اندر حکایات فرهنگ مردم مشهد

1558

مگر می شود کسی شهر مشهد را دوست نداشته باشد؟ بله! دوست نداشتن مشهد و دوست داشتن امام رضا(ع) دو مقوله جداگانه‌اند؛ امام هشتم که مشهدی نیست؛ به جبرِ زمانه، در این شهر دفن شده وگرنه فکر نکنم امام هم دل خوشی از مردم این شهر داشته باشد! دارم از فرهنگ مردم مشهد صحبت می کنم.

من حتی عبارت «مشهد مقدس» را هم خیلی دوست ندارم. این دوست نداشتن، به معنی قبول داشتن یا نداشتن نیست. می‌شود آدم یک چیزی را قبول داشته باشد، اما دوستش نداشته باشد. مثل خیلی از چیزهایی که در این مملکت قبول داریم اما لزوماٌ دوستشان نداریم. (هر چه خواستم مثال بزنم ممیزی شد، بی‌خیال شدم.) من امام رضا را دوست دارم. همین که خودم را به آب و آتش می زنم که اولین سفر زندگی‌مان، ماه عسل‌مان را با هفت ماه تاخیر، در کنارش باشیم، موید این دوست داشتن هست. اما هر چقدر که گنبد طلایی‌اش آرامش‌بخش است، اهالی این شهر آرامش را از من می‌گیرند. مشهد، برای من شهر دوست داشتنی‌ای نیست… درست ترش این است که با فرهنگ مردم مشهد مشکل دامر. این اتفاق را هم، کاسبان و رانندگان و مهاجرین و حتی خادمینی که برای خادمیِ زوار امام هشتم به این شهر می‌آیند رقم می زنند. نمی دانم چرا، اما جدای از حواشی به وجود آمده برای اجرای کنسرت‌های موسیقی در این شهر، و جدای از وجود آدمی مثل علم الهدی (که دلم نمی‌آید آیت‌الله و حجت‌الاسلام پیش‌وند نامش بگذارم) به عنوان امام جمعه و جدای از کلاهبرداری بزرگ پدیده شاندیز، اهالی مشهد به من انرژی منفی می‌دهند. باید حتما کاشی‌کاری زیبای حرم را، آینه‌کاری چشم نواز ورودی صحن را، گنبد زرین امام رضا(ع) را ببینم تا بتوانم بر انرژی منفی مشهدیون غلبه کنم.

کم نیستند مشهدی‌هایی که می‌شناسم‌شان و دوست‌شان دارم. از شهردار شهرمان محمدباقر قالیباف که با تمام حواشی حولش، دوست‌داشتنی‌ترین شهردار تهران بوده و هست تا بقیه رفقای مشهدی که الان شاید دارند همین نوشته را می‌خوانند. اما کاسبان خیابان اصلی شهر، رانندگان تاکسی و آژانس شهر، کارمندان و خدماتی‌های شهر برای من دوست داشتنی نیستند. و مشکل من بیشتر این است که خادمین حرم هم دوست‌داشتنی نیستند… انگار نسبت به ده-دوازده سال پیش که دیوانه‌وار می‌خواستم یکی از آنها باشم، تغییر کرده‌اند. دیگر نه تنها آرزویم نیستند، بلکه نسبت به‌شان گارد پیدا کرده‌ام. وقتی می‌بینم فقط مخل آسایش زوار شده اند حرص می‌خورم. چه اینکه با روحیه گشت ارشادی، به حجاب زنان تذکر بدهند و چه اینکه با روحیه انتظامی، به خواب و استراحت مردم کار داشته باشند اصلا برایم قابل فهم نیست. نمی فهمم مگر خدمت به زوار، فقط مانع شدن از ظهور یک تار مو از زیر چادرِ خانم ها و یا ممانعت از استراحت و آرام گرفتن مردم است.

فکر کنم نشود خیلی از این مسئله انتقاد کرد. بی خیال؛ بگذریم… به یاد همه دوستان بودیم.

پی نوشت: دهم تا سیزدهم فرودین امسال در جوار امام هشتم بودیم. در خود شهر مشهد، جز حرم جایی نرفتیم اما ۵۰ هزار تومان دادیم که در رستوران پدیده شاندیز، ۸۰ هزار تومان ناهار بخوریم! که خب… قاعدتاً نباید اینطور می شد. این نوشته را هم همان جا که داشتم از دیدن مردم این شهر حرص می خوردم، در ذهنم نوشتم و با یک هفته تاخیر در منزل، تایپ کردم. امیدوارم اهالی مشهد ناراحت نشوند. آنها هم می توانند مردم تهران را دوست نداشته باشند… مگر نه؟!

تبلیغات

70 دیدگاه‌ها

 1. چقدر خوب که حرم امام رضا اولین مقصد سفر دونفره تون بوده. باید بگم که خیلی زیاد باهاتون موافقم. من چهارسال مهمون این شهر بودم و با قاطعیت میگم که قضیه تقدس حرم کاملا از شهر مشهد جداست. من هم تمام این چند سال از خیلی چیزها حرص خوردم و حتی یکبار وقتی توی اتوبوس داشتم از آستان قدس به خاطر حیف و میل کردم میوه های باغ ملک آباد گلایه می کردم، از طرف دوست مشهدی مان محکوم به سکوت شدم. هیس! نباید حرفی بزنی!
  چیزی که هست اینه که خود مشهدی ها هم دل خوشی از آدمهای مهاجر مشهدی ندارند. خودشون رو چند صد پله بلاتر می دونن. پس ما هم می تونیم دل خوشی از اونا نداشته باشیم، البته با احترام به دوستان مشهدی ام که کم هم نیستن.
  راستی جناب قالیباف هم اصالت اهل طرقبه اند و مشهدی نیستند
  شاد باشید

 2. این ربطی به مشهدیا نداره ها… مشکل از جای دیگه اب میخوره.
  واقعا جای تاسف داره به حجاب یه بچه ی ده ساله که به زور چادرشو رو سرش نگه میداره هم گیر میدن. نه فقط مشه خیلی جا های دیگم دیدم و دلم خواسته یه سیلی از فر عصبانیت مهمان صورت گرامیشون بکنم . نمونه اش مشهد اردهال چند ثانیه زود تر از رسیدن به در خروجی در صورتی که حجابم کامل وبدون نقص بود به خاطر برداشتن چادر با چشم غره و تذکر نابه جای مثلا خادم اونجا روبه رو شدم ودلم میخواست بزنمش:((((
  یا اصلا دانشگاه ازاد دخترونه ! که من که جزو دانشجو هاشونم نبودم و شال سرم کرده بودم رو مورد مواخده قرار داده بودند که چرا مقنعه سرت نیست ؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  ادم رو زده میکنن . دلخور میکنن و…
  + خوب منم از مدیر هتل محترمه که به جای اتاق سه نفره دونفره برامون نگه داشته بود با وجود رزو قبلی حسابی دلخورم ولی …

 3. من از مشهد خییییییییییییییلی خاطراته خوبی دارم 🙂 برا همین نمیتونم عادلانه نظر بدم !
  اما به عنوانه یه شهرونده غیره مشهدی قبول دارم که مشهد با شرایط مذهبی و گردشگری و … که داره باید خیلی بهتر از اینا باشه! و خوب نبودنه مشهد خیلی ربطی به فرهنگ مردمش نداره!
  ولی آب و هوای مشهدو دوس دارم 🙂

 4. شما خودت داری میگی حرم امام رضا!!!؟ اسمش روشه یه مکان مقدس مذهبی که از اولیه ترین نشانه هاش رعایت ظاهری ترین های یه مسلمونه این به کنار خوابیدن تو حرم ومسجد هم واسه من مسله بود پرسیدم گفتن آدم تو خواب اختیارش دست خودش نیس دیگه!!؟

  • @:),

   من حرفم سر افراط شونه که باعث آزار زائرین میشه. من خودم چندین مورد دیدم که به آرامش و خلوت و راز و نیاز آدم ها هم به بهانه اینکه «آقا نخواب، اینجا جای خواب نیست» تعرض می کردن. چیزی هم که دارم میگم واسه ۵-۶ بعدازظهر ه نه ۳ نصفه شب. خیلی آزار دهنده بود.

 5. چند روز قبل از عید مشهد بودیم
  خب حررررص خوردیم زیاد
  اما برای چیزای دیگش

  یکیش رانندگی مردم مشهد بود که انگار ایه نازل شده بپیچن جلو ادم

  و اینکه به حجاب دختر بچه گیر میدن اما اصلا کار به پسری که بلیز دکلته تنگ صورتی با شروار از چند جا پاره میپوشه ندارن
  عینشو تو ی روز دیدم که میگما

  با این که چادریمو تا حدی مقید اما اصلا این رفتارای تبعیضانه و تند روی هارو قبول ندارم

  • صبا و مهدی عزیز اگر دوباره اومدید زیارت
   برای غذا برید رستوران پسران کریم خیابون فرهاد، بلوار سجاد.غذاش خیلی خوبه قیمتاشم می ارزه به کیفیت غذاش.

 6. در مورد پدیده هم باید بگم شوهر جان پیشنهاد و اصرار کرد به رفتنش اما من قبول نکردم

  چون حدس میزدم همونی که گفتین باشه

  ادم اینجور جاها بیشتر از هر چیز معذبه(درست نوشتم؟) دوست دارم با خیال راحت ناهار بخورم نه حرص!

   • مشهد جای خوب و با کلاس و با غذاهای خوشمزه و قیمت مناسب زیاد داره. کافیه خیلی راحت رستوران های مشهد را جستجو کنید تا ببینید چه تنوعی از نظر رستوران و غذا در مشهد هست. لازم هم نیست این همه راه بکوبید بروید شاندیز پدیده غذا بخورید یا لااقل اگر خواستید شاندیز طرقبه هم بروید خیلی جاهای بهتر از پدیده شاندیز هم هست.
    مشهد کلا چون فضای تفریحی کمی دارد حتی کوهستان پارک شادی هم چند سال است بسته شده الان تفریح مردم غذاست. رستوران رفتن بخشی از تفریح مردم مشهد است و لذا نمیتوانید مدعی بشوید مشهد رستوران خوب ندارد. همانطور که خیلی از مدعاهایتان در این متن غلط بود و قضاوت و پیش داوری بود. تذکر به نخوابیدن و پوشاندن مو را من خودم در شابدلعظیم هم دیده ام و به نظرم بجز حرم امام خمینی در همه حرم های شریف یک امر متداول و البته ضروری و واجب است و باید هم همینطور باشد. به طور کلی هم حضور خادمان حرم و تذکر دادنشان معمولا خیلی پر اغراق نیست. لااقل آنقدری که شرطه های عربستانی در مدینه مخل زیارت هستند حضور خادمان بیشتر برای خدمت است و نه قدرت نمایی. ممکن است حالا خادمی که تذکر را داده تازه به لباس خادمی درامده بوده و کمی جوگیر بوده ولی لااقل من خودم ازین نظر عیبی به مشهدیها وارد نمیکنم. از کاسبها، تاکسی ها، مهاجرها گله دارم ولی همه را با یک چوب نمیزنم.
    فقط این را بگویم که لااقل عذابی که ما مشهدی ها از دیدن افراد بی حجاب و بدحجاب میبینیم خیلی بیشتر از عذابی است که آنها از تذکرات ما میبینند. زمانی بود که خود مشهدی ها و زائران از خیابان های مشرف به حرم مطهر بدون چادر تردد نمیکردند. خود مردم این حرمت را برای حرم قائل بودند و اگر مسیر ترددشان از این سمت میگذشت من خودم دیده بودم که از جایی که حرم به چشم می آمد چادر سرشان میکردند و کارشان انجام میشد و از محدوده که خارج میشدند چادر را بر میداشتند ولی الان داخل خود حرم هم با پای بدون جوراب و لاک زده و آرایش کرده می آیند و اگر چادری هم به سر میکنند فقط یک پارچه روی سر انداختن است و آن حرمتی که باید باشد نیست.

 7. بله ، یه مدت بیشتر متن هاتون جنبه ی تبلیغاتی و آموزشی و . . . پیدا کرده بود !
  و اثری از لحن عصبانی ، شاکی ،کمی فانتزی و بامزه ی خودتون توشون دیده نمیشد! البته این برداشت من از نوشته هاتونه ، شایدم اینطوری نباشه 🙂

 8. سلام ببخشید یه سوال داشتم میخواستم بدونم این که میگن مشهدی ها اصلا مهمان نوازی نیستن و خسیسن و این که میگن غریبه نواز نیستن درسته؟؟؟

 9. شما مطمئنی مشهد اومدی؟ اتفاقا برا بحث حجاب کاملا باهات مخالفم.دو نکته اینجا وجود داره : انتظار داشتی اطراف حرم با چه پوششی بگردن ملت،حالا جاهای دیگه مشهد ب کنار.خود من توریست انگلیسی مشهد دیدم از بد حجابی مشهدیا بعنوان یه شهر مذهبی شوکه شده بود.از لحاظ رفتارم همه جا خوبوبدداره همه رو به یه چشم نبینو جمع نزن،تروخشکو باهم نسوزون.فقط دوروبرحرموگشتی با دوتا راننده تاکسی و هتل دار سروکله زدی به پای همه مردم مشهد میزاری؟
  مخلص کلام اینکه با همه کم و کاستیاش آبادترین شهر ایرانه .وقتی همه بودجه مملکتو صرف شما تهرانیا میکنن بایدم نگاهتون به مردم بقیه شهرا نگاه بالا به پائین باشه.باکمال احترام پیشنهادمیکنم شما بجای سفرمذهبی بری سفر تفریحی به یه کشور جذاب و اونجاست که افکار ایده آلیستیتو به عینه مشاهده کنی برادر گرامی .فقط اینم بگم ضعف مدیریت شهری درمشهد مشکلات زیادی رو برامشهدیابوجودآورده،اوضاع رانندگی هم که افتضاحه این عین حقیقته!
  البته تایادم نرفته اینم بگم به علت بافت مذهبی و به لطف یه عده از آقایون مردم مشهد شاد نیستن یه علتشم اشاره داشتی لغو کنسرتها و…..
  صحبت زیاده دفعات بعدی ایشاالله

 10. سلام.نوشته مغرضانه ای بود. این درست که فقط توحرم به حجاب گیر میدن ولی توتهران شما که اوضاع بدتره و گشت ارشاد آسایش ملت رو ازشون گرفته!! درمورد رفتار راننده تاکسیا هم باید بگم که همه یه جور نیستن!منم طی مدتی که تهران زندگی کردم راننده تاکسی بد دهن و بدجنس و پررو از نوع تهرانی زیاد دیدم.ولی دلیل نمیشه به کل راننده تاکسیا نسبت بدم!! و در آخر هم اینکه رستوران خوب تومشهد زیاده با قیمتای مناسب. .شما خودتون گرونترین و البته خوشمزه ترین رو خواستین و رفتین شاندیز!!! منم مدتی که تهران زندگی میکردم هیچ محبتی از تهرانیا ندیدم.اینجا اگه خدانکرده یک اتفاقی توخیابون برات بیفته همه بهت کمک میکنن ولی تو تهران،همه بی اعتنا از کنار هم رد میشن و به زندگی ماشینی بیش از حد عادت کردن..این هم نظر منه!!

  • بنده تهران زندگی کردم. شهر ارواحه. گمشده ها. دختران مجردی که فقط کار می کنن و ادم هایی که زندگی می کنن تا کار کنن. من از اون شهر فرار کردم. بعد از تحصیل علی رغم مخالفت خانواده برگشتم مشهد. گفتن مگه تهران واسه تو یک نفر فقط جا نداره!!! برگشتم. خسته بودم. من عاشق شهرم هستم. تبریز و اهواز و .. هم بودم. ولی همه چیز مشهد به یک گوشه حرم حضرت رضا می ارزه. من عاشق شهرم هستم. اینجا زوار متاسفانه فقط برای ما هزینه ان. جز کاسب های دور حرم و اخیرا مراکز خرید و رستوران ها. خود مردم عادی مشهد که کسبه گردشگری نیستن حتی به احترام شما زوار نزدیک ضریح نمیشن. من خودم بعد ده سال دستم به ضریح خورد!!!! چون هر وقت می رفتم دلم می سوخت و می کشیدم عقب تا شما زائرا برید چون از راه دور اومدید!!!!!! بعد اون وقت شما ما رو دوست ندارید؟!!!!!

 11. من تا سال ۸۹ تهران بودم بعد اومدم مشهد تا الان مشهدم به جرات میگم زیرآب زن ترین حسود ترین و نامرد ترین مردمن اینم که میگن همه جا خوب و بد داره درسته ولی مشهد بیشتره

  • پوریای عزیز کاملا باهات موافقم
   همه جا خوب و بد داره ولی مشهد بدهاش بیشترن.
   منم ۲۰ ساله که مشهدم و اگر مجبور نبودم لحظه ای اینجا نمی موندم.

  • من مشهدی ام و قول دارم ما مشهدی ها آدم های خوبی نیستیم… اخلاقمون خوب نیست… بی فرهنگیم… ولی انم یادتون نره ما هم اخلا خوب داریم…. مثلا بهترین اخلاقمون دستاوردهای علمی مون در طول تاریخه… هر چی ایران از نظر علم داره رو به از خطه خراسان داره و نه مخصوصا از خطه تهران.. این هم هست….

 12. کثافت توله سگ گوه خوردی اومدی مشهد حروم زاده تو گوه میخوری پای نجس تو میزاری مشهد
  بی ناموس تهران خوبه نه?
  پر از ترکه گوه اونا برات خوشمزس
  تو خودت خیلی خوبی سر تا پات ایراد داره
  کثافت

  • من نظرم درباره مشهد مثبت بود.اما با دیدن این کامنت فهمیدم اشتباه کردم.مشت نمونه خروار…چقدر امام رضا و سایر اهل بیت گفتند فحش دهنده از ما نیست.

  • من آلان مشهدی هستم و تصدیق می کنم این فحش هایی که این آلان داد و به خصوص با حالتی که داد، در مشهد عادیه و همه مشهدی ها اینا رو کم و بیش دیده ان.. قبول آقا.. ما اینجوریش رو هم داریم…. اینه دیگه مشهده… شهر ۷۲ ملت… آره.. راست میگین.. اعتراف… ما مشهدی ها آدم های جالبی نیستیم… چند تا مشهدی دیگه هم اینجا اینو قبول کرده ان و بعضی ها هم مثل این مشهدی فحش های رکیک نثار کردن…

 13. تمام بزرگان هنر این مرز و بوم از خراسان کهنه (مطالعه تاریخ چه معاصر چه قدیم) مشهدم جزو خراسانیه که امام رضا به دلیل مرکزیت این خطه بر ایران به اینجا اومد نه تهرانی که مردم توش یونجه میخوردن و با خروالاغ اینور اونور میرفتن وفرهنگ بر گرفته از همون هنریه که خراسان و مشهد یکی از ستونهاشه (مطالعه تاریخ) … نیا اینجا چون همون حرم که ازش انرژی میگیری المان و نماد شهر منه مثل برج ایفل که شناسنامه شهر پاریسه مشهد پرچمش تو همه زمینه‌ها خیلی بالاست دومین کلانشهر ایران که تو بهش توهین میکنی

  • سوگند … با این کلماتی که به کار بردید کاملا فرهنگ و ادب خودتون رو به نمایش گذاشتید .
   قرار نیست همه از فرد یا هر چیز دیگه ای خوششون بیاد.

  • مطالعه تاریخ!!!
   اولا مرکزیت خطه ایران کجا بود؟ مرو پایتخت مامون عباسی بود و اونم به زور امام رضا رو اونجا آورد(آورد…نه اینکه امام خودشون آمده باشن).خود تهران هم بله روستا بوده در ابتدا…و اون محدوده به عنوان ملک ری شناخته می شد اما برای شناخت بهترش بهتره به تاریخ قاجار مراجعه کنید که چرا اونجا به پایتختی انتخاب شد؟!….بعدشم نوشتید با خر و الاغ اینور و انور می رفتند! مگه خودتون اون زمان با چی می رفتید؟طیاره داشتید یا قالیچه سلیمان؟

 14. متاسفم برای این نویسنده دروغ گو
  همه می دونن که زوارهای تهرانی چقدر وحشی بی ادب فضول بی منطق غیر قابل تحمل و نفرت انگیزند
  غیر قابل کنترل و غیر قابل پیش بینی اند من که سعی می کنم ازشون فاصله بگیرم شاید چون توی تهران مثل حیوانات زندگی می کنند و مدام تحقیر می شوند به این مسئله عادت دارند ولی بقیه نه
  در مشهد قسمت هایی که زوارها رفت امد می کنند مردم ان قسمت ناراحت تر اعصاب ضعیف تری دارند چون زوارها مدام روی اعصابشان هستند به امید ان که هیچ زواری به خصوص تهرانی های بی شعور محقر وارد مشهد نشوند
  هیچ قومی از تهرانی ها دل خوش نداره ترک ها شمالی ها کردها لرها خراسانی ها همه از پایتخت عزیزشان متنفرند چون فقط بلدند گند بزنند
  همه می دونن که مشهد شهر غذاست و خشمزه ترین غذاها رادارد حداقل در مقایسه با تهران…
  حوصله خوندن بقییه اراجیفشو هم اصلا ندارم….

  • sarab متاسسسفم برای شمااا با هر کسی باید مثل خودش رفتار کرد به خاطر شخصیت خودتونم که شده باید با دیگران با احترام رفتار کنید متاسفم برای پایتخت کشورم که فرق بی ادبی و بیان نظر انتقادی را نمی داند این نهایت بی شعوری است که به مسافرت برید و از امکانات استفاده کنید و لذت ببرید و بعد این طور صحبت کنید
   به شخصا تجربه من از سفر به تهران این بود که اون ها اونقدر پاشونو از گلیمشون درازتر می کنند تا خودت اونارو برگردونی سر جاشون چون تکامل تیافته و بی فرهنگ اند و متاسفم که باید بگم این نهایت بی شخصیتیه

 15. با سلام
  من به عنوان یه مشهدی که این متنو خوندم با بعضی جاهاش موافقم مثل رفتار بعضی خادما که به خاطر همین رفتارشونم یک سال حرم نرفتم . ولی در رابطه با همین حجاب تو مدارس تهران حجاب چادرو اجباری کردن و انقدر گشت ارشادی که تو تهران هست تو مشهد اتفاق نداره حالا بحث کوچه و بازار و حرم و بزاریم کنار تو دانشگاه تهران به لاک ناخن خانوما هم گیر میدنو با رفتاری منزجرانه لاک پاکن میارن تا پاک کنی . اطراف حرم فقط زوارا هستن مردم مشهدو میخواید ببینید یکم فاصله بگیرید تو شهر یه دور بزنید. زوارا هم دیگه رو میبینند از هم بدشون میاد فکر میکنند مردم مشهدن . رفتاره منزجرانه عرب ها و زوارای شهرای دیگه رو نمیبینید شاید به فروشنده هاش حق میدادید در مورد کلاه سر گذاشتن و راننده تاکسی و … یه سر به تبریزم بزنید بد نیست تا ببینید چقدر بیشتر سرتونو کلاه میزارن . غذاها و رستورانای مشهد هم همه جا معروفه از عرب اجنبی بپرسید بهتر قضاوت میکنه. اکثر زوارا فقط میخان چهره شهرمونو زشت کنن و کنترل مدیریت یه شهر در همسایگی افغانستان و این حجم زائر از پاکستان و عراق و هندوستان که بعضی هاشون فرهنگ درست و حسابی ندارن کار آسونی نیست . باور کنید مغرضانه حرف نمیزنم ولی الان که دانشجوی تبریزم و تهران هم زیاد میرم مشهد رو خیلی بیشتر از قبل دوست دارم امیدوارم در سفرای بعدی تون به مشهد بیشتر بهتون خوش بگذره و نظرتون عوض شه

  • سلام نمیدونم این نوشته کی نوشته شده اما خواستم بگم خوب و بد همه جای دنیا وجود داره اگر بگم مشهد شهر هزار طایفه هست شاید باورتون نشه چون دیگ الان اصالتی از مشهد نمونده یه کوچه میری نوشته تبریزی های مقیم مشهد یه کوچه میری نوشته کاشانی های مقیم مشهد باز خود اصفهانی ها جدا هستند …دوست من با اقوام خویشان نزدیک ٧٠ یا ٨٠ نفر از جنوب مهاجرت کردند به مشهد ..متاسفانه زوار فقط اطراف حرم رو میرن من هر وقت حرم میرم از خونه چادر میپوشم و به حرم میرم و مسلما شرایط اطراف حرم با سایر قسمت ها متفاوته درباره رستوران ها عرضم به حضورتون که بهترین رستوران بخاطر شرایط رقابتی اینجا وجود داره و صد در صد از رستوران های تهران هم بهتره…خداوکیلی تمیزی که تو خیابونای مشهد دیدم شهر دیگ ندیدم واقعا کاش اطلاعات دقیق داشتید کلی توهین بعد زدین ناراحت نشید😄😄

 16. انشااله زلزله بیاد مشهد و غیر از حرم امام رضا باخاک یکی کنه که این شهر با مردم از هم نظر فاسدش از روی زمین محو بشه

 17. متاسفانه، به جبر زمانه، مجبور شدیم سه سال در مشهد زندگی کنیم. اگر بگم حتا یک نفر قابل اعتماد تو اون سال ها ندیدم دروغ نگفتم! لاف زن، دروغ گو، بی ادب، مال مردم خور، سواستفاده چی، و… همه از صفات اکثر مردم مشهده. واقعاً هیچ وقت نمی فهمم چرا باید مردم به شهری انقدر صفات بد رو یک جا داشته باشند!

  • قربون دهنت. حرومزاده تر از مشهدی فقط خودشه. ربطی به زائر و اینا هم نداره. زلزله بیاد همشون به … برن. مگه خود مشهدی ها از خودشون تعریف کنن. من که هر کسی رو دیدم ازشون شاکیه و اصلن نمیگه مشهدی، می گه بدمشهدی!

 18. مشهدیا فقط گوش زائرا رو میبرن
  خدا لعنت کنه یکیشون زیارت و به ما زهر کرد باعث اختلاف خانوادگی ما شد جنساشونم بنجل بنجل بنجل به قیمت خیییلی گرون میدن توصیه میکنم اونجا چیزی نخرین
  از مهمون نوازی که بویی نبردن خودشونم میگن ما پول برامون مهمه

 19. اگه بخوای از روی انصاف بگم بنده ساکن یکی از شهرهای خراسان هستم و همه شهرهای کشور رو از شرق و غرب تا شمال و جنوب رفتم از لحاظ امکانات رفاهی مثل پارک فضای سبز و تمیزی شهر و همچنین امکانات پزشکی عالیه و هیچ شهری در حد اندازه مشهد نیست ولی متاسفانه در مورد خصوصیات اخلاقی شون و اینکه خیلی به زایر ای حرم احترام نمی زار ن و فقط پول رو میشناسن و خیلی از اخلاق های بدی که با چشم دیدم به هر حال زایر امام رضا وقتی این اخلاق های بد رو میبینه. حق داره ناراحت بشه و این موضوع گریبانگیر شهرهای اطراف مشهد هم شده و وقتی به استان های دیگه می. ریم رو حساب مشهدی جماعت برخورد سردی با ما دارن البته توشون ادم های با اخلاق هم هست در صورتی که مردم های خراسان جنوبی واقعا ادم های صادق و بی کلکی هستند و همچنین کرد وتر ک های خراسان شمالی که کاملا اخلاقش ون فرق میکنه با مشدی ا

 20. در منطقه توس که همین مشهده واطرافش در یک زمان هشتصد تا دانشمند وجود داشته همه از همین منطقه ,اکثر اتفاقای شاهنامه تو همین منطقه و اطرافش بوده ,لهجه مشهد تنها لهجه ای بوده که بالغ بر دویست سال زبان سیاسی دربار بوده زبان دری میگفتند,اصیل ترین لهجه فارسیه ,به اندازه خراسانی ها وسیستانی ها وشمالی ها هم کسی نبوده که از اعراب متنفر باشن ومبارزه بکنند باهاشون ,خراسان جنوبی هم آدم های دو رویی داره که بر میگرده به آقای علم نخست وزیر شاه,که این ها رو چاپلوس بار آورده,و تو تاریخ ایران هم همیشه همین مردم تاریخ ساز بودن ,البته بیشتر به خوبی ,غیر از این افراطیونش,

 21. منم چار سال مجبوووووررر بودم مشهد زندگی کنم و واقعا میگم پست فطرت ترین، حسود ترین، خسیس و حال به هم زن ترین مردمن کلا کل خطه‌ی خراسان خصوصا مشد و نیشابور، البته همه جا خوب و بد داره ولی فک کنم از بین اینا از هر یه میلیون نفرشون یه دونه ادم درستی از اب دربیاد. واقعا متاسفم که همچین با جونورا و پدرسگایی هم وطنم.

 22. سلام بر هموطنای مشهدنادوست
  قصدم از نوشتن این نظر اهانت و توهین به قومیتی نیست بالا ب اندازه ی کافی شاهدش بودیم
  آقای صالح پور، خانم صبا و سراب جان
  آدم همیشه بهش تو غربت سخت میگذره
  مادربزرگ منم وقتی اومده مشهد حس ی ادمیو داشته ک تمام امکاناتش گرفته شده و اومده میون مردمی ک ب هیچ عنوان درک نمیشن
  اما همیشه میگه هیچ وقت ب خودم اجازه ندادم این طرز فکر به همه تعمیم داده شه
  ب عنوان ی شخصی که تو مشهد متولد شده و داره زندگی میکنه باید بهتون بگم حسامون متقابله|:
  منتها ما هیچ وقت اجازه بروز به خودمون نمیدیم
  اجازه اهانت ب خودمون نمیدیم
  شروع کننده افرادی هستند ک بدون توجه ب اینکه دارن کل مردم مشهد و مورد تمسخر و تحقیر و نقطه ی سیاه ایران نشون میدن
  ما سوای هر چیزی با هم هموطنیم
  تفرقه و دودستگی بین ما میشه زمینه برا فرصت طلبا
  ما سوای هر طرز فکری اینو میدونیم ک باید ب شخصیت یک قوم و ملت احترام بذاریم در ضمن در آزادی بیان فحاشی ذکر نشده دوستان(با کسانیم ک بهشون القا شده با فرهنگن در صورتی ک ضد اینه)
  مام میتونیم ی صفحه باز کنیم ب نام اندر حکایات مردم فلان شهر و تمامشونو ب گلوله ببندیم
  مام میتونیم ی جوری بد بگیم که دهن طرف وا بمونه
  مام میتونیم ی چیزایی بگیم ک ازشون اطلاع نداریم نمونش در مورد رستورانا و گفته جناب صالح پور
  مام میتونیم به این که چرا فلان شهر مردمش عقایده بسته یا بازی دارن خورده بگیریم
  اما اینجا ی اما برا خودمون مشخص کردیم
  اونم اینه ک ما هر چی هستیم متاسفانه یا خوشبختانه هموطنیم!
  البته با دیدن این بازخوردا آدم دعا میکنه کاش جزء همون افغانستانیایی باشه که همیشه مورد تمسخر شمان به ناحق اما با افرادی که خصلت خودبرتر بینی و خود بزرگ بینی و متمایز بودن و از نسل فلان شخص بودن هم جوار نبودیم البته منظورم از شما افرادین که مثل شما فکر میکنن نه همه
  بازم ممنون از نظرات و انتقادات پر از اهانتتون امیدوارم این سری ک قدم رنجه فرمودید مورد پسند باشیم!
  مؤید باشید

  • ای خواهر چقدر قشنگ گفتی… به خدا حرف دل منه مشهدی رو زدی… منم نگفتم تا حالا ولی حرف دل خیلی از مشهدی هاست.. ما هم آرزومون این بود که هم افغانستان جزو دیار ما بود و ما با همین ها هموطن بودیم تا با مرد دیاری که به ما جوری نگاه دارن که نژادپرست های اروگایی هم ما رو اینقدر گوچیک نمی بینن… به خدا آفغانستان از ما جدا شده، به خدا تو شهرمون از همه اقوام هستن ولی ما هم اکه بخوایم حرف بزنیم خیلی چیزها داشتیم بگیم..

 23. مهدیه جان
  از دید تمام بزرگان اخلاق حقیرترین انسان‌ها انسان هایی هستند که در صدد تحقیر دیگران بر می آیند از دید روانشناسان خودبزرگ بین ترین انسان‌ها بی اعتماد به نفس ترین انسان‌ها هستند
  مادر من و تمامی اقوامش متولد تهران هستند و به هیچ عنوان دیدگاه مناسبی نسبت به مشهد نداشتند تا کم سن تر بودم فکر میکردم چقدر این انسان ها(اقوام مادری) بافرهنگ هستند و از کهکشان دیگری امدند ولی امروز به دلایل متفاوت اخلاقی و روانشناسی و علمی کاملا برایم اثبات شده که متأسفانه مردم تهران به دلیل مهاجرت بسیاری از افراد بی اصالت جزء بی اعتماد به نفس ترین شهرها به حساب می آیند که نداشته هایشان را با کوچک کردن سایر شهرها و مردمانشان به رخ می کشند
  من تازه دلیل این همه تحقیر و خود بزرگ بینی را متوجه شدم
  ولی شک ندارم که تهرانی های با اصالتی هم هستند که هیچ گاه تحقیر و تخریب دیگر شهر هارا هدف خود قرار نمی دهند
  چون همین انسان های خود بزرگ بین اگر در مواجه با شخصی قرار بگیرند که ملیتی اروپایی به زعم خودشان داشته باشد به شدت خود را کم و کوچک و حقیر می یابند.
  به امید روزی که هیچ انسان بی اعتماد به نفسی در ایران یکپارچه ما وجود نداشته باشد

  • با سلام .اینکه تهرانیها ناسیونالیست هستند ،شهره عامه،ونمی تونند ببینند شهری از اونها از همه نظر بالاتره.خوبه ما هم بیایم شهرتون از همه چیزش بد بگیم.مشهدی های اصیل در عید حرم کمتر میان تا شما زوار عزیز بهتر زیارت کنید.مطالبتون نخوندم ،چون بوی کینه و تفرقه میداد.مشهد شهر شور و شعور است.موفق باشید

 24. سلام من خودم متولد مشهدم و ۴۰ سال که تو این شهر زندگی میکنم این که مردمان بی فرهنگی داره درسته اونم به این خاطره که مشهد از همه جا هستن مخصوصا از دهات و شهرستانهای خراسان بعضی از موارد بی فرهنگی اینه که زل میزنن تو چشمات یا متلک میگن میخوای زن باشی یا مرد البته به دهاتیهای سایر نقاط ایران بر نخوره مثلا دهاتیهای غرب کشور مثل کردستان بسیار مردم با فرهنگ و اصیلی هستن خلاصه که تو مشهد امنیت روانی نداری ای کاش بجای مشهد در یک روستای سر سبز شمال به دنیا میومدم

 25. من متاسفانه با دو مشهدی تا حالا برخورد داشتم و میتونم بگم حال بهم زن بودن کثافتا… فقط و فقط لذت و نفع و منفعت خودشونو میبینن کاری به کسی ندارن فقط خودشونو میبینن و منافع خودشونو من اگه میدونستم اینقدر مزخرف هستن حتی کوچکترین صحبتی باهاشون نمیکردم

  • نمیشه بگی که همه مشهدیا اینجورین من شمالم رفتم ادم مزخرف به طورم خورد تهران اومدم بهم توهین کردن تیکه های بد انداختن الان باید بگم همه شمالیا بدن همه تهرانیا بدن این بی فرهنگی تورو میرسونه که همه رو به یک چشم میبینی

 26. یک مورد دیگه هم اینکه به زن به عنوان یک ابزار نگاه میکنن حالا نمیدونم با زن های خودشونم اینجورین یا فقط برای زن ها مردم اینجورین کلا اگه یکم به روز باشی از لحاظ پوشش و صحبت کردن سریع میگن خرابی و هر حفی بتونن بهت میزنن حالم ازشون بهم میخوره

 27. حرفت اشتباه هست.من مشهدی هستم. این به خودتون برمیگرده که میخواستین توی بهترین جا غذا بخورین. خودتون زیاده خور هستین. برای تاکسی ها و راننده های مشهدی درست میگی که در کنار حرم تا میتونن غالب میکنن. ولی اینو باید بدونین که هرجایی که ارزش جهانی داشته باشه اینارو هم داره مثله پدیده شاندیز..
  ما مشهدی ها برای همه مردم ایران ارزش قائلیم.اما امام رضا باعث شده که یک عده ای در جوار امام رضا کاسبی و کنندو باعث غیبت کلی مردم هایی مثل شما از ما مشهدی ها بشن..

  • با سلام .اینکه تهرانیها ناسیونالیست هستند ،شهره عامه،ونمی تونند ببینند شهری از اونها از همه نظر بالاتره.خوبه ما هم بیایم شهرتون از همه چیزش بد بگیم.مشهدی های اصیل در عید حرم کمتر میان تا شما زوار عزیز بهتر زیارت کنید.مطالبتون نخوندم ،چون بوی کینه و تفرقه میداد.مشهد شهر شور و شعور است.موفق باشید

 28. تا زمانی که از جامعه مطبوعاتی ما که اصطلاحا چهره های آوانگارد فرهنگی کشور محسوب میشوند، چنین متن ها و چنین نگرش های ضد فرهنگی، بی ارزش و بر اساس اندک داده های خام منتشر میشود و بر اساس همین اندک داده ها، کل مردم یک بخش از کشور ایران را متهم می شوند، شایدامیدها برای اصلاح حوزه های مختلف درگیر مشکلات در این کشور، خاموش شود؛
  پ ن: کاش این متن را از زبان یک فرد ژورنالیست نخوانده بودم.

 29. برادر… من نمی فهمم شما تهرانی ها به چیتون دقیق می نازین… و چرا از ما مشهدی ها بدتون می آد…
  مشهد جزو مولتی فرهنگ ترین شهرهای کشوره.. مشهد بر خلاف تهران نژادپرست نیست… اصلا ذات مشهد همین بوده.. ما تو مشهد کرد داریم ولی آیا تو کردستان نیشابوری داریم؟
  ما تو مشهد ترک داریم ولی آیا تو تبریز قوچانی هست؟
  ما تو مشهد افغانی داریم ولی آیا در افغانستان از اهالی توس کسی هست؟
  ما تو مشهد ترکمن داریم و….
  مشهد زمانی مشهد مملکت ایران بود… منظورم تا قبل از حمله مغول..
  بعد از همه مغول علنا جکعیت شهر به طور کامل از بین رفت…
  در ضمن مشهد منظورم اینجا مزدمه شرق ایرانه…
  ما نژاد چینی و مغولی هم پیدا کردیم..
  ما از خود همین امام رضای عرب رو داریم.. تا دلت بخواد عرب داریم حال اونکه مشهد بیشتر نزدیک آسیای میانه هست و دورترین شهر ایران از عراق و عربستان هست….
  ما اینجا اینجوری ایم…
  مشهد فرق داره با تهران… تهزان نژادپرسته… تهران همش من و من هست… تهرانی انگار از دماغ قیل افتاده….
  ولی مشهد داتا همینه…
  کسی که خودش رو مشهدی می نامه ممکنه افعان باشه، ممکنه عرب باشه و ممکنه از نظر نژادی ترک باشه…
  مشهد فرهنگ ثابتی نداره…
  این بد هم نیست…
  ما مشهدی ها به هیچ چیز مغرور نمی شیم…
  به چی بشیم؟
  همه چیز خر تو خر هست اینجا.. همه چجیز مال همه هست… مشهد مال عراقی هست.. مال ترک هست و مال اهالی اصیل نیشابور هم هست….
  البته که مال افعانی هم هست..
  ما تو مشهد اینچری بار اومدیم..
  دید نژادپرستی نداریم ولی عیب سایر اقوام ایران اینه که اونا دید از دماغ قبل افتادن رو دارن… مثلا جوری به افغانی نگاه می کنن که انگار سیاه پوسته و انها سفید پوستن… ما تو مشهد با افغانی کار می کنیم… با ترکمن هم همینطور….

 30. برادران و خواهران عزیزم ، به خدا قسم همه جا خوب و بد داره ، نمیشه به همه یه جور و به یه چشم نظر داشت ، نویسنده محترم نظر شخصی خودشا نوشت و به نظر من انسانهایی که خیلی کلی نظر میدن و قضاوت میکنن دو تا خصیصه را حتما دارن و یکیشون اینه که انسانهای ضعیف و زودرنجی هستن یعنی با کمترین باد سرد و پر جونی از پا درمییان ، حتی ممکنه سلامشون هم‌که علیک نسه تا چند سال یادشون باشه و کینه به دل بگیرن ، این مدل انسانها نه اینکه بد‌باشن خیر ، فقط زود رنج‌هستن چون کمتر تو جامعه حضور داشتند و قرمساق نشنفته هستن به قول معروف ،

دیدگاه‌تان را بنویسید

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید