برگزیدگان دومین جایزه ادبی ارغوان معرفی شدند

35

مراسم اختتامیه دومین جایزه ادبی ارغوان شامگاه پنج‌شنبه ۲۳ خرداد ۹۸ در خانه هنرمندان ایران برگزار شد. اجرای این مراسم برعهده پژمان بازغی بود. در آغاز مجید رجبی‌معمار مدیر عامل خانه هنرمندان فراخوانده شد و چنین گفت: خانه هنرمندان ایران مفتخر است که پایگاه حمایت از اقدامات فرهنگی و هنری است. ضمن عرض خیرمقدم از سوی خانه هنرمندان، اینکه اقدامی فرهنگی شروع شود و ادامه یابد جای خوشبختی است. امیدوارم در دوره‌های بعدی جایزه ارغوان نیز میزبان شما بزرگواران باشیم.

پس از صحبت‌های رجبی‌معمار کلیپی از سال گذشته پخش شد.

سپس اوژن حقیقی دبیر دومین جایزه ادبی ارغوان پشت تریبون رفت و گزارش دبیرخانه دومین جایزه ادبی ارغوان را قرائت کرد: مفتخریم که مراسم اهدای جوایز دومین دوره جایزه ارغوان با موضوع «شب» در بخش داستان کوتاه را در کنار شما جشن می‌گیریم.
جایزه‌ای که با هدف ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی و کشف و حمایت از نویسندگان جوان و با استعداد از شهریور ۱۳۹۶ توسط انتشارات هفت رنگ آغاز به کار کرد و هدف اصلی آن حمایت از جوانان در حوزه داستان کوتاه است.

شورای سیاستگذاری جایزه ارغوان در مهر۱۳۹۷ بعد از جلسات متعدد، موضوع، قوانین، مقررات، آیین نامه و فراخوان دومین دوره جایزه ارغوان را آماده و در مرحله بعدی چینش هیات انتخاب و داوری را آغاز نمود.

با نظر این شورا، «شب» به عنوان موضوع دوره دوم جایزه ارغوان انتخاب و شرایط سنی شرکت در مسابقه همانند دوره گذشته حداکثر ۳۰ سال مقرر شد.

هیات انتخاب دوره اول (بر اساس حروف الفبا)
فرشته احمدی، فرهاد توحیدی‌، محمد چرمشیر، سپیده شاملو، مهسا محبعلی

هیات داوران (بر اساس حروف الفبا )
احمد پوری
حسین سناپور
لیلی گلستان
ما را در این مهم یاری کردند که از تمامی آنها بسیار سپاسگزاریم.

دوره دوم جایزه ارغوان از دی ماه ۱۳۹۷ آغاز و تا ۲۰ فروردین ۱۳۹۸ بیش از ۴۰۰ داستان به دبیرخانه جایزه ارسال شد که از این تعداد ۳۷۶ داستان کوتاه واجد شرایط شرکت در مسابقه بودند، که از این تعداد ۱۵۲ نفر مرد و ۲۲۴ نفر از آنها زن هستند.

هیات انتخاب کار بازخوانی آثار را در تاریخ ۲۰ اردیبهشت ماه به پایان رساندند و ۳۰ داستان نهایی را در اختیار هیات داوران قراردادند. که از این تعداد ۱۵ نفر زن و ۱۵ نفر مرد هستند.

هیات داوران در ۱۱ خرداد ماه،۱۰ اثر نهایی را در اختیار دبیرخانه جایزه ارغوان قرار دادند.

امروز جایزه ارغوان به عنوان جایزه ای خصوصی که داستان های چاپ نشده را داوری می‌کند با  کسب تجربیات ارزشمند از هیئات انتخاب و داوران با افتخار اعلام می‌دارد که به هدف خود که معرفی جوانان مستعد بوده است رسیده و از حامیان این جایزه جناب آقای غلامعلی سلیمانی مدیر محترم کارخانجات کاله، جناب آقای علیرضا رمضانی مدیر محترم نشر مرکز ،جناب آقای نوید رجایی پور مدیرمحترم پرشین بلاگ ،جناب آقای محمود رضا بهمن پور مدیر محترم چاپ ونشر نظر ، آقای عمید نایینی و گروه روزنامه‌های همشهری و خانه هنرمندان ایران تشکر ویژه ای داشته و از حمایت آنها از جایزه ارغوان سپاسگزاریم. در آخر از تمام افرادی که ما را در این یکسال همراهی کرده و پشتیبان ما بوده‌اند به خصوص شورای سیاستگذاری دوره دوم متشکل از آقایان ابراهیم حقیقی، امیر اثباتی، آرش صادقی، بهرنگ تنکابنی و انتشارات هفت رنگ که از هیچ کمکی دریغ نکرده و بدون حضور آنها این اتفاق میسر نبود کمال تشکر را داریم.

پس از او، نوبت فرهاد توحیدی از اعضای هیئت انتخاب جایزه بود که سخن بگوید: کار در هیئت انتخاب کار سختی است، کار گل است. مخصوصا وقتی جایزه‌ای با استقبال مواجه می‌شود این کار سخت‌تر می‌شود. امسال تعداد داستان‌ها رشد قابل توجهی کرده بود. شاید موضوع جای خیال‌ورزی بیش‌تری داشت. من از حضور در هیئت انتخاب استقبال می‌کنم چون فرصتی برای آشنایی با ذهن و خلوت جوانان است. امسال در مجموع کیفیت آثار بهتر بود هرچند از ضعف‌های عمومی‌ای که در همه حوزه‌های ادبی به چشم می‌خورد بری نبود اما شاید حدود ۵۰ داستان قابل تأمل وجود داشت. امیدوارم در قدم‌های بعدی این جایزه، داستان‌های کوتاه پخته‌تری با فارسی سره و بدون غلط به دست ما برسد.

پس از صحبت‌های فرهاد توحیدی، با همراهی ابراهیم حقیقی و امیر اثباتی نفرات دهم تا چهارم اعلام شدند:
لوح تقدیر، چاپ اثر در کتاب و شرکت در یک دوره کلاس داستان نویسی درموسسه فرهنگی هنری این/جا

جایگاه دهم خانم زینب قربانی (تهران )
جایگاه نهم خانم آرمیتا زراسی (کرج)
جایگاه هشتم آقای محمدرضا عزیزی (شیراز)
جایگاه هفتم آقای محمدصادق افشاری (کرج )
جایگاه ششم خانم فیرروزه زارع (شیراز)
جایگاه پنجم-آقای منوچهر زارع پور (تهران )
جایگاه چهارم-آقای کاظم حاجی آقایی (مشهد )

سپس یادبودی از داریوش شایگان نویسنده و  فیلسوف صورت گرفت و آیدین آغداشلو پشت تریبون رفت و درباره او گفت: به رسم ادب به خودم اجازه می‌دهم این چند کلمه را درباره داریوش شایگان بگویم. شایگان یکی از عمده‌ترین نمونه‌هایی بود که فرهنگ ما در یکصد سال اخیر حاصل داده بود. جای خالی‌اش و جایگاه خالی‌اش معلوم شده. شایگان علامه عصر ما بود. او علامه‌ای متعلق به زمانه خودش بود. درباره زندگی‌اش خیلی گفته و نوشته شده و خیلی مهم است که بدانیم چه کسی دیگر بین ما نیست و احساس فقر کنیم. چیزهایی هستند که وقتی از دست می‌روند به‌راحتی قابل جایگزینی نیستند و داریوش شایگان نیز همین‌طور بود.

آغداشلو ادامه داد: او بی‌جایگزین ماند، و ماند. با اینکه بیش از نیمی از عمرش را خارج از ایران گذراند اما همچنان تصمیم گرفت بین ما بماند. اهمیت خاص داریوش شایگان در میزان معرفتش نبود، بلکه در این بود که این معرفت را مصروف پیونددادن جهان‌های پاره‌پاره کرد. شاگرد علامه طباطبایی و هانری کربن بود و همیشه از آنها به نیکی یاد می‌کرد. تا آخر عمرم وامدار داریوش شایگان خواهم بود.

پس از آغداشلو حسین سناپور از اعضای هیئت داوران پشت تریبون رفت و گفت: امیدوارم دوستان داستان‌نویس متوجه باشند که انگیزه ما از حضور در هیئت‌داوران چنین جایزه‌ای پرداختن به داستان‌نویسی جوان‌هاست. امسال مجموعا داستان‌ها خیلی بهتر شده بودند و کیفیت آثار نزدیک به هم بود و تقریبا همه خوب بودند و این خوشحال‌کننده است. این جایزه به نوبه خودش سعی کرده تلاش جوانان را ببیند که این قابل تقدیر است.

سپس از احمد پوری و لیلی گلستان دیگر اعضای هیئت‌داوران دعوت شد تا در کنار سناپور برای اعلام نام نفرات اول تا سوم روی صحنه بیایند:

جایگاه اول
تندیس جایزه ارغوان،۲۰میلیون‌ریال جایزه نقدی، لوح تقدیر، چاپ اثر در کتاب و شرکت در یک دوره کلاس داستان نویسی درموسسه فرهنگی هنری این/جا به زهرا گودرزی اهدا شد.

جایگاه دوم
لوح تقدیر، چاپ اثر در کتاب و شرکت در یک دوره کلاس داستان‌نویسی در موسسه فرهنگی هنری این/جا به عظیمه کنعانی اهدا شد.

جایگاه سوم
لوح تقدیر، چاپ اثر در کتاب و شرکت در یک دوره کلاس داستان نویسی در موسسه فرهنگی هنری این/جا به سیده فاطمه حجازیان اهدا شد.

از دیگر حاضران در این مراسم می‌توان به عزیز ساعتی، میترا محاسنی، محمدرضا غفاری، همایون ارشادی، ستاره پسیانی، امید نعمتی، لیلی فرهادپور، سروش صحت، سمیرا علیخانزاده، بهرام دهقانی، خسرو دهقان،آتوسا قلمفرسایی،نیلوفر رجایی فر و… اشاره کرد.

تبلیغات

دیدگاه‌تان را بنویسید

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید