انجمن رمان ۵۱ | چهار کتابی که باید در همین تابستان بخوانید

229

هنوز فرصت هست؛ چهار کتابی که باید در همین تابستان بخوانید / نویسنده: دانیال حقیقی

۴- جنایت جردن، نوشته‌ی علیرضا محمودی

جذاب‌ترین کارآگاهی که می‌توانست در ایران ظهور کند، قطعاً می‌بایست یک جناب سروان با چهار ستاره می‌بود ــ سرگرد هیچ‌وقت نمی‌تواند کارآگاه خوبی باشد ــ جنایت جردن، با همه‌ی انتقادها، یک تجربه‌ی جدید در میدان تولید ادبی رمان فارسی است و تا حدی جسارت به‌حساب می‌آید. هر چند میان‌سالی نویسنده باعث شده بعضی نقاط ضعف رمان برای مخاطب پررنگ‌تر به نظر برسد، اما زبان، دیالوگ‌ها، فلسفه‌بافی شخصیت‌ها و فضاسازی خوب از جوّ کاری نیروهای مسلح، همه و همه در کنار هم کاری کردند که در این تابستان حتماً کتاب را بخوانیم. دیگر چه باید گفت؟

۳- طلابازی، نوشته‌ی امیرحسین شربیانی

امیرحسین شریبانی، که بنا بر آن‌چه در تارنماهای فارسی آمده «دستی هم در یادداشت‌نویسی ادبی دارد»، (آخر ناسلامتی سال‌هاست یکی از مهم‌ترین تارنماهای ادبی را مدیریت می‌کند)، رمانی نوشته که قطعاً ویژگی‌های منحصربه‌فردی دارد. شاید بعد از مرگ غزاله علیزاده کمتر نویسنده‌ای توانسته باشد به این زیبایی از روابط میان آدم‌های طبقه‌ی مرفهین پردرد بنویسد. علاوه بر این، زبان روان داستان و فضاهایی که به‌خوبی توصیف می‌کند در بازار تهران چه خبر است طلابازی را به متنی تبدیل کرده که در این تابستان حتماً باید خوانده شود. طلابازی داستان پرکششی دارد. پر از دانستنی‌های به‌دردبخور است ــ دانستنی نه به معنای آن‌چه در مجله‌ی دانستنی‌ها می‌خوانیم، بلکه به معنای آن‌چه واقعاً باید در مورد بعضی شخصیت‌ها و چیزها بدانیم ــ که قطعاً نشان از ذوق عمیق نویسنده‌اش دارد.

۲- نُه مرگ، نوشته‌ی هادی معصوم‌دوست

یک رمان با فضایی سرد و عبوس. رمانی که پیش از شروع کردنش باید با صدای بلند بگویید: «Apocalypse» و بعد صدای دمیده شدن صور در گروه سازهای برنجی را تصور کنید. بعضی از صحنه‌های رمان مو به تن‌تان سیخ می‌کند.

۱- جغرافیای خانگی، نوشته‌ی ستاره پارسا

جغرافیای خانگی قطعاً شعار تبلیغاتی بدی برای خودش دست‌وپا کرده: «جغرافیای خانگی پرسه‌ی کوتاه ماهی‌های کوچک و سرگردانی است که بعد از آخرین گریزشان از آکواریوم‌های کوچک و بزرگ، زمان  جدیدی از حافظه را تجربه می‌کنند.» آدم را یاد آگهی‌های جذب کمک‌های مردمی می‌اندازد!

اما از این‌که بگذریم، جغرافیای خانگی رمانی است در مورد تجربه‌ی زیست دخترانه. تجربه‌ای که به شکلی زیبا و باورنکردنی شاعرانه منتقل می‌شود. جغرافیای خانگی اولین رمان نویسنده‌ای جوان است و به‌شدت غریزی نوشته شده. اگر مدت‌هاست دل‌تان برای تجربه‌هایی از جنس رمان عروسک‌ساز، نوشته‌ی مریم صابری، تنگ شده، جغرافیای خانگی را بخوانید که یک نمونه‌ی پیشرفته‌تر و البته اندکی متفاوت‌تر و خلاقانه‌تر نسبت به رمان‌هایی با اتمسفر دخترانه است.

منبع: انجمن رمان ۵۱ | چهار کتابی که باید در همین تابستان بخوانید

تبلیغات

یک دیدگاه

دیدگاه‌تان را بنویسید

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید