کدام رمان جایزه جلال آل‌احمد را برد؟

377

جایزه جلال آل‌احمد را مهم‌ترین جایزه ادبیات داستانی در کشور می‌دانند. یک جایزه دولتی که از سال ۱۳۸۷ هر سال با حضور وزیر ارشاد برگزار می‌شود و بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان متولی آن است. این جایزه در بخش‌های رمان، مستندنگاری، نقد ادبی و داستان کوتاه برگزار می‌شود و هیات داوران در هر رشته پنج اثر منتخب خود را انتخاب می‌کنند تا برنده نهایی از بین آنها برگزیده شود. هشتمین دوره این جایزه دیروز برگزار شد و هیات داوران در بخش رمان، دو برگزیده مشترک را انتخاب کردند؛ «دختر لوتی» نوشته شهریار عباسی و «پاییر فصل آخر سال است» نوشته نسیم مرعشی. رمان «پاییر فصل آخر سال است» برش‌هایی است از زندگی سه دختر در آستانه ۳۰ سالگی. سه دختر به نام‌های «شبانه»، «روجا» و «لیلی» که زندگی آنها از روزهای دانشگاه به هم گره خورده.

رمان «پاییز فصل آخر سال است» درباره چیست؟

رمان نسیم مرعشی دو بخش با عنوان‌های «تابستان» و «پاییز» دارد. هر کدام از این دو بخش شامل سه فصل است که هر فصل از نگاه یکی از شخصیت‌های رمان روایت می‌شود. در بخش اول هر کدام از سه شخصیت چند ساعت از یک روز خاص را روایت می‌کنند و روایت آنها گاهی به هم برخورد می‌کند. بخش دوم سه ماه بعد اتفاق می‌افتد و در این فصل شخصیت‌ها سه روز متفاوت و غیرمتوالی را روایت می‌کنند، به طوری که روایت داستان به شکلی دایره‌ای درمی‌آید. این رمانِ روایت‌محور، سه کاراکتر دارد که هر کدام قصه‌ای می‌سازند بدون اینکه سه شخصیت ویژه با زندگی ویژه‌ای داشته باشیم. هر سه شخصیت، نوع بیان و زبان و روش‌هایشان تا حدی به هم شبیه است. فقط مسیر‌هایشان از هم جدا شده و ماجرا‌هایشان متفاوت است. مرعشی درباره رمان خود می‌گوید: «هر کدام از شخصیت‌های داستان درگیر مسائل متفاوتی هستند. یکی با مهاجرت درگیر است، بعدی با هویت شغلی و اجتماعی و دیگری با روابط عاطفی. بعد از بحران‌هایی که چند سال پیش رخ داد و خیلی‌ها را دچار سردرگمی کرد، دلم می‌خواست داستانی بنویسم که شخصیت‌هایش در کنار هم معرف و نماینده نسلی باشند که خودم جزو آن هستم. شخصیت‌ها، داستان‌هایشان و فرم روایت را بر این اساس انتخاب کردم.» شخصیت‌پردازی قوی، نثر روان، داستان جذاب و نزدیکی شخصیت‌ها به آدم‌های واقعی و تصویر رویاهای مشترک یک نسل از ویژگی‌های منحصربه‌فرد این رمان است. «پاییز فصل آخر سال است» از مبارزه همیشگی آدم‌ها با وابستگی‌ها و ریشه‌ها می‌گوید؛ از مبارزه‌ با ترس‌ها و تردید‌ها، تردیدهای بین ماندن و رفتن، بین رضایت و قناعت. هر سه کاراکتر داستان در یک عصر دلگیر پاییزی رویاهایی را که در سر داشتند، مقابل واقعیت می‌بینند. در پاییزی که انگار برای آنها فصل آخر سال می‌شود.

و گفت‌وگو با نسیم مرعشی درباره رمان «پاییز فصل آخر سال است» را اینجا و اینجا بخوانید.پرونده‌ای درباره رمان «پاییز فصل آخر سال است» را اینجا بخوانید.

نویسنده رمان «پاییز فصل آخر سال است» را بیشتر بشناسید

نسیم مرعشی، متولد ۱۳۶۲ و فارغ‌التحصیل رشته مکانیک از دانشگاه علم و صنعت است. او سال‌هاست روزنامه‌نگاری می‌کند و کارش را از سال ۸۶ در هفته‌نامه «همشهری جوان» شروع کرده و حالا از اعضای تحریریه ماهنامه «داستان» است. مرعشی که در آن سال‌ها در صفحات یادداشت مجله، از تجربه‌های داستان‌نویسی خود می‌نوشت، به فکر نوشتن داستان و رمان افتاد و در سال ۸۸ اولین داستانش را نوشت. مرعشی در زمستان سال ۹۲ جایزه نخست داستان بیهقی را برای داستان «نخجیر» برد و داستان دیگری از او به نام «سنگر» در مجموعه داستان «پرسه در حوالی داستان امروز ۲» منتشر شده است. او فیلمنامه فیلم «بهمن» به کارگردانی مرتضی فرشباف را هم نوشته است و سال پیش هم با داستان «رود» نخستین جایزه «داستان تهران» را از آن خودش کرد.

بخشی از رمان «پاییز فصل آخر سال است» را اینجا بخوانید:

این‌ همه آدم در دنیا دارند نباتی زندگی می‌کنند. بیدار می‌شوند و می‌خورند و می‌دوند و می‌خوابند. همین. مگر به کجای دنیا برخورده؟ بابا گفت جوری زندگی کن که بعد از تو آدم‌ها تو را یادشان بیاید. تئاتر نونهالان گیلان اول شده بودم. بابا ماشین آقاجان را گرفته بود و مرا آورده بود خانه. لباس شیطان را از تنم درنیاورده بودم هنوز. شنل و شاخ و دمی که مامان درست کرده بود نمی‌گذاشت درست راه بروم. بابا برایم یک عروسک جایزه خریده بود. کله‌ی عروسک را کنده بودم. داشتم چشمش را از گردنش می‌آوردم بیرون. می‌خواستم بفهمم چرا وقتی می‌خوابانمش چشم‌هایش بسته می‌شود. بابا عروسک را گرفت و گذاشت کنار. مرا نشاند روبه‌روی خودش. گفت من کسی نشدم، اما تو و رامین باید بشوید. یادت می‌ماند؟ گفتم آره بابا، یادم می‌ماند. فردایش رفت و دیگر نیامد. چی از بابا به من رسید غیر از این حرف و چشم‌های سبزش؟ نیامد که ببیند حرفش زندگی مرا خراب کرده. خودش کسی نشد، من چرا باید می‌شدم؟ کتاب «پاییز فصل آخر سال است»

از کجا بخرید؟

رمان نسیم مرعشی را انتشارات «چشمه» منتشر کرده و احتمالا به زودی چاپ دوم آن هم تمام خواهد شد. کتاب ۱۸۹ صفحه‌ای او را می‌توانید آنلاین با قیمت ۱۳۵۰۰ تومان از وب‌سایت نشر چشمه بخرید.

منبع: کدام رمان جایزه جلال آل‌احمد را برد؟ | چی؟

تبلیغات

3 دیدگاه‌ها

  1. سلام خانم مرعشی را که دیدم یاد جایزه داستان تهران پارسال افتادم ،البته داستان رود ایشان زیبا بود و اثرگذار اما خنده دار قضیه این است که امسال هم باز داستان همشهری افرادی که از ۱۳۶۲ اثر انتخاب کرده نصفشان از تیم نویسنده همشهری است و جالب تر اینکه ۱۳۶۲ اثر را ظرف ۳۰ روز خوانده اند با چه سرعتی نمی دانم اما اسم ها بیشترشان خیلی آشنا است .درمورد مردم چی فکر کردن؟؟؟؟؟؟؟؟

دیدگاه‌تان را بنویسید

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید