چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت؛ فراتر از انتظار

596

چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت، اولین ساخته وحید جلیلوند را می توان تنها اتفاق جشنواره سی و سوم دانست. چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت که تا پیش از این با نام چهارشنبه ۱۹ آبان شناخته می شد و سازندگانش هم هیچ کجا اشاره ای به چرایی این تغییر نداشتند، یکی از بهترین فیلم های جشنواره امسال است که شانس اصلی سیمرغ بهترین فیلم اولی هم هست.

فیلم، بسیار دغدغه مند و دقیق ساخته شده است. چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت، درباره آگهی یک نفر در روزنامه همشهری، برای اهدا ۳۰ میلیون تومان پول به یک نیازمند است. چند هزار نفر متقاضی و آشوبی که در محله سهروردی شمالی اتفاق می افتد، شروع تکان دهنده و جذابی برای اپیزود اول ساخته و به مرور باز شدن گره ها و چرایی آگهی و جزییات آگهی که در اپیزودهای بعدی برای مخاطب بیان می شود، فیلم را دیدنی کرده است.

وحید جلیلوند که تا پیش از این، او را با صدای ماندگارش در برنامه های رادیویی و اجراهای تلویزیونی و این اواخر هنرش در بازیگری تئاتر و سینما و تلویزیون می شناختیم، در فیلم اولش، سراغ یک موضوع اجتماعی رفته است که دغدغه خودش و خیلی هاست؛ داستان را با کمک علی زرنگار و مشورت حسین مهکام نوشته و استفاده درستی هم از مشاوره های محمدحسین لطیفی در نقش تهیه کننده داشته است. اینها را اگر کنار بازی های خوب امیرآقایی، برزو ارجمند و نیکی کریمی بگذارید، با موسیقی شنیدنی کارن همایونفر، چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت به یک شاهکار تبدیل می شود.

جلیلوند در این فیلم، اشاره های عمیق و ریشه ای به مسئله فقر دارد و در کنارش، به درستی در اپیزود دوم (که البته به مراتب ضعیف تر از اپیزودهای قبل و بعدش است) به مقوله ازدواج و مصائب ازدواج دختری که پدر و مادرش را در زلزله بم از دست داده اما اسیر خانواده سنتی عمه اش شده، می پردازد. بازی بازیگران جوان این اپیزود، اگر چه به قوت بازیگران با تجربه اپیزودهای اول و سوم نیست اما از فضای اصلی فیلم دور نیست. موسیقی چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت بسیار گوش‌نواز است اما مهم تر از موسیقی، فیلمنامه قدرتمند و پرکششی که حاصل فیلمنامه نویسی گروهی است، نقطه قوت فیلم است. تدوین فیلم هم فراتر از انتظار است و هنر تدوینگر در صحنه دعوایی که منجر به زندانی شدن تازه دامادِ قصه می شود، خودنمایی می کند.

من به چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت، اولین فیلم وحید جلیلوند نمره ۹ از ۱۰ ، یا ۴.۵ ستاره از ۵ ستاره می دهم.

نقطه اوج:                         جایی که امیر آقایی فریاد می زند: «من دردمو آگهی کردم» و چرایی انتشار آگهی عجیبش را برای همسرش توضیح می دهد، در کنار سکانس دیدنی انتخاب یک نفر از میان ده ها نیازمند که شاهرخ فروتنیان و امیر آقایی با هم بحث می کنند، از نقاط اوج فیلم است.

نقطه ناامیدکننده:            کاراکتر عمه (که قهرمان اپیزود دوم در خانه او زندگی می کند) کمی دور از منطق به نظر می رسد و جا داشت که در مواجهه با مشکلِ برادرزاده، کمی مهربان تر و با لطافت بیشتری برخورد می کرد.

نکته قابل توجه:                بودجه محدود و انتخاب یک نفر از میان صدها نفر برای اهدای پول، طعنه ای به یکی از چالش برانگیز ترین اتفاقات سال گذشته می زند؛ جداسازی نیازمندان و یا ثروتمندان از لیست یارانه بگیران! این چالش که به شکلی انتقادی اما درست مطرح می شود، از نکات قابل توجه فیلمنامه چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت است.

تبلیغات

8 دیدگاه‌ها

 1. دلیل تغییر اسم این بوده که،فیلنامه پاییز نوشته شده وتولید فصل بهار شروع شده بدلیل تطابق اسم با فضا وظاهر فیلم اسم از چهارشنبه ۱۹ ابان به چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت تغییر کرده.
  کاملا با نقطه ی ناامید کننده ی فیلم چهارشنبه……که اشاره کردی موافقم،به هیچ وجه عکس العمل عمه برام قابل باور نبود حتی پیش بینی کرده بودم که اگه بفهمه نه دفاع لااقل مهربان تر برخورد میکنه ،رفتارش کم از برزوارجمند جوان وغیرتی وتاحد زیادی بی منطق،کم نداشت.امابرای من نمیشد گفت نقطه ی ناامید کننده ولی نقطه ی ضعیف دیگر ،بازی نه چندان خوب سحر احمد پوربود،انتخاب یک نابازیگری که بکارت چهره وکلامش برای کارگردان بسیار مهم بوده انتخاب درستیه، اما فک میکنم ایشون کامل نتونستند نقش در بیارند……

  • @اسماعیل جعفری, دلیل تغییر اسم رو از بچه ها پرسیدم. خیلی منطقی نبود این تغییر دقیقه نودی!
   ضمن اینکه به نظرم سحر احمدپور در درآوردن نقش یک دختر حرص درآر و روی مخ، موفق بود.

 2. خیلی دوست دارم نقدتودرباره ب فیلم« در دنیای تو ساعت چند است»یک عاشقانه ی ارام ومتفاوت از هر عاشقانه ی ارام دیگربا بازی درخشان علی مصفا رو هم بخونم،

 3. اون دلیلی که من گفتم وخود وحید جلیلوند گفت حالانمیدونم دیگه….
  تو این زمینه موفق بود بله…..ولی….

 4. پیشنهاد میکنم اکران شد ببین،البته فیلم اشکال داشت بخصوص اینکه خیلی کشداروطولانی بو ولی خوب حتماارزش دیدن داره

دیدگاه‌تان را بنویسید

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید