ایده های ناب برای نوشتن – ۲

1703

ایده های ناب داشتن برای نوشتن آرزوی هر وبلاگ نویسی است. ایده، ذهن آدم را درگیر می کند و می توان گفت نوشتن بدون ایده های ناب برای تولید محتوا در فضای مجازی یکی از معضلات اصلی ماست. برای جذب مخاطب، راه های زیادی وجود دارد که من به تاثیر از کتاب هیچ‌کس اهمیت نمی‌دهد شما ناهار چی خوردید: یک‌صد ایده برای وبلاگ شما؛ نوشته مگی میسون / ترجمه: علی امیری بیش از چهل الگوی برای نگارش پست های کوتاه و بامزه در فرصت کم را در سلسله نوشته هایی منتشر می کنم که امیدوارم به درد این دنیای شما و آخرت من بخورد! این شما و این قسمت دوم ایده های ناب برای نوشتن!

۴۰ ایده ناب برای نوشتن پست های کوتاه و بامزه در فرصت کم – بخش دوم

۱ تا ۵ – برای دیدن بخش اول و ایده های ناب شماره یک تا پنج اینجا کلیک کنید.

  1. چیزهای کوچک دوست داشتنی*

غصه ها را بنویسید کوچکتر و بی اهمیت تر می شوند و لذت ها را اگر به اشتراک بگذارید، بزرگتر و مهم تر! پس چیزهایی که شما را خوشحال می کند یا سر ذوق می آورد، حتی اگر کوچک باشند را بنویسید و در دسته بندی جداگانه ای قرار بدهید. بعدها که خواستید از طریق وبلاگ حالتان را خوب کنید، به آرشیو آن بخش سر بزنید.

* : صفحه ای هست در شبکه های اجتماعی به همین نام؛ که چیزهای کوچک دوست داشتنی مردم را جمع آوری و منتشر می کند. برای ایده گرفتن می توانید به آرشیو این صفحه هم مراجعه کنید.

  1. خود نورد*

سارا براون یک وبلاگ نویس آمریکایی است که با ساخت یک خبرنامه، هر روز بخش هایی از خاطرات دوران نوجوانی خود را منتشر می کرد و به دوستان و آشنایانش می فرستاد. همین کار او پروژه بزرگ «در هم پیچیدن» را کلید زد که موجی جهانی هم به راه انداخت. سارا در توضیح این کار گفته: «وقتی اون را با صدای بلند میخونین از خجالت در خودتون میپیچین؟ خب این خیلی بامزه و جالبه!» او پیشنهاد می کند خاطرات نوجوانی زامبی مانندتان را از لابلای دفتر خاطرات پیدا کنید و بنویسید و به اشتراک بگذارید و از این اتفاق، لذت ببرید!

* : عنوان پست یکی از نوشته های دو سال قبل محیا ساعدی است که به جنبش نسبتاً پرطرفداری تبدیل شد.

  1. پاسخ می دهم؛ پس هستم!

به هر نوشته یا فیلم یا کتاب یا مقاله یا گزارش یا مصاحبه یا عکس یا ویدئو یا برنامه و یا هر چیزی که می بینید، پاسخ دهید؛ البته به شرطی که نسبت به آن مسئله حرف برای گفتن داشته باشید و بتوانید نکته خاصی را به مخاطبان گوشزد کنید. البته با این کار می توانید نسبت به اتفاقاتی که شما را آزار می دهد هم واکنش داشته باشید و دلتان را خنک کنید! مثل من که بعد از دیدن تئاتر سیستم گرون هلم نقدش را همین جا منتشر کردم.

  1. تو خوبی!

ناخن تان را با فلفل پوشاندید که جویدنش را ترک کنید؟ یک تقویم پیدا کردید که تاریخ تولد عزیزانتان را به شما یادآوری می کند؟ به خودتان قول دادید گشت و گذار بیهوده در اینترنت یا دیدن برنامه های آبکی تلویزیون را کم کنید؟ همین ها؛ به شرطی که در مسیر رشد شما و منجر به حرکت شما به سمت عادت های خوب باشد، خودش یک سلسله پست وبلاگی است که خوانندگان تان را هم به عمل به این حرکات، تشویق می کند.

  1. نوستالژی

هر روز، بارها اتفاق می افتد که یک جمله، یک اتفاق و یک حادثه (مثل سقوط یک هواپیما یا زلزله ای در یک شهر همجوار) شما را به کودکی می برد. حتی شاید خوردن یک پفک نمکی شما را به ده-پانزده سال قبل پرت کند و نوستالژی خون شما را بالا ببرد. برای مخاطبان وبلاگ، از این دست اتفاقات را بنویسید و حتما خاطرات آنها را در کامنت ها یا وبلاگ هایشان بشنوید.

تبلیغات

2 دیدگاه‌ها

دیدگاه‌تان را بنویسید

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید