شکسپیر حضور دارند و این اتفاق در فیلم کوتاه اقتباسی، نادر است.»

در ادامه حمید‌رضا منایی؛ عضو هیأت داوران ضمن یاد‌آوری این که مسابقه «داستان‌های ‌کوتاه برای اقتباس» سال اول برگزاری را پشت سر می‌گذارد، توضیح داد: «هنوز ذهنیتی برای این مسابقه به وجود نیامده ‌است. اما داستان‌های خوب بسیاری در این دوره وجود داشت که باید یک بار دیگر بازنویسی شود. تقریبا در آثار ارسالی بُعد تصویری وجود نداشت. در داستان‌ها دو مشکل عمده دیده می‌شد؛ در واقع بعضی از آثار در بخش تصویری و بعضی دیگر در بخش داستانی دچار مشکل بودند.»

مهدی روشن‌روان نیز در این زمینه گفت: «قرار‌ است کارگاه یک روزه‌ای در روز پایانی برای تمامی شرکت‌کنندگان این دوره مسابقه داستان‌نویسی برای یادگیری صحیح داستان و اقتباس برگزار شود. البته بخش عمده‌ای از شرکت‌کننده‌های این دوره نویسنده حرفه‌ای نبودند و در آثار ارسالی هرچه به متولدین دهه ۷۰ نزدیک می‌شدیم، ادبیات نگارشی آن‌ها بسیار متفاوت می‌شد که این نکته بسیار قابل تامل است.»

یزدان سلحشور هم در پایان این نشست تاکید کرد: «به تدریج دایره واژگان زبان فارسی در اقشار متوسط و پایین جامعه دارد لاغر می‌شود و همین مساله باعث شده تا بعضی اوقات جامعه دچار نوعی دوگانگی در بیان برخی از واژه‌ها شود. موسیقی می‌تواند این دایره لغات را روز به روز لاغرتر کند یا به یک گستردگی برساند.»

بر اساس این گزارش؛ برگزیدگان این مسابقه همزمان با سی‌وششمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران در روز ویژه «کتاب و سینما» معرفی خواهند شد.

سی‌وششمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران از ۱۸ تا ۲۴ آبان در پردیس سینماگالری ملت برگزار می‌شود.

مطلب قبلیدر دوره‌های آموزش داستان‌نویسی آل‌جلال ثبت نام کنید
مطلب بعدیجشنواره ادبی ماورا؛ دوره نخست
مهدی صالح‌پور هستم. حدود پانزده سال وبلاگ نوشتم، دوازده سال خبرنگاری کردم، ده سال در تلویزیون نوشتم، در حال نگارش نخستین کتابم هستم. تجربه کارگردانی و تهیه‌کنندگی در تلویزیون دارم. این روزها مدیر مجموعه تولید محتوای شنیداری قناری هستم و در حوزه کتاب و کتاب صوتی فعالیت می‌کنم. خوشحالم که اینجا، میم‌صاد آنلاین، خانه امن مجازی من را دنبال می‌کنید...

پاسخی ارسال کنید

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.