جای خالیِ کاندیدِ نهم این هشت نفر!

663

انتخابات امسال انتخابات جالبی‌ست. نه تنها ما، قشر ناراضی از نتایج انتخابات ۸۸ را، راضی به حضور در پای صندوق‌های رای کرده، بلکه کاری کرده که با شوق و ذوق تبلیغ کاندیداها را بکنیم. حالا چه به صورت ستادی برای دکتر ولایتی و چه به صورت احساسی برای غرضی! (در راستای جمله‌ی ماندگار انتخابات امسال که عزیزی گفته بود: «رای دادن به غرضی دلیل نمی‌خواد، معرفت می‌خواد!»)

راستش را بخواهید هنوز اعتقاد قلبی صددرصدی به کسی پیدا نکردم که بخواهم با اطمینان بگویم به او رای می‌دهم؛ فقط این روزها فهمیده‌م که اگر دکتر ولایتی رئیس‌جمهور شود، آرامشی به کشور بازخواهدگشت که آن‌قدر با ارزش هست، که برایش تبلیغ کنم.

اما می‌خواهم از زاویه نگاه خودم مروری داشته باشم بر کاندیداهای این دوره؛

 1. غلام‌علی حدادعادل:
  راستش از اول هم حضورش در انتخابات زنگ تفریح بود. یعنی فقط آمده بود که بگوید من هم هستم و می‌توانم از گیتِ شورای‌نگهبان رد شوم. وگرنه نه برنامه‌ای برای اداره کشور داشت و نه پتانسیلِ اجرایی‌ش را. این اواخر هم که در فضای مجازی سوژه خوبی شده بود برای خنده که خب، انصراف داده و قشری را ناراحت کرده! منتهی‌الیه مسئولیتی که به او می‌خورد، با ارفاق، ریاست یک فرهنگستان است.
 2. محمدرضا عارف:
  امروز توییتی خواندم با این مضمون که «نشستم توی تاکسی، یارو پرسید آقا؛ فامیلی عارف چیه؟!» راستش نه خیلی شناخته شده بود و نه در حد و اندازه ریاست‌جمهوری بود. عارف ماکزیمم مسئولیتش می‌تواند معاون اولی باشد نه رئیس‌جمهوری؛ کاملا مردِ شماره ۲ است و این در تمام تبلیغاتش هم از نظر من ملموس بود. لهجه شیرینی داشت و جز خواندن بیانیه‌های اصلاح‌طلبانه از تلویزیونِ ضداصلاحات، کار مفید دیگری نکرد!
 3. سیدمحمد غرضی:
  روزِ اول که آمده بود، می‌گفتم که نهایتاً توانِ سرپرستیِ یک باشگاه فوتبال را دارد. اما بعد از گذرِ زمان و دیدن حرف‌ها و خواندن سوابقش، نظرم را عوض کرد. پیرمردی ساده و صادق، از بطن جامعه که هم‌چون پدربزرگی دل‌سوز، برای نجات کشور پا به عرصه رقابت گذشته و اصلا در مخیله‌ش هم نمی گنجد که روزی رئیس جمهور شود؛ بیشتر به دنبال کاندیدای اصلح است!
 4. سعید جلیلی:
  از آدم‌های ناشناخته همیشه بدم می‌آمده. مخصوصاً کسی مثل جلیلی که راه احمدی‌نژادِ ۸۴ را ادامه می‌دهد و یکهو با حمایت‌های عجیب و غریبِ سیاستمدارانِ پشت‌صحنه وارد میدان می‌شود و به خودش اجازه می‌دهد خودش را در حد ریاست‌جمهوری کشور بزرگی همچون ایران مطرح کند. جلیلی را با ارفاق یک کارشناس مسائل سیاسی می‌توان نامید و بیشتر از این روی او سرمایه‌گذاری کردن، کمی جفا در حق نظام و بزرگانِ نظام است.
 5. محسن رضایی:
  محسن رضایی را دوست دارم. به شوخی می‌گویم که برای ریاست‌جمهوری نیامده، برای انقلاب آمده؛ چون برای تمام شئون و جزییات کشور برنامه دارد و به دنبال آرمان‌کشوری ست که البته برای رسیدن به آن، تیم اجرایی فعلی‌اش کافی نیست. حمایتی همه جانبه می‌خواهد که در حال حاضر برای او وجود ندارد. محسن رضایی رئیس‌جمهور خوبی برای کشور می‌تواند باشد، اما اگر رای بیاورد.
 6. حسن روحانی:
  دکتر حسن روحانی که وقتی هنوز سعید جلیلی به دنیا نیامده بود، دکترای حقوقش را گرفته بود، این بار هم‌چون خاتمیِ سال ۷۶ خوب توانسته حمایت‌های توده مردم را به دست بیاورد اما مشکل اینجاست که امسال بر خلاف ۷۶، عوامل دیگری غیر از داشتن حمایت توده مردم در انتخاب رئیس‌جمهور ملاک است که خب، روحانی از آنها بی‌بهره‌ست! سخنوری‌ش عالی‌ست و آدم را یادِ سخنرانی‌های آتشین رهبری در دوران ریاست‌جمهوری‌ش می‌اندازد.
 7. محمدباقر قالیباف:
  مردِ یکِ اجراییِ کشور که اگر رئیس‌جمهور شود، تهرانِ آبادِ امروز را می‌تواند به تمامِ کشور صادر کند. در توانِ اجرایی‌اش شکی نیست اما در این یک ماه گذشته که هیجانات تبلیغاتش زیاد شده، کارهایی کرده و چیزهایی گفته که کمی آدم را برای سپردنِ کشور به دستانش، مردد می‌کند. کاش کمی پخته‌تر عمل می‌کرد و کمی عاقلانه‌تر تبلیغ می‌کرد که آدم بتواند بیشتر دوستش بدارد.
 8. علی‌اکبر ولایتی:
  شناختم در این یک ماه به قدری ازش زیاد شده که فارغ از نتیجه انتخابات، شیفته‌ی آرامش و متانتش شده‌ام. مردِ آرامِ روزهای پرهیجانِ انتخابات، خیلی بی‌حاشیه و باوقار در جریان بگم‌بگم‌ها و تندروی‌های بعضی کاندیداها، با صبوری، آرام‌آرام خودش را در نظرسنجی‌ها بالاکشیده و در یک قدمیِ ریاست‌جمهوریِ نظام‌اسلامی قرار گرفته‌ست. رئیس‌جمهور خوبی ست، اگر مردم هم مثل خودش، عقلانی رای بدهند نه هیجانی!
 9. اکبر هاشمی رفسنجانی:
  رد صلاحیت شد اما اگر نگاهی به کارنامه خودش و ۸ نامزدِ ریاست جمهوریِ امسال بیندازید، می‌بینید که اگر می آمد، می‌توانست با یک دولتِ ائتلافی، قالیباف را معاون اولش، حداد را وزیر فرهنگش، ولایتی را وزیرخارجه‌ش، رضایی را وزیر اقتصادش، غرضی را وزیر ارتباطاتش، روحانی را وزیر اطلاعاتش، عارف را وزیرِ کشورش و جلیلی را مسئول دفترش کند.

با این همه، من هنوز کاندیدای اصلح‌م را پیدا نکرده‌م. عقلم می‌گوید ولایتی، دلِ اصلاح‌طلبم می‌گوید روحانی و دلِ هیجانی‌م می‌گوید قالیباف!

تبلیغات

118 دیدگاه‌ها

 1. من که میگم قالیباف از همشون بهتره و اگه خدا بخواد رای میاره چون شایستگی و لیاقتش قدرت بیانش و مدیریتش از همه بهتره ان شا الله که رای میاره

 2. آخ جون یعنی باز اولم!
  با تمام ِ حرف هاتون کاملاً موافقم!
  ولی دل ِ هیجانی قالیباف….
  نمیتونه! مطمئنم نمیتونه
  روحانی هم اگه یه کم خونسرد تر باشه و دل و جرئت به خرج بده میتونه! خاتمی که هم خب حمایت میکنه ازشون….
  رضایی رو من دوست داشتم و هنوز دارم ولی نمیدونم چرا این روزها زیاد از توهمی بودنش میشنوم
  از این جهت که میگن فقط حرف میزنه و نمیتونه عمل کنه
  به نظرم مرد ِ قَدَریه و اگه حمایت بشه میتونه کار های بزرگی انجام بده،ولی خب مشکل اینجاست که حمایت نمیشه!
  جلیلی رو که اصن….
  .
  عارف هم خدایی مرد ِ معاون شدن ِ! خدایی !!!
  همین دیگه
  کلاً همه حرف هاتون تفکرات ِ منم بود!
  دوست داشتم رأی بدم حیف که سنم نمیخوره! پاییزی بودن این چیزا رو هم داره دیگه 😐
  .
  آقا ممنون که بالاخره اینورا هم اومدین! 😐 منت گذاشتین!! :دی 😐
  والله!! 😐
  لحظه هاتون سپید!
  یا علی

 3. من هنوز نظرم روی قالیبافه، شاید سیاست خارجش عالی نباشه اما حداقل ایرانو آباد میکنه!
  + اولا نظرم روی رضایی بود اما الان که فک میکنم هنوز برنامه هاش کار داره، شاید چهار سال دیگه به اون رای دادم!
  +کلا تجربه من از انتخابات ریاست جمهوری بهم میگه دیگه هیچ رییس جمهوری نباید برای دور دوم انتخاب بشه، همون ۴ سال هر گلی میخاد بزنه بزنه.
  +با ولایتی مخالفم اما حوصله تایپ کردنشونو ندارم.
  +++خیلی سخته که آدم یه جا نظر بده ولی بهش جواب ندن، انگار داره با خُرزو خان! حرف میزنه. شاید دیگه مث قبلا فقط نظاره گر بودم و نظر ندادم، شاید.

 4. درسته کاندیدای مورد نظر و اصلحتو رک نگفتی و تو لفافه به آقای ولایتی اشاره کردی ولی خیلی رک به مخاطبت فهموندی که از آقای جلیلی متنفری!
  ولایتی و جلیلی از یک جبهه ان ولی با دو ترفند با دشمن مقابله می کنن!!!
  پیشنهاد میکنم اطلاعات به روزتو از آقای رفسنجانی و خانوادش زیاد کنی و به سوابق اوایل انقلابش نگاه نکنی چون زمین تا آسمون فرق داره.
  از زاویه نگاه خودت آقای حداد با ارفاق رئیس فرهنگستان میشد پس چرا تو دولت آقای هاشمی به وزیر بودن ارتقاء پیدا کرد!؟
  آقای حسن روحانی بیشتر آدم را یاد آقای خاتمی می اندازد نه رهبری کبیر در زمان ریاست جمهوری.
  اگر آقای جلیلی هم بخواهد راه آقای احمدی نژاد سال ۸۴ را ادامه دهد هنوز وقت دارد که ۴ سال واقعا کار کند و تو ۴ سال دوم اونم اگر هم دوره ایاش آقایان موسوی،کروبی، رضایی و مثلهم نبودن رو کس دیگه ای فکر کرد.
  رهبری زنده باد جلیلی پاینده باد.

 5. والا ما که فعلن کوچولوییم.ولی اگه میتونستم رای بدم یا به قالیباف رای میدادم یا به رضایی.
  حالا اینارو بی خیال ، یه بابابزرگ دارم ماه.میگه لااقل این قالیباف اگه ذو روز دیگه رفت تو مجامع بین المللی(البته بابابزرگم میگه خارج) یه ذره تیپ و قیافه و فن بیان(این فن بیانم یه چی دیگه میگه که حالا بگذریم)داره ،آبرومونو می خره.
  ینی فک و فامیل دارم در حد تیم ملی.

 6. من با قالیباف موافق بودم اما تا قبل از مناظره ی سوم.چون تو این مناظره فهمیدم اصلا نمی تونه حقشو بگیره
  _ولایتی که اصلا حرفشو نزن.چون بعد میخواد مجبورمون کنه تاریخمون قوی شه(تو برنامه های تلویزیون یا در مورد تاریخ ایران صحبت میکنه یا ادبیات ایران)
  _روحانی که از وقتی توی گفتگوی ویژه خبری شبکه۲ حرف زد و اون آقای مجری رو ضایع کرد از چشم افتاد
  _جلیلی چون قراره احمدی نژاد بشه معاون اولش دوست ندارم(اصلا چون کلا احمدی نژادیه دوست ندارم)
  _رضایی که مرد جنگه.اهل کشور داری و آرامش نیست.
  _غرضی بدجوری ذهنمو مشغول کرده مخصوصا بعد از مناطره ی دوم و علل خصوص مناطره ی سوم.اما میترسم عمرش کفاف نده.
  _عادل که هیچی.
  _عارف هم حیف شد رفت.ولی کلا اینکه تمام حرفاشو از رو میخوند دوست نداشتم.
  _ای کاش چند نفر دیگه هم احراز صلاحیت میشدن لااقل از اونا انتخاب میکردیم.
  ___ولی اگه رفسنجانی میومد حتما بهش رای میدادم.

 7. اولا عیدت مبارک
  دوما دله ادم ممکنه خیلی چیزیا بگه ادم تا عقل داره از دلش پیروی نمیکنه که
  سوما چه عجب از این طرفا شرمندمون کردین بردار
  چهارما اگه به هیچ نتیجه ایی نرسیدی هم خواستی رای بدی هم ندی به غرضی رای بده به جانه خودم ثوابه شاد کردن دله یه پیر مردم می بری

 8. آیا گروه پالت،آقای بنفش را برای روحانی خوانده بود؟:|
  جای آقای سبز هم به شدت خالیست.خیلی دلم برایش تنگ شده،حتی برای چیز چیز گفتنش :))
  سردار سازندگی هم که اگر بود دیگر… اصلا همین که حرفش بود میخواهد بیاید قیمت ها کشید پایین!وبا رد شدنش دوباره کشید بالا!
  راستی از مشایی چه خبر؟! خیلی دوست داشتم او هم باشد و ببینم در مناظره ها چگونه رفتار میکند!
  عقل سلیم میگوید که به دلت گوش کن،چون به قول خودتان،میزان دل توست،البته اگر باز رأی ما را ندزدند و باهاش پز ندهند:((

 9. سلام
  با گفته هات تا حدودی موافقم
  منم نمیدونم اصلح ترین این آقایون کدومشونن:(
  نمیدانم چه باید کرد؟

 10. من هم هنوز نتونستم تصمیم بگیرم
  یعنی کاندید اصلح م رو انتخاب نکردم
  هرچند من نمی تونم رای بدم اخه متولد
  ۷۷م ولی خوشم میاد از سیاست و تب تاب
  کاندیدایــــ اصلح چیکار کنم ؟ کاریه که از دستم بر میاد….

  ولی من به کسی رای میدهم که ولایتی باشد عادل باشد عارف به مسائل مملکت باشد روحانی باشد جایگاه جلیلی برای ایرانیان ایجاد کند در مسائل مالی غرضی نداشته باشد رضایی جز رضای الهی را طلب نکند از قشر مستضعف باشد مثلا مادرش قالیباف باشد!!
  حالا که من گفتم به کی رای میدم شمام تو نظرسنجی وبلاگ بگین به کی رای میدین

 11. سلام همه اینا رو گفتی که از ولایتی حمایت کنی خوب ماهم فهمیدیم که شما هنوز انتخاب نهاییتو نکردی ولی یه چیز درباره جلیلی حرفاتون اینو نشون میده که اطلاعاتتون کامل نیست یعنی میشه گفت زیر۱۰ هستش آقای جلیلی ناشناخته نیست شما نخواستی بشناسیش وگرنه ایشون به خیلی ها ثابت شده هستش مثلا میخواید با ربط دادن احمدی نژاد به جلیلی بگی این هم مثل اونه؟ یادت نره که بقول حضرت اقا مردم ما بصیرت دارن، احمدی نژاد دولت پرکاری داشت ولی شخص احمدی نژاد دچار غرور شد فکر کرد هرچی آقایx بگن درسته، و مردم هم تاآخر پشتشن ولی وقتی مقابل آقا وایستاد خیلی از مردم ازش دست کشیدن بقول بچه های مذهبی با کله خورد زمین ولی درباره ولایتی بقول آقای پناهیان حمایت آقای ولایتی از هاشمی و خاتمی تعجب خیلی هارو برانگیخت…(ولی خوب شما که نگاهتون اصلاح طلبانه ست پس مشکلی ندارین)
  محسن رضایی هم که انگار تو این ۴سال یه روانشناس ۲۴ساعته کنارش بوده تا یاد بگیره حرف بزنه یاد بگیره دست بزاره رو نقطه ضعف های مردم، یا هم روخونی کنه (یاد موسوی افتادم وقتی تو مناظره داشت متن هاشون میخوند چیز چیزش گل کرده بود انگار دقیقه نود بهش متن رو دادن وقت نداشته تمرین کنه)
  آقای حداد هم برنامه داشتن ولی شما انگار فقط از برداشتهای شخصی ذهنتون می نویسید اگر هم نامه کناره گیری شونو میخوندید این برداشت رو نمیکردید.
  آقای قالیباف هم یاد انموقعی افتادم که وقتی بهشون گفتن شما تکنوکراتی ایشون هم با افتخار میگفتن بله من تکنوکراتم الان هم مثل همیشه هرطرفی که به نفعشون باشه میرن اون طرف مثل لقب جدیدشون که میگن من (جهادگرم) دفعه اول مناظره اومد هی بسم ال.. بسم ال.. راه انداخت گفتم حتما نفس پاکی داره مناظره دوم سرو ته هشو با ۲یا۳تا بسم ال.. سرهم آورد(فهمید نمیتونه سر مردمو شیر ه بماله)، صرفا جهت اطلاع خودتون کسی که فقط کار اجرایی موفقی داشته باشه مناسب این پست نیست.
  سر عارف هم بالاخره هاشمی حرفشو به کرسی نشوند و ایشون کناره گیری کردن.
  روحانی هم که همون اصلاح طلبا فقط قبولش دارن کافیه، باشه وقتی روحانی دکترای حقوقشو گرفت هنوز سعید جلیلی به دنیا نیامده بود، ولی اون زمان که ایشون درپی توافق بودن آقای جلیلی در زمان حال مقاومت کردن تا آرمانها، گفتمان انقلاب،خون شهدا رو حفظ کنند و زیرپا نذارن(در ضمن هیچ گربه ای محض رضای خدا موش نمیگیره که این آقایون اصلاحاتی در پی مصلحت کشورباغربی ها به توافق دوسال تعلیق هسته ای ما رسیدن نگاهی هم به نظر امام در مورد این مسائل بندازین…)البته الان بعضی ها میگن این حرفها واسه قدیماست ولی اگه فقط یه نگاه گذرا به تاریخ بندازن متوجه میشن تو بیست و چندسال بعداز رحلت امام تمام حرفاشون به حقیقت پیوسته، دکتر جلیلی یه سری از فعالیت هاشون چون مسئله امنیت کشور در میون بوده محرمانه بوده ولی این هم بدونین ایشون فعالیت هاشون به زیر نظر و تایید حضرت آقا بوده.
  غرضی هم آدم سالمیه ولی تو این پست موفق نخواهند شد.
  هاشمی موفق میشه؟؟ واقعن اینطور فکر میکنین؟؟؟مردم هنوز فتنه۸۸ یادشون نرفته مخصوصا سران فتنه رو یا مثلا بچه هاشونو؟(احیانا یادتون که هست؟؟) وحتی الان یعضی از کاندیدهای محترمو که دارن ازشون حمایت میکنن…

 12. منم اول میخواستم به ولایتی رای بدم ولی حالا منصرف شدم ادم فوق العاده ایست از نظر همان ارامشی که شما گفتید ولی به نظرم بیش از اندازه ارام است برای هدایت سکان یک کشور به خصوص کشوری مثل ایران. این کشور رییس جمهور قدرتری میطلبد که بتواند هم از پس سیاستش درست بر بیاید هم از ازپس اقتصادش وهم خیلی چیزهای دیگر ادم جسورتری را میخواهیم البته نه به اندازه ی احمدی نژاد که اگرچه به نظرم در هیچ کدام از این کاندیدای گرامی این ویژگی ها دیده نمیشود ولی قالیباف به نظر می اید تا حدی نزدیک است

 13. میگم شما خوب خودتونو نشون میدید؟؟همه ی حرفاتون از بالاش تا پایینش اصلاح طلبانه بود فقط یادتون باشه این به اصطلاح اصلاح طلبا چهار سال پیش چه فتنه ای به پا کردندسر دستشون هم کاملا مشخصه کی بوده خواهشا بچه گول نزنید با حرفاتون . قشر ناراضی از انتخابات ۸۸ مثلا میخواستی کی رای بیاره موسوی ؟؟هان جواب بده ؟

 14. وای نه خدای من.من نمیخوام آقای ….بیاد.خدایا خودت ایرانمونو نجات بده.ما هنوز نمیدونیم کدوم یکی ارجع تر از اون یکی.برادر ما هم مثل شما بین ۲نفر بلاتکلیفیم….

 15. سلام
  من کاری ب اینکه کدوم رو اصلح میدونم ندارم ولی همینجوری میشه گفت که هیجان زود گذره میمونه عقل و دل ک توی همچین مورد مهمی مث اداره ی یک کشور ادم باید ب حرف عقلش کوش کنه چراکه عقل هم جنبه های بد و هم خوب و… رو در نظر میگیره و تصمیم میگیره پس برای انتخاب اصلح باید ب عقل مراجعه کرد

 16. دل همیشه احساسی قضاوت میکنه باید دید که عقل چی میگه….
  دکتر ولایتی گزینه مناسبیه…
  اطلاعاتشم زیاده
  آدم با سوادی هم هست
  وکلی چیزای دیگه که بابام بهم گفته….

 17. جالبه خیلی جالبهههههههههههه باید حتمن یاداور شم ولایتی یکی از اصولش اعتقاد به ولایت فقیه است بارها هم گفته (حالا چه ظاهری چه باطنی ) و این با روحیه و باورهایتان فرق داره ای آدم های چند رنگ شما که آدم های چادری و معتقد و ولایتی رو مسخره می کنین و قبول ندارین و بارها توهین کردین به همه شون لااقل انقدر ثبات شخصیتی داشته باشین انقدر مرد باشین که پای باورتان بایستید حتی مخالف اما انگار تو رودروایسی گیر کردین تو فیلم تبلیغاتیش همکاری کردین حالا باید خودتونو یه جور دیگه نشون بدین … واقعن چندش آور و حال بهم زدین همتون مواظب باشین نون به نرخ روز نپره تو گلوتون

 18. فخط حسن روحــــانی 🙂
  اگـهـ بشهــ چی میشهـ…ینی اگهـ بذارن…:|
  من روانیهـ این بشرم!!! تو مناظره کِ ترکونـد…!!!
  مستندش رو بگووو!!…^_^

  +منم دلم اکبـــــر عاغا رو میخواد:(

  من تا شنبهـ م ی م ی ر م!!

  +خدا کنه بِ دور دوم نکشهـ …#_#

 19. امیدوارم تو همین اول کاری تو ذوقم نخوره…
  اولین باره رای میدم…!
  ینی اگه ولایتی بشه رئیس جمهور من میرم منقرض میشم!…
  کِ خب معلومه عمــرا نمیشه…!

  +عه کامنت اولم چرا رف وا۳ تایید 😐

 20. آقا ما که دانشگاه بودیم و نفهمیدیم کی ملت ثبت‌نام کردن، کی صلاحیتا بررسی شدن، کی بهار خزان شد، کی تبلیغات شروع شد، کی مناظره نظاره شد و… کلی هم تو فکر این بودیم که پس کجان اون دانش‌جوهایی که هرچی آتیش‌ه از گور اونا بلند می‌شه؟ نکنه تا ما به صنفشون پیوستیم فلنگ‌و بستن و فرار رو بر قرار ترجیح دادن؟ تو همین فکرا بودیم که به موازات‌ش به لطف یزدان و بچه ها هرگونه دسترسی آزادانه به اینترنت از قشر بدبخت و توسری‌خور دانشجو دریغ شد. یه ۴تا پوستر با عکسای کوچولو (قد عکس‌پروفایل تو گوگل‌پلاس) رو در و دیوار زده بودن که پس‌فردا اگه اومدیم از ورودی خارج بشیم و برگریدم خونه و یکی ازمون پرسید این دوره چن‌نفر کاندیدن سوتی ندیم و البته که ما حال توقف و شمردن تعداد تصاویر مذکور رو نداشتیم!
  نوزدهم شب، خسته و کوفته و بعد از ۲۴ساعت نخوابیدن و عصبانی از بستگانِ درجه۲ و بستگانِ درجه۱ِ بستگان درجه۲ و درحالی که آخرین ماده‌ی غذایی وارده شده به معده‌ی حقیر یک پرس ۷-۸قاشقی ماکارونی بدون رب و روغنِ متعلق به شام شب گذشته بود، به خونه‌ی پدری برگشتم و با توجه به شرایط منقول، لازم به گفتن نیس که تنها چیزی که به مخیله‌م خطور نمی‌کرد انتخابات و متعلقات بود.
  لذا ۲۰ خرداد ۱۳۹۲ مفتخر شدم بفهمم ۸نفر کاندیدن و به جز جلیلی که به لطف خانم اشتون در اس‌ام‌اس‌های دریافتی از حضورش در صحنه آگاه شدم و البته جناب حدادعادل که ارادت‌مند فرهنگ‌سرای ادب پارسی‌ش هستم و جنابان قالی‌باف و آقامحسن، هیچ‌یک از حضرات رو نمی‌شناختم که الحمدالله یکی از این مجهولات از میادین کناره‌گیری و ۲۵% خیالم‌و راحت کرد!
  فی‌الحال بنده یک رأی‌اولیِ جوگیرِ بی‌خبر_از_همه‌جایِ خودمهم‌پندارِ خود_مؤثر_در_سرنوشت_مملکت_دانِ ترم‌دوییِ مشروطی هستم که بنا به دلایلی که نمی‌دونم چی‌ن رأی می‌دم و اگه بردیم خوش‌حالی می‌کنم و اگه نبردیم به روی خودم نمی‌ارم و البته تضمین نمی‌کنم که در ترم تابستانه‌ی سال جاری و در ماه‌مبارک رمضان جزو دانش‌جویان آتیش‌بیار معرکه نباشم 😀

  + بازگشت مجدد خود را به دوربرگردون، دوربرگردونی‌ها، سرور محترم ارائه‌دهنده‌ی خدمات به م.ص، وزیر محترم اطلاعات، جامعه‌ی حاضر در دهکده‌ی جهانی و همه‌ی کسانی که خواسته یا ناخواسته اسمشون از قلم افتاده تبریک می‌گم.
  ++ یه چیزی می‌خواستم بگم یادم رفت!

 21. سلام.

  چند ثانیه بهت زده نگاهش کردم و…
  دلم گرفت.
  دلم خیلی گرفت.
  اینقدر که (بااینکه ده ها خط حرف داشتم) ،سکوت میکنم.

  فقط یک چیز را بگویم،
  خودمان را که نمیتوانیم گول بزنیم،
  خیلی چیزها برایمان رو شده
  آن روزها،گروهی که از انتخابات۸۸ ناراضی بودند را اگر میدیدی،
  از چشمانشان”خودخواهی” میریخت!.

  سیاست چه بر سر آدم ها می آورد ؟!.
  .
  هیاهو.
  راستی در این هیاهو دیشب کسی یادش بود،امشب کسی یادش هست، شب تولد چه کسی ست؟!!.

 22. یه جورایی میتونم بگم با اکثر نوشته هاتون مخالفم!!=|

  احساس میکنم نوشته هاتون خیلی از زاویه ی منطق نیستو احساسیه!!
  امید ورام ناراحت نشده باشین!

 23. “رای دادن ب غرضی دلیل نمی خواد، معرفت می خواد”

  باتمام این پست به غیر از ولایتی اش (ب خاطر اغراق بیش از حد)موافقم!

 24. با همه موافقم..حتی داشتم به خواهرم میگفتم غرضی عین بابابزرگای مهربونه…:Dبا اغراق بیش از حد دربارهی ولایتی موافق نیستم…اما نمیدونم چرا حس میکنم اقای جلیلی میشه به هیچ وجه…نهنه من دوس ندارم و مثل شماست عقیدم…
  البته اقای ولایتی به هر حال جز ماست از مکتب ماست و جز جامعه بزرگ نظام پزشکیه…کتاب فرهنگ و تمدن اسلامی فکر میکنم نوشته ایشون باشه که در این ایام سختگیری استادان این درس باعث شده روح ایشون توسط دانشجویان خیلی یاد بشه…:D
  با حرفاتون موافقم…اقای رفسنجانی الانم اگر بیایند…رای خواهند اورد…چون ثابت شده اند…من بین روحانی- غرضی-(اما رای نمیاره که اما بسیار خوبه و همانطور شما گفتین هست)-رضایی- ولایتی کمی کم کم…شک دارم…اما بیشتر نظرم روی….
  اقای رضایی برنامه های بسیار خوبی دارند…و سالهاست که کاندیدند…امیدورام نیروهای متخصص و با تعهد همانطور گفتن از هرجا و از هر جناح و حزبی به خدمت بگیرن…سالهاست دارند برنامه ریزی میکنن…در حال حاضرم کشورمان در راس به اقتصادان که مدیریت بحران کرده به واسطه فرماندهی در سپاه در دوران دفاع مقدس…و روابط قوی …نیازمنده…(بیشتر دلیلم اینست که گفته اند قرار است خیلی از اقایون رو بکار بگیرند افراد متخصص و معتهد مثلا احساس میکنم افراد شایسته ایی چون اقای ولایتی و غرضی رو هم بکار میگیرند) البته اگر به حرفشان پای بند باشند…به همین دلیل …باز هم استخاره میکنم هر کدام شد…رای میدهم…با توکل بر یزدان…

 25. به نظر من اگه یه اطلاح طلب مملکت رو اداره کنه خیلی بهتره!!
  امیدوارم کسی بشه که واقعاً برای کشور برنامه ریزی کرده باشه..

 26. به نظر من که انتخابات به دور دوم کشیده میشه…

  من که میگم اصلا به دل هیجانیت گوش نده…اصلا…
  بین اون دوتام استخاره کن…هرچه شد ..نتیجه رو بخدا واگذار کن….
  چرا همه میدونن طرح رضایی از همه بهتره اما بازم به یکی دیگه میخوان رای بدن..شاید فکر میکنن بس که همه وعده دادن عمل نکردن اینم همینه…..نمیدونم خودمم اینطورما… کلی شک دارم بینشون..بخاطر همین میخوام بینشون استخاره کنم…

 27. چقد اسمای جدید و عجیب اضافه شده به کامنتا!!!

  شکست عشقی…
  خوش حالی و درگیری در بحران وضعیت میان دوستان!!!! 😐

 28. سلام.

  این پست باعث شد من از خواننده بودن حرفاتون بیام بیرون و حرفمو بگم.
  با این نوشته کاملا مخالفم.احساسیه.
  اطلاعاتتون کامل نیست.شما نخواستی آقای جلیلی رو بشناسی وگرنه شناخته شده هستن.
  چون عادت به نوشتن ندارم،حرفای سایه در ۲۲.۳.۹۲ ساعت ۱۳.۱۹ رو تایید میکنم.دوست داشتی دوباره بخون برادر.
  خدا پتاه لحطه هاتون

 29. به دل اصلاح طلبتون گوش ندین. بین همون عقلتون و دل هیجانیتون یکی رو انتخاب کنین.
  ولی بابا آخه کمی هم جذبه لازم است برای ریاست جمهوری…………

 30. سلام آقای صالح پور
  من نمیتونم رای بدم ولی خواهشا به دل اصلاح طلبتون گوش بدین
  نگین بچم تو کل فامیل به سیاستمدار معروفم
  عاشق سیاسیتم
  در ضمن تولدم هم مبارک

 31. آقای صالح پور
  تا حالا هر بار دیدمتون با نهایت ادب سلام و علیک کردم . براتون احترام زیادی قائل بودم
  الانم قصدم بی احترامی نیست فقط می خوام مثل شخصِ شخیصِ خودتون، رُک صحبت کنم.

  شما خیلی فکر کردید تا به این نتایج رسیدید؟
  اصلا هیچ شناختی از کاندیداها دارید؟
  رو چه حساب و با چه حقی براشون سِمَت انتخاب می کنید؟
  حرف های سید علی خامنه ای براتون اهمیت داره؟
  من که خیلی وقته تو این وب وقت صرف می کنم و میام و میرم، انتظار همچین حرفایی رو از یک به اصطلاح نویسنده نداشتم.
  شما اطمینان دارید که حضور حداد عادل یک زنگ تفریح بود؟
  اطمینان دارید که عارف در حد ریاست جمهوری نبود؟
  و اما جلیلی،
  اطمینان دارید که راه احمدی نژاد را ادامه می دهد؟
  اصلا بدهد؟ به کسی چه؟
  مگه همین ملت نبودن که احمدی نژاد رو انتخاب کردن؟
  و در ضمن ببخشید که جلیلی به خودش اجازه داد که خودش رو در حد ریاست جمهوری کشور بزرگی همچون ایران مطرح کند، آخه ایشون یادشون رفت که از شما اجازه بگیره.
  پس با ارفاق یک کارشناس مسائل سیاسی برای جلیلی کافیست؟
  چشم ، هر چی شما بفرمایید، آخه ما نمی خوایم در جق نظام و بزرگان نظام،جَفا بشه.
  و در آخر به این نتیجه رسیدید که جلیلی می تواند مسئول دفتر اکبر هاشمی رفسنجانی باشد.
  بله خیلی ممنون
  جا داره از شما تشکر کنم.

 32. اقای صالحپور این حرفها رو ولش کن!
  من دلم برای یه کادر پررنگی که بیشتر وقتا زیر کامنتامون می دیدم که نوشته بود” مهدی صالح پور پاسخ داده” تنگ شده!
  شما چی؟

 33. اول که فکر میکنم تنها فرد ذکور درین جمعِ خجسته‌ی عشقِ کامنت اولم :))

  ثانی که با تحلیل‌هات موافقم !
  ولایتی فرد آرومیه ، خوب بلده مملکتُ آروم نگه داره اما ، اما اجرای ضعیفی داره!
  رضایی برنامه‌هاشُ تو ۸ سال ک هیچ! توی ۱۶ سالم نمیتونه پیاده کنه .. و البته بیشتر رولِ صحنه پُر کنی رو به همراه خدا بیامرز عرف و حداد بازی میکنه ! (البته این دوتا آخری از نقششون استعفا دادن!)
  غرضی هم مثالِ بنده‌خدا رضایی !

  جلیلی دقیقن احدی‌نژاد! یک شبه رو شدن و برنده شدن و..
  با اینکه قلبا اعتقاد دارم عزیزان پشتِ مجلس و پرده و غیره به ایشون کمک میرسونن (!) ولی باز نباید امیدُ از دست داد! ولی ای عزیزان بدانید و آگاه باشید ک ۸ سالِ بعدی هم دکتر هسته‌ای سکان دار این زیردریاییِ هسته‌ای هستن!
  رسمن ۱۶ سال از عمر گرانبهامون رو پای دکتر بازی تلف میکنیم : |

  قالیباف درسته ! سیاستِ اجرایی عالی و خارجی ضعیف! و فکر کنم با سرهنگ بازی هاش ملتُ ب فنا بده!

  میمونه برادر روحانی! ازونجایی ک از رییس جمهور های روحانی ما دلِ خوشی داریم (!) ایشون ب نظرم فردِ اصلحِ اصلاح‌کنی هستن ک مملکتُ حداقل از نظر آزادی “بیان” و اندیشه میتونه آباد کنه!
  سیاستِ هسته‌ایش هم عالی! ب نظرم اگر همون دستها و برادران ِ همیشه در صحنه بذارن ریاست رو بگیره باید پایانِ دورانِ تحریم ها رو قبول کرد! برادر به دلت گوش بده ک هرکی با هیجانُ عقل تصمیم گرفت تو دیوار رفت!

  این جملشُ هیچوقت یادتون نره:

  “من یک حقوق‌دانم ، نه سرهنگ !”

  درضمن سرت درد نگرفت از این همه نساء ک اینجا جمع شدن؟! بساطِ سبزیُ بیار ک جمع جمعه :))

 34. یک چی بگم..نمبدونم یادتونه یا نه یا اصلا قبول دارین..اما من یادمه که اون موقع مردم اصلا براشون مهم نبود…یعنی میرفتن میگفتن خب کیا کاندیدن حتی همون روز رای برداری..یا حتی از بقیه میپرسیدن به کی رای بدیم هر کسیم هر کیو میگفت اونام رای میدادن حتی من بچه بودم لج کرده بودم شوهر عمم اونی که من دوس داشتم رای داد…درصورتی طرفدار یکی دیگه بود…یک عده هم که سواد نداشتند به همون افراد تو حوزه رای برداری میگفتن اقا یا خانوم اسم یکیو بنویس..اما حالا (البته کار رسانه خیلی موثر بوده) اما در هر حال ملت دیگه سرنوشت کشور براشون مهمه حتی بیسواد ها هم رایشون از کسی نمیپرسن حاضرن سفید بندازن اما به هر کی رای ندن…اما این چند ساله مردم خسته شدن تو این دو دوره…میخوان یکی بیاد وضعو بهبود ببخشه چون دارن میبین اگه شایسته نباشه وضع بدتر میشه اینه که “همه” براشون مهم شده به” کی”رای بدن یا نه اصلا ندن…حتی اوناییم که میان فقط شناسنامشون فقط مهر بخوره…حاضر رای خطی خطی بندازن اما به هرکسی رای ندن هر شخصی…من استخاره میخوام بکنم اشکال که نداره ها؟جز کار خیر محسوب میشه یا نه استخاره کنم؟:D:)))))))
  حالا ببین چه شده که…کار به کجا رسیده..میخوام استخاره کنم..خیلی هام دارن اینکارو میکننا(کارد به استخوان رسیده) که خدایا به این دو شک دارم سر دوراهیم خدایا هر کدوم که درد ملتو داره راست میگه صادقه و کار قراره بکنه و وضع ملت و کشور خوب بشه وبه وعده هاش عمل میکنه به صلاح ملت و مردم و ارامش و زندگی و وضع کلی ملته اون بشه …نتیجه واگذار میکنن بخدا ..خدایا تو نشون بده اصلح تر کدومه؟ اون که به خیر و صلاح توده مردمه اومدنش روی کار…

 35. عرض سلام
  با اکثرش موافقم. یجوری نظرای خودمه. جز:
  مورد۹: درین که رفسنجانی مرد اول سیاست کشور ماست، حرفی نیست اما با این مورد موافق نیستم.
  مورد ۵ و ۷: جالبه! این دو تا گزینه از اول گزینه های حذفی من بودن!
  رضایی؛ چون تو جریانات انتخابات گذشته به این برداشت رسیدم که به شدت آدم “محافظه کار” و شاید منفعت جویی اه (+اینکه همه چیزو صرفا از منظر اقتصاد میبینه!).
  و قالیباف؛ چون اصلا حس مثبتی بهش ندارم و به شدت احساس می کنم متظاهره و هست. (امیدوارم اون نشه که به درستی حرفم پی نبرید!)
  غرضی؛ که عاشقشم و موافقم که رای دادن بهش معرفت میخاد. اما انتخاب رئیس جمهور اصلح در شرایط کنونی به معرفت بیشتری نیاز داره+ درایت!!!
  جلیلیم نه؛ چون نمیخام اوضاع کنونی ادامه پیدا کنه!
  من بین روحانی و ولایتی مونده بودم اما بلاخره به این نتیجه رسیدم که:
  روحانی؛ زیادی تنده و این به شدت اوضاع مملکت رو نابسامان خواهد کرد و رو به هرج و مرج و چند دستگی خواهد برد که این اصلا برای مملکت خوب نیست!
  و اما:
  ولایتی؛ بنطرم قابل قبول ترین گزینه در بین کاندیدای موجود هستند با اخلاق، سابقه اجرایی و تخصص قابل قبول تر. که در واقع او هم قصد “اصلاحات” داره ولی نمیخاد الزاما چیزیو خراب کنه!
  فقط ای کاش بیشتر برای شناسوندنشون تبلیغات می کردند تا همین طرفداران موجود رو هم از بیم رای نیاوردن از دست ندهند!
  با سپاس
  حمایتش می کنیم!

 36. اقا به غرضی رای بدید تا یه ذره بخندیم بسکه نخندیدیم دلمون پوسید
  تو مناظره ۲ دقیقه وقت داشت یه دیقه اون ایه شعر خواند بعد گفت مدم خدا حافظ.خخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخ

 37. سلام من هنوز ب سن رای نرسیدم ولی اگه می تونستم شاید به محسن رضایی رای میدادم. برام خیلی جالبه که همه میگن محسن رضایی می تونه رییس جمهور خوبی بشه ولی چون رای نمیاره خب بابا مردم رایش بدین رییس جمهور بشه دیگه خیلی اقتصاد حالیشه

 38. یه رو نبودما ببین چقدر کامنت!
  میدونید چی برام جالب بود!؟؟؟
  اینکه یک سری از دوستان ِ دانا از اینکه شما طرز ِ فکرتون رو نوشتید انتقاد کردن و طرز ِ فکر ِ خودشون رو درست میدونستن!
  🙂 خنده دارن اینجور آدما!! جدی میگم فقط خنده دار و خب آدم پیش که میره میبینه تاسف هم لازمه!
  خدا رو شکر فردا تموم میشه این به قول ِ شما “هیاهوی ساختگی”
  خشته شدیم!
  والله!!
  ولی جالب و باز تاسف برانگیز ِ این انتخابات این بود که تبلیغات ِ شواری شهر بیشتر از ریاست جمهوری بود! تو خیابونا
  اصن شواق ِ قبلاً رو نداشت
  خیلی ها رای میدن! خیلی هایی که من شخصاً فکرشو نمیکردم اما همون خیلی ها دیگه ذوقی ندارن تا به گفته ی همه تو سرنوشت ِکشور تاثیر گذار باشن
  یه ته امیدی دارن فقط به نجات ِ اوضاع
  و این رو فهمیدم این چند روزه از بین ِ توده ی مردم که اگه جلیلی بشه همه یقین پیدا میکنن به اینکه تقلب میشه تو انتخابات، جدی بین ِ مردم بگردید،سر صحبت رو باز کنید! اونایی که طرفدارش نیستن که زیاد هم هستن، اینطور فکر میکنن! اینا نظرشون رو یه فرد ِ مشترک هم نبوده ها،عده ای رضایی،عده ای روحانی، قالیباف،ولایتی…
  بعد ِ مناظره ها غرضی بخاطر ِ نداشتن ِ ذره ای تبلیغ حس کردم از ذهن ِ مردم رفت….
  ولی الله وکیلی بی غرض ترین و بهترینشون بود….
  واقعاً بی انصاف ِ اون رئیس جمهور ِ مردمی ِ بعدی اگر از فکر آقای غرضی اصتفاده نکنهـ ….
  به هر حال امیدوارم هرکی واقعاً لیاقتشو داره بشهـ
  من نظرم رو روحانی یا رضایی یا غرضی ِ
  غرضی که بعیده بشه ولی هرکدوم از این عزیزان بشن خوشحال میشم!
  قالیباف و ولایتی بشن احترام میذارم 🙂
  به شدن ِ جلیلی نمیخوام فکر کنم 😐

 39. یا خودا!
  :دی
  از پا لپ تاپ پا شدم رفتم پا تی وی نشستم نمیدونم چرا یهو فکر کردم شورای شهر رو نوشتم مجلس 😐 😐 😐 😐
  اون استفاده رو هم اشتب نوشتم کاری ندارم به اینا!
  یک مسئله ای! یکی حرف ِ فتنه رو زد به دست ِ اصلاح طلبا و رفقاش
  محض ِ اطلاع میگم کلاً که همه زمین و زمان و رهبر و جدش میگن کار ِ آمریکاست اون “فتنه” به اسم ِ این ها!
  وگرنه مطمئن باشید دوتسان ِ از شما دانا تر(بی شک) این دوستان ِ اصلاح طلب رو رد صلاحیت میکردن 🙂
  یه چی دیگه!
  رئیس جمهور مهمه ها
  اما من چن روزه یه چی دیگه ذهنم رو درگیر کرده
  ما الانش رئیس جمهور اصلح به زور پیدا میکنیم با هزارتا ارقاق
  اگه آقای خامنه ای فوت کنن کی خواد رهبر شه!
  حالا اینکه زبونم لال و دور از جان و خدا نکنه و اینا رو میگیم یه طرف
  ولی به هر حال اتفاقیه که می افته! دیر یا زود….
  من بیشتر نگران ِ اون روزم….

 40. آقا بین بد و بدتر یکی رو انتخاب کن دیگه!
  حالا ازینا بگذریم
  گروه شما..پرشان اگه اشتباه نکنم..؟ برنامه انتخاباتی داشتین؟ که روی مستندی کار کرده باشین؟

 41. ۱.عادل رو ازاولش هم هیچ حسابی روش نکرده بودیم خودش هم اینو خوب میدونست.
  ۲. عارف رو وقتی تو مناظره ی اول برای نشون دادن اعتراضش قهر کرد از لیست کنار گذاشتم.
  ۳. غرضی… هیچ شناختی ازش نداشتم به دوستم میگفتم برای طنز ماجرا اوردنش البته الان ایمان اوردم که ادم طنازیه وبسیار دقیق وبا اطلاعات ومسلط ولی خب رای نداره
  ۴. جلیلی … همان دوستم پیام داده بود یاران دیروز احمدی/طرفداران امروز جلیلی…هشت سال دیگه مملکت ….انه! (یکی ازمعیارای انتخابمون اینه که ببینم کی رایش بالاس که به اون رای بدم تا جلیلی بالا نیاد)
  ۵.قبل ازکاندید شدنش تو دانشگاهمون سخنرانی داشت برای اقتصاد برنامه های بسیاردقیق وجدی داشت …میشود به اقتصادش امیدواربود ولی خب همه چیزرو به اقتصاد ربط میده… شاید اگه رایش بالا بود میشد جدی تربهش فکر کرد ولی جایی خوندم محسن رضایی انتخاب نمیشه فقط ازدوره ای به دوره ی دیگه منتقل میشه!
  ۶.حسن روحانی جزو گزینه هاس به قول شما سخنوری اش عالی است جوان ها طرفدارشن حمایت خاتمی ورفسنجانی رو هم که داره
  ۷.یکی از چیزهایی که گفته و ادمو مردد میکنه بد وارونه دادن سخنان روحانی تو سفرای تبلیغاتیشه همان قضیه کدخدا که خود روحانی هم تو اخرین مناظره توضیح داد… ولی همچنان جزو گزینه هاس . اگررای بیاره رییس جمهور خوشتیپی خواهیم داشت
  ۸.ولایتی نفر اول لیست … متین وموقر انقدر ارامش داره و این ارامشو به بقیه منتقل میکنه که میشه با خیال راحت دستاتو زیر چونه ت بذاری و به حرفاش گوش بدی معتدل ومنعطف کاش رایش بالا باشه

  من و دوستم که همه مناظره ها و اخبارو مستندای کاندیدارو دیدیم وبا هم تحلیل کردیم الان ولایتی و روحانی وقالیباف تو لیست انتخابیمون هستن ولی الویتشون هی تغییر میکنه اونقدرکه برامون مهمه جلیلی بالانیاد هی سایت وامارو بالا پایین میکنیم ببینیم ازبین این ۳نفر کدوم رای بیشتری دارن . شما میدونید؟

 42. ما که رای نمیدیم ولی شما به حرف دل اصلاح طلبت گوش کن!

  اینایی هم که میگن غرضی گناه داره بهش رای بدیم اینا همونایی هستن که به امیر بهمنِ عکدمی گوگوش رای دادن 😐

  بعله!

 43. شدیییییییدا با نظرتون راجب جلیلی موافقمم یهو نمیدونم مردم چرا اینجوری کردن!!!نه قولی نه وعده ای!!!بالاخره باید رئیس جمهور توانایی یه چیزو داشته باشه که صد در صد قول بده!!!بعد طرفدارش توی وبش نوشته کاندیدای من کسیه که به کسی قولی نداده!!!!!همچین غرور و افتخارم میگیردش که…..ایییییییی

  ولی بنظر من ولایتی از رضایی کمتر رای میاره یعنی مطمئنم!!!احساسم میگه اول متاسفانه جلیلی بعد قالیباف بعدم روحانی با این وضعیت!!!!ولی دور دوم قالیباف رئیس جمهوره:)

 44. با هیچ کدوم از حرفاتون موافق نیستم؛تنها کسی که بلد بود حرف بزنه ،آقای عارف بودن،شناخته شده نبودن یه فرد دلیل به عدم کارآمدیشون نمیشه…آقای عارف فن بیانشون می ارزید به همه ی گاف هایی که آقای ولایتی حتی از روی جزوشون(!)خوندن..بله

 45. واقعا که اگه یه خرده فقط یه خرده چشم وگوشتون رو باز کنین میبنین نه ولابتی ونه قالیباف هیچ کدوم لایق نیستن چون این دوتا به اضافه حداد تو یه اعتلاف بودن(میدونم اعتلاف این جوری نیس)و گفته بودن از این سه نفر فقط یکی میمونه و الان…. کسی که به حرفایی الان زده عمل نکنه وای به حال پس فردا
  تصمیم با خودتون

 46. سلام
  من که نمیتونم امسال رای بدم ولی اگه میتونستم و اگه شماره ۹ رد صلاحیت نمیشد حتمن بهش رای میدادم
  ولی کلن بحث سیاسی خوشم نمیاد!!
  تا چند روز دیگه ماجرا جمع میشه خداروشکر!!
  فرداهم که رسید خداروشکر!!ینی میرسه ایشالله
  امیدوارم از بلاتکلیفی دراومده باشین و انتخابتونو کرده باشین

 47. درمورد پست قبلی هم بگم که دلتون خیییییییییلی پربود امیدوارم الان خوب شده باشه(چقد من تو این ساعت امیدوارم)!!!
  چرا حتمن خوب اینه که بگم پشیمونم؟؟
  وقتی به قول معروف پشیمانی سودی ندارد چرا پشیمون باشم
  کاریه که شده البته پشیمون که مث الاغ میشم ولی پشیمونیا هم به نظرم چند دسته ان :
  ۱)اونایی که هیچ وقت بادت نمیرن از بس که بد کردی و هر وقت هم یادت بیان پشیمون میشی از انجامشون
  ۲)اونایی که یادت نمیان اما یادت میارن خجالتت میدن! واز انجامشون پشیمون میشی
  ۳)اونایی که کلن بیخیالشون شدی نه خودت یادته نه دیگران که این پشیمونی نداره دیگه!!
  من بازم مث اون نظر سنجی قبلی(انتشار خبر ازدواج) نظر نمیدم!!!

 48. ما خودمونو نوردیدیم دوست داشتید بیایید….

  ادامه مطلب وبلاگم….

  فردا رو بگو….

  صالح پور در هنگام رای دادن…
  یه عکس بگیرید در نگام انداختن رای تو صندوق بذارید اینجا…

  حماسه ایه واسه خودش!!!

 49. آقای محمدعلی یه نگاه به تاریخ کارهای هسته ای جناب روحانی بندازین یا مثلا برین صحبت ها ونامه های جدید خانواده های هسته ای رو بخونید یا صحبت های همسر شهید احمدی روشن رو که به نمایندگی از خانواده ی شهدای هسته ای صحبت کرده رو گوش کنید تا ببینم بازم نظرتون همینه!؟

 50. خانم سایه!
  اولاً در زمانِ جنابِ روحانی، نزدیک بود جنگِ گسترده‌ای علیه ایران صورت بگیره! همین تیمِ مذاکره کننده روحانی نذاشت! وگرنه ایستادن و غُد بازی تا چ حد؟! به چ قیمت؟! ویرونی؟ خرابی؟ کشتن؟ تهدید؟ جونِ مردم ارزشی نداره؟! مذاکره جنگ نیست! مذاکره بده‌بستونه! باید یه چیز بدی امتیاز بگیری! اگر جنگ بود، بله خودمن حاضر بودم برم تا پای جونم جلوی غرب بایستم! ولی این سیاستِ ، مذاکره و گفتگوئه! باید راه اومد ک اونام باما راه بیان! کار روحانی همون بود ک ارزش ریال چند برابر الان بود! دلار و طلا و.. انقدر نبود! نتیجه سیاست های همین جنابانِ اصولگرا (احمدی‌نژاد و مذاکراتِ جلیلی و مجلسِ اصولگرا) شده وضع مملکت! گرونی و تورم و اعصابِ داغون مردمُ نمیبینی؟! ولله ک شهیدها هم آرزوی این وضع مملکتُ نداشتن و ندارن!

  یکم باید فکر مردم بود نه فقط آرمان‌گرایی کرد!

 51. باسلام!.
  (اصول گرا یا اصلاح طلب یا غیراین دو را کار ندارم، ولی)
  راست میگویند آقایان.
  چرا “حق”!. حق هم شد آرمان؟!
  چرا با عزت مردن!.مگر با ذلت زندگی کردن چه اشکالی دارد؟!
  مقایسه نمیکنم
  ولی
  امام حسین(ع) هم باید مذاکره میکرد. بده بستان!. مگر جان هفتادو دو نفر ارزش نداشت؟!. باید با باطل راه میامد.
  آرمان را بی خیال. درهم و نان و آسودگی را بچسب.
  راست میگویند آقایان.!

 52. واقعاً متأسفم براتون جناب محمدعلی…
  که مذاکره یعنی بده بستان آره؟؟؟ آقای محترم داری راجع به مملکتت حرف میزنی، جداً شما مثلاً واسه دفاع از ناموست هم همین اعتقاداتو داری؟؟؟
  این بده بستونی که شما میگی از نظر من اسمش خودفروشیه، وطن فروشیه، عزت فروشیه…چرا نمی خواید قبول کنید؟
  باشه اصلاً قبول…رأی شمارو دزدیدن!!!باهاتون بد کردن!!!از نظر اقتصادی تحت فشارین ولی بابا بخدا اینا واسه ما هم هست…آخه انتقام چی رو با چی می خواین بگیرین؟؟؟
  خواهش می کنم ازتون دوستان منطقی فکر کنین و احساسی تصمیم نگیرید…به خاطر اشتباهات یک نفر که نباید مملکتو به فنا داد…

 53. اخه مهدی تو یه چیزی به اینا بگو !! دارن امام حسین(ع)و یارانشون رو با ما مقایسه میکنن!!!(میدونم گفتن مقایسه نمیکنم ولی دارن میکنن!!!)باطل چیه؟؟؟ یعنی مذاکره با غرب یعنی با باطل راه اومدن؟؟؟؟؟؟؟؟ اخه چه ربطی داره ؟؟؟؟؟ یکی اینو به من بگه؟؟؟؟؟ بابا مردم پدرشون در اومده!!!! بعد اینها میان اینجا از استقامت و پایداری و باطل و وطن فروشی و…………. حرف میزنن!!!! هیچ کس هم نیست بیاد جمعشون کنه!!!!!! به قول اقای محمد علی:شهیدها(که الهی خودم فداشون شم!!!!!)هم ارزوی این وضع مملکت رو نداشتنو ندارن!!!!!

 54. دوست گرامی چندسال ب عقب برگردمردم ماشرایط سخت ترازاینوتوجنگ تحمیلی تجربه کردن ولی عقب نکشیدنند .اصلح ترازهمه برای احیایی ارزشهای انقلاب شهیدزنده اقای جلیلی هتوبس درضمن ماانقلاب نون نکردیم انقلاب دین کردیم.ایشالا راه درس روبشناسیدو برگردید….

 55. آقا/خانم ایرانی و “…” :
  اولا کار خیلی اشتباهی میکنید که دارید این شرایطُ با ۶۱ هجری و قیام امام مقایسه میکنید! ما کجا و حکومتُ قیام و.. ما کجا ، قیام بزرگ امام کجا! امام برای برپایی دین رفت قیام کرد بنده خدا! کی میتونه خودشُ با امامان عزیز و معصوم مقایسه کنه؟!
  ثانیا ما توی هشت سال (خودم یعنی مردم اهواز رو میگم نه جای دیگه که میدونم جاهای دیگه خیلی بیشتر جهاد کردن!) توپ و تانک از شرف و مملکتمون دفاع کردیم بدون بده‌بستان! چه زن‌هایی خودشون رو از پل پایین ننداختن که دستِ مرد بی‌شرفِ عراقی نیوفتن! بدون بده‌بستان! شما میدونید از کدوم آدم‌هایین؟! از همونا که از حرفِ “کدخدا”ی روحانی چی ها نساختین!!!

  وقتی پای جنگ بیاد وسط تمامه! من و بقیه وظیفه داریم بریم بچنگیم ب خاطر دینمون ، وطنمون! اگر ماها وطن فروشیم باشه!
  جنگ وضعیتش با مذاکره فرق داره! جنگ باید بجنگی جای سازش نیست! ولی مذاکره اسمش روشه “مذاکره” یعنی با حرف و گفتگو باید مسئله رو حل کرد نه با غد بازی! مگر امام حسن صلح نکرد؟ با خونی ترین دشمن ما شیعه ها یعنی “معاویه” !!
  به قول ولایتی مگر میز مذاکره جای فلسفه‌س؟! که آقای جلیلی ادعا میکنه من با فلسفه و منطق رفتم جلو؟! نهایت چی شد؟ تشدید تحریم‌ها! بدبختی مردم! تورم ، بیکاری!
  من با سبزها تا جایی موافق بودم ک به قانون پای بند باشن، و اصلا اتفاقات ِ بعدشُ تایید نمیکنم لطفا حرف توی دهن ما نذارید! اگر من موافق بودم ک الان اسم “رای دادن” رو هم نمیاوردم!
  لطفا این “برچسب” هارو به امثال ماها که هشت سال زیر هواپیمای دشمن بودیم نچسبونید! هنوز ریه های پدرم و برادرم سند مونده! و همچنین شهدا رو مصادره به مطلوب کنید! شهدا یه دنیا دارن! یه دنیا برای خودشون از بس بزرگوارن!

  و شما سحر خانم

  این مملکت اگر اسم اصلاح‌طلبی بیاریم همه “انگی” به ما میچسبونن! این اساسِ کارِ تندرو هاس! اصولگرا ها همینن! امروز از دکتر احمدی حمایت میکنن ، پس فردا برادر کاندیدشون میزنه زیرش میگه اصلا احمدی نژاد کیه؟! ازین جماعت چ انظارایی دارین شما!

  مردمِ ما مهم تر از ۴۰۰تا سانترفیوژه! هسته‌ای خوبه به شرطی که مردم در مزیقه/مضیقه (!!) نباشن! ما پای خیلی از آرمان هامون مورد تحریم غرب قرار گرفتیم ولی تونستیم با تدبیر دولت اصلاحات دنیا رو قانع کنیم! نه که با این کارا مردمُ از گرسنگی بکشیم!

  در آخر بگم ک من توهینی به امثال شماها نکردم! توهین کار آدم های ضعیفه ک امثال شماها انجام میدن! شما اگر انقلابی و اسلامی ناب بودین و به حرفای امام خمینی توجه میکردین حال و روز مملکت این نبود! یه بار با عقل و منطق ۸۴ و ۸۸ تصمیم گرفتین بسه!
  ما وطن فروش ! شما با شرف! بذارین ما اصلاحمون رو انجام بدیم! شما که ۸ سال از اصول جلو رفتین چی شد؟!

 56. و من دیگه کامنت نمیذارم! ما که رای مون معلومه و خدا رو شکر شورای نگهبان تایید کرده وگرنه برادرانِ دلسوز! چ ها ک نمیکردن!

  خدا رو شکر ک امثال شماها راس مملکت نیستین!

  عصر جمعه‌ی انتخاباتی همه بخیر!

 57. سلام.
  (دراینجا به هیچ عنوان قصد طرفداری از کسی،حزبی، گروهی یا نفی شان را ندارم. ولی)
  یک چیزی که همه میدانید:
  کل یوم عاشورا، کل عرض کربلا.
  تاریخ همیشه تکرار میشه.
  نبرد بین حق و باطل همیشه هست.

  بدیهی است که مردم فقط هم اکنون “مردم” اند. و در طول تاریخ هیچگاه مردمی که برای استقامت، و از اینجور حرفهای خنده دار و تعجب برانگیز، پدرشان درآمده باشد، نداشتیم. و اگر داشته ایم، کسی آمده و جمعشان کرده.
  !.

  در کمال صلح و احترام:
  آدم ها حرفشان را در وصیت نامه شان مینویسند. کاش قبل از فدا شدن، نگاهی به وصیت نامه ی “شهیدها” می انداختید.

 58. “سیاست”.
  همینو میگن پدر و مادر نداره، نه؟!.
  یکی از چیزایی که حالمو بد میکنه سیاسته.
  ما با هم جنگ نداریم. !.
  و در آخر
  “محمدعلی”، من برای شما احترام قائلم. خیلی.
  حرف همه ی ما یکیه: دینمون، وطنمون.
  فقط کاش مردم ما خودشونو به”ما و شما”، “اینا و اونا” تقسیم نمیکردن.
  اینطوری هیچ حزبی، هیچ گروه داخلی ای، چه برسه به خارجی، از پس این وحدت برنمیومد!.

  اگه سن و سالی هم نداشته باشین فکر نمیکنم این شعرو یادتون نباشه:
  اتحاد، اتحاد، رمز پیروزی ست

  با احترام و ادب
  علی.

 59. آقای محمدعلی ماهم جز همون مردمی هستیم که به قول شما دارن از گرسنگی می کشنشون!!!
  چرا به این فکر نمی کنید که اگر بیست و چند سال پیش توپ و تانک و گلوله سلاحشون بود واسه کشتن مردم ما الان سلاحشون شده این تحریمات و به قول شما گرسنگی دادن به مردم ما!
  فرق ما با برادران بیست و چندسال پیش چیه که اونا با سینه سپر کردن جلوی توپ ها و تانک ها و گلوله ها جونشون رو فدا کردن ولی ما حتی حاضر نیستیم کمی فقط کمی از زیاده خواهیامون کم کنیم، صبر کنیم و قانع باشیم تا از پس این سلاح جدیدشون بر بیایم؟؟؟
  به نظر من همونطور که آقای علی گفتن اشکال شما احساسی، جناحی و حزبی فکر کردنه به جای ملی و وطنی فکر کردن…

 60. آقای محمدعلی درسته مذاکره جنگ نیست ولی نه اینکه ما اولین قدم رو برداریم و ما با اونا کنار بیایم اونا هستند که باید با ما کنار بیان، دومن اونا بیان و مردونگی شونو ثابت کنند بعد ما هم یه قدم بریم جلو تو تاریخ ثابت شده ست همیشه ما به وظایفمون عمل کردیم بعد وقتی که نوبت اونا شد زدن زیر همه چی، این ملت هشت سال نجنگیدن که ما زیر خواسته های اونا بریم مقاومت رمز پیشرفته اونا یه قدم بیان ماهم میریم حرف های آقای جلیلی رو درباره مذکرات گوش نکردید یا مثلا همون بحثی که جواب آقای ولایتی رو دادن(آقای ولایتی همش کارای اقای جلیلی رو قبول نمیکردن و دلیل می آوردن ولی وقتی آقای جلیلی گفتن زیر نظر حضرت آقا بوده و تمام مدارک تقدیم آقا شدن ایشون دیگه چیزی نگفتن) ، حرفهای امام رو درباره ی غرب و دوستی اونا با ما بخونید اگه هم خوب دقت کنید می بینید تمام حرفهای امام انگار برای همین زمان حاله.

 61. راستش اقا علی من هیچی از حرفاتون رو نفهمیدم!!!!!(شاید به خاطر سن کممه)لطفا زیر دیپلم حرف بزنید که ماهم بفهمیم!!!!! اخه اصلا من نمیتونم درک کنم که چرا نباید با کشورهای غربی صلح کنیم چرا همیشه باید با همه درگیر باشیم؟؟؟؟؟ یعنی شما میگید ما حقیم اونا باطل؟؟؟؟ چرا این حرفو میزنین؟؟؟؟در ضمن سایه خانم اونا احتیاجی ندارن که باما مذاکره کنن ما احتیاج داریم که باهاشون مذاکره کنیم برای همین ما باید باهاشون کنار بیایم!!!!!! باتشکر!

 62. سحر خانم چرا فکر میکنی ما نیاز داریم که با اونا مذاکره کنیم؟
  واقعن ما باید باهاشون کنار بیایم؟ این ملت اینقد شهید داده که حالا ما باید پیش قدم بشیم؟؟؟
  بابا دنبال حرفای امام اگه نمی رید حداقل این کتابهای تاریخی که تو مدرسه می خوندیمو دوباره یه نگاه بندازین!

 63. اخه سایه خانم وضغیت اقتصادی ما الان خرابه!!!! همه چیز گرون شده!!!! برای همین ما احتیاج داریم که با اونا مذاکره کنیم!!!!بابا ما که نمیخوایم کشورمونو بدیم دستشون !!!!فقط میخوایم یه مذاکره کنیم همین!!! اخه چه ربطی به شهدای عزیز داره واقعا؟؟؟؟؟؟

 64. ببین سحر خانم وضعیت اقتصادی ما خرابه ولی مگه همش از این تحریم هاست؟ ببین تو کشورمون تورم ایجاد شده میدونی تورم چه جوری ایجاد میشه؟ یه عده میگن واسه یارانه هاست ولی پول یارانه ها سریعا با قبض های آب و برق وگاز به دولت برگشت داده میشه مشکل از اینجاست که چند میلیارد پول دست پنج شیش نفره که به روی خودشون هم نمیارن، ربط داره عزیز من بابا این مردم جنگیدن تا ما زیر خواسته های اونا نریم یه چیز دیگه تحریم همیشه بوده از زمان انقلاب تا الان ولی مشکل اقتصادی مردم این همه فشاری که رو مردمه بخاطر همین تورمه، به کتاب تاریخ هات یه نگاه گذرا انداختی تا ببینی اونا هیچ وقت خیر خواه ما نبودن و نیستن؟

 65. همین شهیدها برای اسایشو ارامشو رفاه مردم رفتنو جونشون رو دادن!!!! اما الان به نظرتون اسایشو رفاهی مونده برامون؟؟؟؟باشه مانباید زیر خواسته های اونا بریم اما نه به قیمت دراومدن پدر مردم! و از دست دادن ارامشو رفا انها!!!!! بعدشم به نظر شما صلح با اونا به معنی قبول کردن خواسته هاشونه؟؟؟؟؟ توی همون کتابای تاریخ نوشته شده که هر وقت جنگی میان امام علی(ع)و دشمنان اسلام پیش میومد امام علی(ع) اول اونهارو دعوت به صلح و دوستی میکردن واگر اونها قبول نمیکردن باهاشون میجنگیدن!!!! یا مثلا امام حسن(ع) با معاویه صلح کردند!!!! اخه مشکلش چیه که ما هم با اونا صلح کنیم؟؟؟؟

 66. سلام.

  کسانی که نظرشان روی آقای روحانی بود، بدانند کسانی که به آقای روحانی رأی نداده اند، حالا:
  به نظر اکثریت مردم کشور احترام میگذارند
  کشور را فقط “شهر” تهران نمیدانند
  بقیه را “یک مشت دهاتی” نمیخوانند
  نمیگویند نتیجه از پیش تعیین شده بود
  نمیگویند تقلب شده
  آشوب به پا نمیکنند
  و به هرچه که دستشان برسد چنگ نمی اندازند.
  رئیس جمهور منتخب را حمایت میکنند و “یاری”اش میدهند در پیشرفت کشور.
  (خودشان را جدا نمیدانند. و مخلصانه این سه کلمه را دوست دارند:”جمهوری اسلامی ایران”.)
  ———-

  بدون شرح:

  همانگونه که هستید بر شما حکومت میکنند.
  پیامبراکرم(ص).

 67. سلام سحر خانم آره آرامش داشتیم و داریم ببین یه نگاه به کشورهایی که توشون جنگه بنداز یاد چی می افتی؟ یاد این می افتی که امام
  گفته “ما انقلابمان را به جهان صادر نموده ایم” و حالا بیداری اسلامی داره به وجود میاد ولی ما مملکتمون خیلی وقته بیدار شده، ببین من هم قبول دارم مشکل اقتصادی به همه فشار آورده و دالایلشم هم تورم، تحریمه، تحریم خیلی وقته که تو ایران هست از زمان انقلاب بوده تازه اون زمان که خیلی بدتر بود ولی مردم چیکار کردن تا به تحریم ها غلبه کنن؟ تولید رو شروع کردن و ایران تونست تو خیلی جاها مستقل بشه بی نیاز بشه به غربی ها. ولی انشالله مشکلات اقتصادی هم حل میشه (فقط حل شدن مشکلات تو روابط با غربی ها نیست) تمام کاندیدها به تولید اعتقاد داشتن و همه شون کلی برنامه خوب داشتن که حالا هم منتخب مردم شد آقای روحانی که باید به وعده هاشون عمل کنن
  ببینم تو همین تاریخی که من هی تاکید میکنم تا حالا شده غربی ها از سر خیرخواهی به ما کمک کنن؟ همش ماها به شرایط عهدنامه ها عمل میکردیم ولی اونا تا به خواسته شون میرسیدن میزدن زیر همه چی، اونا چی میخوان برای مثال که ما انرژی هسته نداشته باشیم، فلان دارو رو تولید نکینم،در مخازن نفت رو ببندیم که اونا تحریم ها رو بردارن؟ واقعن تو میتونی به عنوان یه ایرانی یه ایرانی که سالهاست ثابت کرده غیوره تا حالا به هرچی خواسته رسیده حتی اگه شده سختی بکشه ولی رسیده به خواسته هاش حاضری حقی رو که مال توه مال مردم و کشورته ازت بگیرن که فلان تحریم رو بردارن؟ واقعن میتونی قبول کنی؟ یه مثال برات بزنم بهت میگن حق نداری از تو خونه ت پاتو بیرون بذاری و با دنیای بیرونت هیچ ارتباطی نداشته باشی ولی در عوضش ما ها بهت بهترین غذاهارو میدیم خودمون کلا سرگرمت میکنیم تو حاضری این قبول کنی؟ آره امام علی همیشه همین کارو میکرد ماهم کردیم ولی اونا مردونگیشو نثابت نکردن و ماها هم مذاکرات رو ادامه ندایم، یه چیز بگم قبلا آقای صالح پور به بعضی ها گفته بودن در خونه مردم باهام صحبت نکنید ممکنه حالا هم ناراحت شن اگه خواستی بازم با هم صحبت کنیم بیا به این آدرس:http://saeedjalili75.blogfa.com/

 68. سلام
  برای اولین ار از دیدگاهت خوشم اومد.خیلی خوب بود
  به نظر من مردم در حال حاضر فقط نیاز به ارامش داشتند.و این ارامشو دکتر ولایتی داشت.
  حیف و فقط حیف

 69. این ذلته آمریکایی که ما رو قبول نداشته همیشه گفته ما تقلب کردیم یه دفعه تغییر رویه بده و قبولمون داشته باشه، انتخاب ملت این بود من الان به شخص روحانی کاری ندارم ولی هاشمی و خاتمی که دارن ازش حمایت میکنن واقعن جای هیچی رو نمیزاره در ضمن این رئیس جمهور منتخب این ۴سال کشور رو گلستان میکنه تا راه رو واسه ۴سال بعد باز کنه…

دیدگاه‌تان را بنویسید

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید