آن خشت بود که پر توان زد / یادداشتی درباره جشنواره فاخته

113

این یادداشت یک هشدارِ ادبی‌ست؛ لطفا با خواندن آن از انتشاراتِ عطران فاصله بگیرید.

انتشارات عطران - جشنواره فاخته

انتشارات عطران در حالی فراخوان دومین دوره‌ جشنواره‌ خیلی بزرگ فاخته را انتشار می‌دهد که هنوز جعبه سیاهِ دوره‌ی اولِ این جشنواره‌ پیدا و رمزگشایی نشده. این نشر و جشنواره در مظان بسیار سوال‌اند.

و اما موارد شک و رمز:

نخستین مورد شک، صلاحیت ادبیِ انتشارات عطران در برگزاری ۵ جشنواره‌‌ی ملی، ظرف سال جاری است! به بیانِ ساده‌تر هر ۷۵ روز، یک جشنواره‌ی ملی! اصلا هم معلوم نیست نشری که دو سال پیش با چاپ مجموعه کتب مهندسی کار خود را آغاز کرده، با کدام مدرک، تخصص یا تجربه پا به عرصه‌ی پیمانکاریِ جشنواره‌های ادبی گذاشته؟ نشری که سالانه به زحمت ۲۰ جلد کتاب خروجی داشته (توجه داشته باشید که هر نشری موظف است سالانه حداقل ۲۰ جلد کتاب به چاپ برساند تا امتیازِ نشر، سلب یا باطل نشود) با چه معیاری از صلاحیت‌سنجی، شایسته‌ی میزبانیِ ۵ رویداد ملی-ادبی شمرده می‌شود؟

کمیّت آثار ارسالی، دومین دمِ خروسی‌ست که بیرون زده؛ تعداد شرکت‌کنندگان در اولین دوره‌ی جشنواره فاخته، ۱۴۷۷۸ نفر اعلام شد که همگی خواهانیم بدانیم آیا این رقم، کنتور هم دارد یا خیر؛ آن هم در اولین دوره‌ی برگزاری، در شرایطی که هر نویسنده تنها امکان ارسال یک اثر را به دبیرخانه‌ داشته! اگر ارقام واقعی‌اند، پس با بزرگترین جشنواره‌ ادبی کشور مواجهیم؛ جشنواره‌ای که تنها مرجع پاسخگوی آن، یک ربات تلگرامی است…!

از طرف دیگر، در این جشنواره، تعداد ۲۰ نام، در یک دسته‌بندی کاملا فله‌ای و غیرمتعارف، ۲۰ رتبه‌ی برتر را از آن خود کردند؛ سومین موردِ شک، بر این گمان استوار است که آیا این افراد، وجودِ خارجی دارند؟ لطفا نخندید: اما واقعا هیچ سند و مدرکی از وجودِ این بیست عزیزِ برگزیده در دست نیست؛ کافی‌ست یک جستجوی ساده با عمقِ ده صفحه در فضای مجازی انجام بدهید تا متوجهِ این فقدان بزرگ بشوید؛ تازه این‌که چیزی نیست؛ اگر گم‌شدنِ ۲۰ نویسنده‌ی برگزیده قانع‌تان نکرد، به دنبال نام ۲۴ نفر از “اساتید مجرب و متخصصِ داخل و خارج  از کشور” بگردید که داورانِ جشنواره‌ی ملی یک مملکت‌اند ولی مثل اعضای القاعده، هیچ نام و نشانی از ایشان در دست نیست؛ آیا شما نگران نخواهید شد وقتی بدانید حتی مراسم اختتامیه‌ای هم در کار نبوده؟ باور کنید مزاح نمی‌کنم: آن تصویری که در صفحه‌ی رسمیِ انتشارات عطران به اسم اختتامیه‌ جشنواره‌ اول شعر و داستان فاخته می‌بینید مربوط می‌شود به دوازدهمین جشنواره‌ی سینما حقیقت! اصلا ربطی هم به داستان کوتاه و عطران و فاخته ندارد.

چهارمین مورد، تصاحب (بخوانید: چپاول) حقوقِ آثاری‌ست که به دبیرخانه‌ی این جشنواره ارسال شده‌اند ولی به جمع ۲۰ نفر برگزیده راه پیدا نکرده‌اند؛ اینان ۴۲۱ نفر نویسنده‌اند که برای گم‌شدن کمی بزرگ‌اند؛ اما جشنواره‌ی فاخته، به پشتوانه‌ی انتشاراتِ عطران نشان داد که برخلاف تمامِ مباحثِ روان‌شناسی کودک، می‌توان هم کیک را خورد، هم نگهش داشت! این جشنواره با تصاحب حقوقِ معنوی و مادی این ۴۲۱ اثر، رو به ۴۲۱ نویسنده چنین گفت: «سلام! داستان‌تون خیلی هم بد بود، ولی ما لطف کردیم توی مجموعه‌ داستانی به اسم چهرزاد چاپش کردیم.» در حالیکه این انتشارات هنوز «فیپا»ی هیچ کتابی به نامِ چهرزاد را در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت نرسانده. جالب‌تر اینکه هر نویسنده‌ای که به این روند اعتراضی داشته، نامش از لیست ۴۲۱ نفره‌ی کتاب چهرزاد حذف شده؛ گمانم با مداد…

پنجم، وقاحتِ این موسسه در انتشار فراخوانِ دومین دوره‌ی جشنواره‌ی خود، با اختلاف چند ساعت از جشنواره‌ی قبلی است که ما را واقعاً به شک انداخت: «یعنی اینقدر می‌صرفه؟! والله که فردوسی هم بسی رنج نبرد در این سه ساعت!». عطران ادعا می‌کند می‌تواند طی پانزده روز، حجمی معادل چهارده هزار اثر را داوری کند، اختتامیه‌ بگیرد و پشت گوش هیچ‌کس هم مخملی نشود؛ این نشر شریف، مدعی‌ست: «کی به کیه؟!» و بدون یک ریال خرجکرد، حقِ چاپ ۴۲۱ اثر داستانی را تصاحب کرده که در نوع خود یک فاجعه است؛ از تمامی جشنواره‌ها، داوران و نویسندگان کشورم دعوت می‌کنم با برائت از این اقدامِ کاسب‌کارمآبانه و سخیف، اجازه ندهند جوایز معتبر، اندیشه‌های راهبر و قلم‌های شریف نیز به واسطه‌ی این وقاحت، بدنام شوند؛ چه، ادبیات محمل دروغ و کژی نیست.

پی‌نوشت: بسیار بسیار تلاش کردم در شانِ خودم بنویسم، نه در شانِ وقیحِ این رویداد؛ اما مطمئن نیستم موفق شده باشم.

منبع

تبلیغات

9 دیدگاه‌ها

 1. جناب صالح پور سلام.ممنون بابت این اطلاع رسانی بجا . متاسفانه علیرغم تمام تلاش ما باز هم دوستان نوقلم به خاطر سکه های دروغین جشنواره و چاپ شهر یا داستان شان به این جشنواره روی میاورند که جای شگفتی است.بدتر از نوقلمان وزارت کشور است که هیچ عکس العملی بابت استفاده از نام و اعتبارشان توسط این سود جویان ندارند با اینکه گزارش داده شده.چند رمان از افراد کار اولی با شگرد پنجاه پنجاه چاپ کردند که یک تا چهار تومن بابت چاپ از نویسنده دریافت کرده و گفتند نصف این پول رو به خیریه محک خواهند داد و پانصد جلد کتاب توی انباری خانه دوستان خاک میخورد و جنایت این افراد تا آن حد هست که شابک جعلی در شناسنامه کتاب ها درج کرده اند.یعنی پول برای هیچ.این دزدی در مملکتی است که ادعای امنیت دارند.دکتر عباس علافی مثلن مغز این کثافت کاری است.کسی که مقاله های خارجی را ترجمه و به نام خودش در حوزه آب و منابع آب چاپ کرده و اصلن لیسانس هم ندارد چه برسد به دکتری.یک انتشارات با سه نفر پرسنل و دفتر کار مجازی.آدرس ها دروغ اسامی دروغین و …

  • دوست عزیز وقتی آگهی جشنواره ای پخش میشه گوشه ی آگهی نمیزنن که این جشنواره قلابی هست یا همراه خودش هزار داستان داره همه کسایی که شرکت میکنن چه نوقلمان و چه پیشتازان قلم بدون اطلاع توی این داستان سهیم میشن، در ضمن هشدار این دسته از جشنواره ها هم وقتی اعلام میشه که تقریبا آخرین روزهای مشخص شده این فستیوالای قلابی هست کسی اطلاعی نداره، لطفا زود قضاوت نکنین

 2. سلام جناب صالح پور .متنتون عالی بود. واقعیت پنهان در پشت بیخبری عده ای. دوستان می خواستند وکیل بگیرند وشکایت کنند نمی دانم کار به کجا کشید.ولی خداییش درکار خلاف شون چقدر پابرجا ومحکم ایستاده اند.انگارتصمیم دارند نگذارند حتی یک داستان هم ازدستشان دربرود. اونم تو این زمان که قبض اب وبرقم به زورچاپ میشه ان وقت اینها دریک سال؟؟؟؟؟مملکت نیست که اب کشه ازهمه جاش داره نشت می کنه

 3. یک جوری گفته می شود که انگار آنهایی که در این جشنواره شرکت کرده اند مقصر هستند یا
  بی توجهی کرده اند یک جشنواره بوده من و شما اعتماد کرده شرکت کرده ایم متاسفانه باید متذکر
  شوم جشنواره های دیگر با نام های جمالزاده و چرند وپرند و…و..
  هم جانب انصاف ومروت را نه دراجرا و نه در داوری مراعات نکردند

 4. سلام
  من هم در این جشنواره متاسفانه شرکت کردم و اثر هم چاپ شد
  وقتی بهشون پیام دادم لطفا گواهی از چاپ اثرم به من بدین گفتن مبلغ ۱۰۰ تومن واریز کنید تا از طریق ارشاد گواهی شما پیگیری کنیم و ارسال کنیم؟؟
  روند دریافت گواهی اثرم چاپ شده واقعا اینجوره؟؟

دیدگاه‌تان را بنویسید

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید