جشنواره داستان نویسی خودنویس: دوره اول

41

نشر جام‌جم به منظور کشف و تربیت استعدادهای ناشناخته نویسندگی، مسابقه داستان‌نویسی «خودنویس» را با موضوع سبک زندگی برگزار می‌کند. این انتشارات با استفاده از مشورت بسیاری از نخبگان، تلاش دارد تا عادت مطالعه مردم به خصوص نوجوانان و جوانان را به سمت کتاب الکترونیک تغییر دهد. علاقمندان به شرکت در این مسابقه می‌توانند در موضوعات «مصرف‌گرایی و تجمل‌گرایی، چرایی عملیاتی نشدن ایده‌های کسب و کاری، حقوق افراد در رسانه‌ها و فضای مجازی، جامعه بی‌خانواده، خاستگاه مشکلات روانی و همدلی و اعتماد اجتماعی» داستان‌های بلند خود را به رشته نگارش درآورند. تمامی نویسندگانی که تاکنون کتاب داستانی و رمان منتشر نکرده‌اند؛ بدون محدودیت سنی می‌توانند در این مسابقه شرکت کنند. همچنین تنها آثاری که به زبان فارسی به رشته تحریر دربیایند و بین ۱۵ تا ۳۰هزار واژه باشند در این مسابقه راه پیدا خواهند کرد. شرط اول برای این است که آثار حتما داستان بلند بوده و از طرفی دیگر خیلی هم مطول نباشد. شرط دوم هم برای این است که استعدادها کشف شوند و رقابت نوقلمها با افراد حرفه ای نباشد. البته در مورد شرط دوم، افرادی که کتب تخصصی در حوزه‌های دیگر منتشر کرده ولی تا به حال داستان ننوشته‌اند، می‌توانند در این مسابقه شرکت کنند. براساس زمان‌بندی این مسابقه، دریافت آثار تا روز کتاب و کتاب‌خوانی (۲۴ آبان ۹۷) ادامه خواهد داشت. ۲۰ اثر برتر پس از داوری در شب یلدا (۳۰ آذر ۹۷) معرفی خواهند شد. این ۲۰ نفر در مرحله بعد وارد کارگاه نویسندگی با حضور جمعی از بهترین اساتید داستان نویسی ایران خواهند شد و در نهایت نفرات برتر توسط هیات داوران و آرای مردمی انتخاب خواهند شد. جوایز این مسابقه عبارتند از: ۱۰ میلیون تومان جایزه ویژه هیات داوران و ۳ جایزه به ۳ اثر برتر آرای مردمی که به ترتیب ۵، ۳ و ۲ میلیون تومان است. علاقمندان جهت کسب اطلاعات بیشتر و یا شرکت در مسابقه می‌توانند به پایگاه اینترنتی نشر جام جم به نشانی JJP.ir مراجعه کنند. ذکر این نکته ضروری است که نویسندگان می توانند چند اثر از خود به مسابقه ارسال کنند، اما در مرحله دوم فقط یک اثر از آثار خود را که بالاترین نمره را در داوری کسب کرده است، میتوانند شرکت دهند. یعنی اگر از نوقلمی دو اثر برتر انتخاب شد، فقط یک اثر در مرحله دوم شرکت داده میشود. مرحله دوم در همکاری با برنامه «کتاب باز» از طریق شبکه «نسیم» صداوسیما منتشر خواهد شد. در این مرحله، افزایش تعداد واژگان منعی ندارد. پس از تکمیل آثار، نسخه الکترونیک ۲۰ اثر برتر در اختیار مردم قرار می گیرد تا بهترین آثار را انتخاب نمایند.

تبلیغات

4 دیدگاه‌ها

 1. آقای صالح پور چرا نظرم رو راجع به بی اعتباری مسابقه خودنویس منتشر نکردین؟! شمام تلویزیونی هستین، هوای همکارتون رو دارین؟! امثال من با هزار امید کلی وقت گذاشتیم برای یک مسابقه از پیش تعیین شده نوشتیم و اونها با بی عدالتی یه سری داستان در یک قالب و سبک خاص و مشخص رو انتخاب کردن. حالا شما حتی نمیخواین اطلاع رسانی کنین که چنین مسأله ای وجود داشته؟!
  مطمین باشین به گوش همه میرسه.. همین‌طور که همین الانشم زیر داستان های منتشر شده به گوش همه رسیده..
  فقط باعث شد وضعیت شما هم برای ما مشخص بشه. خوش باشین با طرز تفکرتون.

  • ما همه داستان هارو توی اپلیکیشن خوندیم. جک بهتر بود بگین تا داستان. بعضی ها کمی بهتر بودن ولی عموما اصول اولیه داستانم رعایت نکرده بودن. دقیقا به نکته خوبی اشاره کردین همه داستان ها یا دفاع مقدسی بود یا با تم مذهبی یا داعش. از اول میگفتن دنبال یه سری داستان مذهبی هستن وقت دیگران رو نمیگرفتن‌. شرکت کننده ها همه موندن که دفاع مقدس و داعش و مذهب چه جوری توی اون ژانرها و موضوعات اعلامی با سرفصل کلی سبک زندگی میگنجه؟!
   آقای امیرحسین حالا چون من باب آشنایی یا شایدم جزو اون معدود یکی دو تا داستانی که بر حسب شانس و اتفاق انتخاب کردن جزو به اصطلاح برگزیده ها شدین از یه سیستم غلط دفاع نکنین. خدا بر همه چیز حاکمه و همه چیز رو میبینه. من معتقدم تلاش و استعداد واقعی بالاخره تو این همه پارتی بازی و حق خوری، راه خودش رو پیدا میکنه اگه خدا بخواد‌.

 2. سلام خوب هستین؟ اسمی از اسامی کسانی ک برنده شدن اعلام نشده و اینکه کارهاشون رو میزاشتید ایده میگرفتیم خیلی ممنون

 3. سلام به شما
  من امیرحسین نصری هستم. جز بیست نفر برتر مسابقه.
  در مورد صحبت شما باید بگم که اصلا صحت نداره.
  بیست نفر برتر با بیست داستان متفاوت حاضر شده بودند. از داستان من که مربوط به زن و دفاع مقدس بود تا ازدواج سفید.

  و چون کمی نزدیک تر این جشنواره را لمس کردم، میتونم بهتون قول بدم که چقدر سختگیری توی کارها انجام شده بود

دیدگاه‌تان را بنویسید

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید